32.8 C
Bratislava
pondelok, 15. júla 2024

KARENINA, ruská baletná klasika na scéne Štátneho divadla Košice

Najčítanejšie

Balet Štátneho divadla v Košiciach pripravuje inscenáciu jedného z najslávnejších literárnych diel z pera Leva Nikolajeviča Tolstoja. Slávnostná premiéra nového baletného diela Anna Karenina sa uskutoční 25. apríla 2014 v historickej budove ŠD Košice.

Dramaturgia baletu Štátneho divadla sa rozhodla pre odvážny počin v podobe uvedenia jedného z najslávnejších románov velikána ruskej literatúry Leva Nikolajeviča Tolstoja. Dramatický príbeh ženy do reči tanca pretlmočí ruský choreograf Kirill Simonov.

Absolvent prestížnej Vaganovej akadémie ruského baletu v Petrohrade práve v týchto dňoch finišuje s prípravou predstavenia. Renomovaný ruský choreograf pripravuje novú tanečnú inscenáciu exkluzívne pre košický baletný súbor.

KARENINA, ruská klasika na scéne Štátneho divadla Košice-obr.4

„ Chcel som, aby sa táto divadelná sezóna niesla v znamení autorských spracovaní, aby nové premiéry boli šité na mieru nášmu súboru“, hovorí riaditeľ baletu ŠD Košice Andrii Sukhanov.

„K spolupráci som vyzval choreografa Kirilla Simonova, ktorý má obrovský talent. V tvorbe je odvážny, nekonvenčný, ale ctí si baletnú tradíciu. Jeho predstavenia korešpondujú s dnešnou dobou, má veľmi pekný divadelný vkus a zmysel pre dokonalosť v celkovej vizualizácii predstavenia.

Pán Simonov mi ponúkol viacero možných titulov, ktoré by bolo zaujímavé javiskovo spracovať.  Annu Karenina je nadčasová a vedel som, že Simonov spracuje tému dokonalo. Zdá sa, že rozhodnutie uviesť práve toto dielo bolo správne a myslím si, že diváci sa majú na čo tešiť.“

Nové baletné spracovanie slávneho príbehu sa odohráva na tóny hudby Rodiona Ščedrina. Pod vizuálnu stránku sa podpísali Emil Kapelusch (scéna), Stefania von Grauroig (kostýmy) a Aleksandr Mustonen (svetelný dizajn).

Srdečne vás všetkých pozývame!

P. Pleško

Autor fotografie: Anton Faraonov

MediaHub.sk
MediaHub.sk
Mediahub.sk je mediálny portál, ktorý pôvodne vznikol v roku 2013 ako Masmediálne.info. Zaoberá sa masmediálnou a marketingovou komunikáciou. Jeho súčasťou do roku 2023 bol portál s televíznymi reklamami Spoty.mediahub.sk, ktorý vznikol v roku 2017. Portál Mediahub.sk sa začiatkom roku 2023 zlúčil s portálom BratislavskýVečerník.sk.

Ďalšie články

Aktuálne