22.8 C
Bratislava
pondelok, 15. júla 2024

Na svetovom kongrese periodickej tlače sa včera udeľovalo aj ocenenie Zlaté pero slobody

Najčítanejšie

O rastúcom ohrození slobody tlače, a to nielen v krajinách sužovaných krízami či prevratmi, ako v ostatnom čase Ukrajina alebo Thajsko, sa včera už počas úvodného dňa hovorilo na 66. svetovom kongrese periodickej tlače, ktorého dejiskom je taliansky Turín.

Ako uviedol pri tejto príležitosti prezident už 21. paralelne usporiadaného Svetového fóra editorov Erik Bjerager, pod tlakom sa čoraz častejšie ocitajú i žurnalisti a sloboda médií v demokratických krajinách Západu, píše tlačová agentúra APA.

[youtube height=“HEIGHT“ width=“WIDTH“]http://www.youtube.com/watch?v=aaDSx_Iy-6M[/youtube]

 

V mnohých štátoch sa zneužívajú na postup voči novinárom, blogerom alebo aktivistom za slobodu médií antiteroristické zákony, konštatoval rečník a dodal, že kvôli takejto „protištátnej“ činnosti sa v uplynulých rokoch ocitlo za mrežami viac ako 200 žurnalistov.

Jeden z nich Eskinder Nega z Etiópie sa stal laureátom Zlatého pera slobody 2014, ocenenia Svetovej asociácie periodickej tlače a jej vydavateľov (WAN-IFRA) novín, usporiadateľa spomínaných akcií.

Túto cenu prevzal včera v Turíne v mene muža, ktorý je stále za mrežami, z poverenia jeho rodiny, niekdajší Negov spoluväzeň, švédsky novinár Martin Schibbye, informoval webový portál asociácie.

Úradujúci šéf americkej tlačovej agentúry AP Gary Pruitt poukázal na fóre na odpočúvacie praktiky vlády USA, šéfredaktorka internetového vydania britského denníka The Guardian Janine Gibsonová zasa na represie britskej vlády v súvislosti s odhaleniami Edwarda Snowdena, niekdajšieho spolupracovníka americkej Národnej bezpečnostnej agentúry (NSA). Obaja vyzvali na boj za slobodu tlače na celom svete.

Ďalšou významnou témou rokovania sú hospodárske aspekty, ktorým venujú pozornosť predovšetkým vydavatelia periodickej tlače.
Celkový obrat z predaja periodickej tlače a reklamy činil vlani 163 miliárd dolárov, čo nepredstavuje oproti roku 2012 podstatnú odchýlku, aj keď v roku 2008 to bolo ešte 187 miliárd dolárov.

Podstatné sú však kontinentálne odlišnosti, kde pozitívny vývoj printových médií prevláda v Ázii a Latinskej Amerike, naopak v Európe i Severnej Amerike je badateľný pokles ich popularity.

Druhý muž Svetovej asociácie periodickej tlače a jej vydavateľov (WAN-IFRA) Larry Kilman konštatoval, že neriešenie tohto negatívneho trendu by nevyhnutne viedlo k oslabeniu demokracie. V tejto súvislosti je osobitnou výzvou nájsť adekvátny komerčný model pre digitálne médiá, vyplynulo z jeho slov.

„Médiá nie sú strážcom demokracie, domnievam sa. Svet je zložený z bánk a korporácií a médiá nikdy nebudú hrýzť ruku, ktorá ich kŕmi. O vplyve médií na demokraciu tak možno polemizovať. Avšak všetky stretnutia, ak nie sú zbytočné a môžu priniesť nejaké reálne výsledky pre sprehľadnenie práce žurnalistov a skvalitnenie obsahu, nie sú na škodu“, doplnil Michael Gold, redaktor portálu masmediálne.info.

Zdroj: TASR, zdroj videa: WAN-IFRA/YouTube, ilustračná fotografia na titulke: Marián Luha, masmediálne.info

MediaHub.sk
MediaHub.sk
Mediahub.sk je mediálny portál, ktorý pôvodne vznikol v roku 2013 ako Masmediálne.info. Zaoberá sa masmediálnou a marketingovou komunikáciou. Jeho súčasťou do roku 2023 bol portál s televíznymi reklamami Spoty.mediahub.sk, ktorý vznikol v roku 2017. Portál Mediahub.sk sa začiatkom roku 2023 zlúčil s portálom BratislavskýVečerník.sk.

Ďalšie články

Aktuálne