21.6 C
Bratislava
streda, 24. júla 2024

SLOVART pripravuje preklad knihy The Goldfinch, ktorá získala Pulitzerovu cenu

Najčítanejšie

Americká autorka Donna Tartt dostala prestížnu Pulitzerovu cenu v kategórii beletria, ktorú každoročne udeľuje Kolumbijská univerzita v New Yorku. 

Jej román The Goldfinch (Stehlík), ktorý má 785 strán, sa stal v USA bestsellerom ešte v októbri minulého roku a odvtedy sa drží v rebríčkoch najpredávanejších kníh. Vydavateľstvo SLOVART plánuje vydanie knihy na jar budúceho roku, v preklade Maríny a Vladislava Gálisovcov. Vladislav Gális získal v roku 2011 Cenu Jána Hollého za preklad umeleckej prózy.

The Goldfinch je autorkina tretia kniha – jej príbeh sa začína teroristickým útokom v múzeu, keď hlavná postava Theo Decker stratí matku. Theo sa za zvláštnych okolností stane majiteľom obrazu zo 17. storočia, na ktorom je vyobrazený stehlík a ktorý ho sprevádza pri ďalších dôležitých životných míľnikoch. Porota odôvodnila svoje rozhodnutie slovami, „že kniha je prekrásne napísaným príbehom o dospievaní, s dokonale vykreslenými postavami, ktorý povznesie na duchu a pohladí na srdci“.

Pulitzerova cena sa udeľuje od roku 1947 v 12 kategóriách, okrem literatúry aj v oblasti, žurnalistiky divadla, hudby a histórie. Medzi ocenených za beletriu patria aj Cormac McCarthy za román Cesta (SLOVART 2010), vo Vydavateľstve SLOVART vyšla aj jeho kniha Táto krajina nie je pre starých (2013); Jeffrey Eugenides za Middlesex, v slovenčine vyšli jeho romány Smrť panienManželská zápletka (SLOVART 2013, 2012) alebo Philip Roth za dielo American Pastoral, v slovenčine vyšli jeho romány Rozhorčenie, Pokorenie, Ktokoľvek (SLOVART 2009, 2010, 20017) . Ocenení americkí autori, ktorí píšu o americkom živote, získavajú prémiu vo výške 10 000 dolárov.

Zdroj: SLOVART, ilustračná fotokoláž Marián Luha, masmediálne.info

MediaHub.sk
MediaHub.sk
Mediahub.sk je mediálny portál, ktorý pôvodne vznikol v roku 2013 ako Masmediálne.info. Zaoberá sa masmediálnou a marketingovou komunikáciou. Jeho súčasťou do roku 2023 bol portál s televíznymi reklamami Spoty.mediahub.sk, ktorý vznikol v roku 2017. Portál Mediahub.sk sa začiatkom roku 2023 zlúčil s portálom BratislavskýVečerník.sk.

Ďalšie články

Aktuálne