32.8 C
Bratislava
pondelok, 15. júla 2024

Rozhovor – Okrem práce v Smart Light nás spája aj priateľstvo

Najčítanejšie

Branislav Moško je rodákom z Trenčína. Vysokoškolské štúdium v odbore svetelná technika absolvoval na FEI STU v Bratislave. Spoločnosť Smart Light založil v roku 2002.

Ľubomír Koreň pochádza z Novej Dubnice. Je absolventom FEI STU v Bratislave v odbore svetelná technika. Do spoločnosti Smart Light vstúpil v roku 2003.

Karol Vrbatovič sa narodil v Bratislave. Vyštudoval odbor materiály a technológie na Strojníckej fakulte STU v Bratislave. V spoločnosti Smart Light pôsobí od roku 2006. 

Vyspovedali sme ich. 

Smart-Light_Rozhovor_fotka_3

Čo presne si má človek predstaviť pod pojmom svetelný dizajn?

Ľubomír  Koreň: Skôr by som odpovedal na otázku, čo si predstaviť pod pojmom dizajnové svetelné štúdio. Gro nášho sortimentu tvoria svietidlá od talianskych a španielskych výrobcov, ktorí spolupracujú so známymi dizajnérmi svietidiel. Ich vhodným umiestňovaním do interiéru pomáhame vytvoriť jedinečnú atmosféru priestoru – to je v našom ponímaní svetelný dizajn.

Karol Vrbatovič: Súhlasím, doplním len, že by som to rozdelil na dve časti. Prvá je dizajn samotného svietidla, druhá je pocit a efekt z jeho svietenia.

Aký je rozdiel medzi bežnou predajňou svietidiel a spoločnosťou Smart Light?

Karol Vrbatovič: Rozdiel je v komplexnom riešení všetkých typov svetelných projektov, v skúsenostiach, individuálnom prístupe, priamej dodávke od výrobcov, montáži. Kde iní končia, my začíname.

Branislav Moško: Poviem to takto. Veci, ktoré iní nevedeli vyriešiť, sme my vyriešili.

Ľubomír Koreň: Okrem vlastného sortimentu – značiek, pre ktoré máme exkluzívne zastúpenie pre SR, to je prístupom. Ku každému zákazníkovi pristupujeme individuálne, keďže najmä pri privátnych priestoroch je potreba typu svetla veľmi subjektívna. Vždy sa snažíme nájsť tú ideálnu cestu, v spojení s predstavou klienta či architekta, a takisto finančným rozpočtom.

Smart Light_Rozhovor_fotka_2

Ako ste sa dostali k podnikaniu v oblasti dodávania a inštalácie svietidiel?

Ľubomír Koreň: Ja a takisto aj kolega Braňo sme študovali odbor svetelná technika, takže táto oblasť nám bola blízka. Braňo mal v sebe odmalička podnikateľského ducha a po krátkom pôsobení ako zamestnanec v tomto segmente sa rozhodol pre vlastnú cestu. Mňa ako čerstvého absolventa a kamaráta prizval, aby v tom nebol sám.  O pár rokov neskôr k nám pribudol Karol, ktorý priniesol do firmy technický  pohľad strojného inžiniera.

Karol Vrbatovič: Z môjho pohľadu to bola pre mňa hodená rukavica od Braňa a Ľuba, prišlo to práve v čase, keď som  uvažoval o zmene v obore, v ktorom som pôsobil. Dnes viem, že som urobil dobre.

Spoločnosť Smart Light funguje na trhu desať rokov.  Prenesené na človeka, to najkrehkejšie obdobie už má za sebou, dávno vie chodiť, rozprávať a je zaradené do spoločnosti.  Na ktoré obdobie spomínate najradšej?

Ľubomír Koreň: Na obdobie, keď sme ako firma o pár ľuďoch robili všetko. Boli sme veľmi mladí a nadšení , každé jedno svietidlo nám prešlo rukami, od návrhu z katalógu, cez objednanie, dovezenie, skontrolovanie až po inštaláciu. Rád spomínam na radosť, keď sme tovar odbaľovali, a tešili sa z neho ako z vianočných darčekov. 🙂

Karol Vrbatovič:  História našich realizácií mi vždy pripomenie, akú cestu máme  za sebou. Najradšej spomínam na projekty, na ktorých sa realizovalo a vymyslelo niečo nové, iné, atypické. Nikdy sme sa nebáli výziev a to pretrváva dodnes.

Smart-Light_Rozhovor_fotka_4

Určite však boli aj chvíle, pri spomienke na ktoré ste radi, že už ich máte za sebou. Ktoré sú to?

Karol Vrbatovič:  Nie veľmi príjemné spomienky sú na obdobie, kedy sa naša konkurencia správala voči nám povýšenecky.

Branislav Moško: Tieto spomienky už z veľkej časti prekryla nostalgia, teraz na to spomínam s úsmevom.

Ľubomír Koreň: Napríklad keď sme sa vybrali po tovar do Talianska, so starou felíciou, prívesným vozíkom a papierovou mapou, keďže navigačné systémy ešte neboli. A nakoniec sme dva dni blúdili po Taliansku, s dvoma horkými čokoládami a krabičkou cigariet ako proviantom. (smiech, pozn. red.)

Ako by ste spätne vyhodnotili naplnenie cieľov, ktoré ste si pri zakladaní spoločnosti stanovili?

Branislav Moško: Môžem s pokojným svedomím povedať, že sme ich už dávno prekročili. Ambície stať sa lídrom v našom segmente prišli až časom.

Karol Vrbatovič: Vždy sme sa pozerali len na tých najlepších na trhu a snažili sme im nielen priblížiť, ale ich  predstihnúť.

Spoločnosť vediete traja konatelia. Ako fungujete z hľadiska organizácie práce? Komunikujete spolu všetko alebo máte zadelené oblasti, ktoré rieši len jeden z vás? 

Branislav Moško:  O dôležitých veciach rozhodujeme zásadne spoločne, ale pre štandardné veci máme rozdelené kompetencie. Spoliehame sa na seba navzájom, inak by to nešlo zvládnuť.

Ako sa vraví, viac hláv, viac rozumu. Tri názory  môžu byť pri riešení problému veľkou výhodou, zároveň tak aj nevýhodou, ak sú natoľko odlišné, že nie je možné sa z nich dopracovať ku kompromisu. Ako postupujete v takýchto prípadoch?

Ľubomír Koreň: Pravdou je, že sme tri úplne odlišné povahy, a preto sa naše pohľady na vec veľmi často líšili. Najťažšie bolo naučiť sa krotiť vlastné ego, a snažiť sa pochopiť ostatné názory. Keď sme sa nevedeli dopracovať ku zhode, tak sme riešenie odložili na ďalší deň, nechali si čas vychladnúť.

Branislav Moško: Dávno sme si povedali, že natoľko si vážime jeden druhého, že nedopustíme, aby sme kompromis nenašli. Okrem práce nás spája aj priateľstvo, a to sú tie pravé hodnoty.

Chcel by som nahryznúť tému, na ktorej si radi zgustnú všetci čitatelia. Slovenský zákazník. Aký je ten váš a čo by ste na ňom vo všeobecnosti zmenili, ak by ste mali tú moc?

Ľubomír Koreň: Často si prajem, aby boli zákazníci rozhodnejší, ale sám taký nie som, tak sa nemôžem sťažovať. (smiech)

Branislav Moško: Práca priamo s klientmi je vždy náročná, ako sa vraví – sto ľudí, sto chutí. Uvítal by som väčšiu otvorenosť slovenského zákazníka, čiže spätnú reakciu, aj keď je nespokojný, to sú všetko impulzy čo nás môžu posúvať ďalej.

Karol Vrbatovič: Zákazníci sú rôzni, neviem, či sú nejaké špecifiká pre slovenského zákazníka, ideálny zákazník má dobrého architekta a prostriedky na realizáciu.

Smart Light_Rozhovor_fotka_1

Na záver by som vás chcel poprosiť o úvahu – prenesme sa v čase o pätnásť – dvadsať rokov dopredu. Kde ste vy a kde je spoločnosť Smart Light  v roku 2030?

Karol Vrbatovič: To je vzdialený horizont, ja vidím Smart Light ako silnú spoločnosť na špičke už skôr ako v roku 2030. Pracujeme na tom.

Ľubomír Koreň: Už dávno som sa vzdal sna – dôchodok v 40-tke. Pevne verím, že v roku 2030 budeme viesť firmu v rovnakej  zostave a budeme mať za sebou silný kvalifikovaný tím ľudí, na ktorých sa budeme môcť stopercentne spoľahnúť.

Branislav Moško: A keď sa povie osvetlenie, ľudia si povedia Smart Light.

Ďakujeme za rozhovor.

Peter Kanský 

– rozhovor vznikol v novembri 2013

Zdroj foto: od SMART LIGHT

MediaHub.sk
MediaHub.sk
Mediahub.sk je mediálny portál, ktorý pôvodne vznikol v roku 2013 ako Masmediálne.info. Zaoberá sa masmediálnou a marketingovou komunikáciou. Jeho súčasťou do roku 2023 bol portál s televíznymi reklamami Spoty.mediahub.sk, ktorý vznikol v roku 2017. Portál Mediahub.sk sa začiatkom roku 2023 zlúčil s portálom BratislavskýVečerník.sk.

Ďalšie články

Aktuálne