21.6 C
Bratislava
streda, 24. júla 2024

Pripomíname si: Autor fotografie z augusta 1968 Ladislav Bielik zomrel pred 30 rokmi

Najčítanejšie

Od úmrtia fotoreportéra Ladislava Bielika uplynie dnes 24. marca 30 rokov.

Aj po mnohých rokoch treba vyjadriť obdiv nad odvahou Ladislava Bielika, ktorý v čase otvoreného nebezpečenstva a všeobecného nepokoja stláčal spúšť fotoaparátu. Ľudí z augustových dní roku 1968 v centre Bratislavy zachytil s neobyčajnou autentickosťou a výpovednou silou. Prax z fotografovania športových udalostí ho naučila pohotovo a bez rešpektu zachytávať fotoobjektívom to najdôležitejšie.

Do povedomia širokej verejnosti sa dostal tým, že v auguste 1968 zdokumentoval prvé dni intervencie armád Varšavskej zmluvy v Bratislave. Jedna zo 187 zachovaných fotografií – Muž s odhalenou hruďou – sa stala najslávnejšou slovenskou fotografiou.

5 minúta, 54 sekunda:

[youtube]http://youtu.be/BUaMkQAYQNw[/youtube]

Bola zaradená do výstavnej kolekcie World Press Photo a neskôr túto snímku opakovane vybrali do renomovaných súborov najlepších fotografií 20. storočia. Fotografia veľmi pôsobivo približuje udalosti z augusta 1968. Prvý raz ju uverejnili v mimoriadnom vydaní denníka Smena 22. augusta 1968 a potom neoprávnene a bez súhlasu autora aj viaceré denníky a časopisy.

V roku 2003 udelil vtedajší prezident Slovenskej republiky Rudolf Schuster fotografovi Ladislavovi Bielikovi in memoriam Rad Ľudovíta Štúra II. triedy.

Ladislav Bielik sa narodil 28. mája 1939 v Leviciach. Po maturite na chemickej priemyslovke pracoval vo Virologickom ústave Slovenskej akadémie vied (SAV) v Bratislave a v tom čase začal aj fotografovať. V roku 1965 nastúpil do vtedajšieho športového týždenníka Štart. O rok neskôr sa stal fotoreportérom denníka Smena. V roku 1968 sa oženil s novinárkou Alicou Malou, mal 29 rokov. Fotografie z tohto roku, z ulíc Bratislavy z augusta 1968, sú vrcholom jeho tvorby.

V roku 1971 odišiel Ladislav Bielik z redakcie denníka Smena do týždenníka Štart. Po roku 1975 musel ako jedna z obetí normalizácie aj z tejto redakcie odísť. Živil sa v slobodnom povolaní. Jeho fotografie sa sporadicky objavovali v časopisoch Štart, Život, Slovenka a v denníku Smena.

Fotoreportér Ladislav Bielik zomrel 24. marca 1984 nešťastnou náhodou vo veku 44 rokov v Budapešti (Maďarsko) počas automobilových pretekov pri výkone svojho povolania.

Verejné ocenenie Bielikovej práce prišlo až po rokoch, po objavení originálnych negatívov v roku 1989 v starom kufri v pivnici. Zachovalo sa 40 kinofilmových pásov obsahujúcich spolu 187 naexponovaných políčok formátu 24 x 36 mm. Prezentácia celého dokumentu Ladislava Bielika z augustových udalostí roku 1968 bez selekcie sa prvý raz uskutočnila na výstave KONTAKT(Y) v roku 2002 v Umeleckej besede v Bratislave.

Názov CONTACT (SHEETS) AUGUST 68 IN SLOVAKIA získal tento výstavný projekt pri príprave katalógu pre zahraničné reinštalácie výstavy, ktorých séria sa začala v januári 2003 v kanadskom Montreale, neskôr v rokoch 2004-2005 pokračovala v USA vo Washingtone, Pittsburghu, Clevelande, Kansas City, Denvere, vrátila sa do Kanady do Ottawy, v maďarských mestách Budapešti, Kaposváre. Bielikove fotografie z roku 1968 vystavovali neskôr aj v Slovenskom inštitúte v ruskej Moskve.

V roku 2008 sa v Bratislave uskutočnil projekt Ladislav Bielik: Výstava v parku na Šafárikovom námestí 1968 2008, ktorý bol v máji až septembri 2008 voľne prístupný.

K výstave vyšla aj kniha Ladislav Bielik: August 1968, ktorá dokumentuje príbeh jeho najznámejšej fotografie v kontexte historických udalostí. Kniha obsahuje všetky jeho zachované fotografie z augusta 1968.

V apríli 2010 prezentovali v Bratislave publikáciu francúzskych autorov Gillesa Roueta a Francoisa Soulagesa s názvom Od Pražskej jari k pádu Berlínskeho múru: fotografia a politika. Na fotografii na obálke knihy je známa Bielikova fotka muža s odhalenou hruďou pred hlavňou tanku z augusta 1968. Autor v knihe odhalil pravdu o snímke a vzdal hold jej autorovi Ladislavovi Bielikovi.

V novembri 2012 rodina Ladislava Bielika vyhrala dlhoročný autorský spor ohľadom známej fotografie muža s odhalenou hruďou pred okupačným tankom z augusta 1968. Fotografiu môže oficiálne poskytovať iba agentúra AKG Images a v jej popise musí byť zreteľne označené meno autora, ako aj dátum a miesto vzniku.

Syn Ladislava Bielika Peter je mediálne známym moderátorom spravodajskej televízie TA3.

Autor fotografie z augusta 1968 Ladislav BIELIK zomrel pred 30 rokmi.  Česť jeho pamiatke.

 

Zdroj: TASR, YouTube, autor ilustračnej fotokoláže Marián Luha, masmediálne.info

MediaHub.sk
MediaHub.sk
Mediahub.sk je mediálny portál, ktorý pôvodne vznikol v roku 2013 ako Masmediálne.info. Zaoberá sa masmediálnou a marketingovou komunikáciou. Jeho súčasťou do roku 2023 bol portál s televíznymi reklamami Spoty.mediahub.sk, ktorý vznikol v roku 2017. Portál Mediahub.sk sa začiatkom roku 2023 zlúčil s portálom BratislavskýVečerník.sk.

Ďalšie články

Aktuálne