12.1 C
Bratislava
sobota, 3. júna 2023

Bratislava chce oživiť mestské vinice, vyhlásila súťaž na ich dlhodobý prenájom

Najčítanejšie

Pestovanie hrozna a výroba vína má v hlavnom meste dlhú tradíciu. Bratislava chce, aby pretrvala aj do budúcnosti. Vyhlásili preto súťaž, ktorej cieľom je transparentný výber nových nájomcov mestských viníc. Vzísť majú z radov poctivých miestnych vinohradníčok a vinohradníkov či lokálnych komunít a iniciatív.

Časť mestských viníc o rozlohe 8 hektárov je v súčasnosti neprenajatá a neraz v zanedbanom stave. To chce mesto zmeniť a oživiť ich pôvodnú funkciu. Preto magistrát vyhlásil koncom novembra transparentnú súťaž na ich prenájom.

„Hlavným cieľom súťaže je byť dobrým hospodárom a nenechať vinice chátrať, ale sprístupniť ich poctivým miestnym vinohradníkom a komunitným iniciatívam v otvorenej a transparentnej súťaži,“ priblížila Klaudia Lušpaiová z Referátu nájmov majetku na Magistráte hlavného mesta.

Nových nájomcov chce mesto nájsť pre vinohrady v katastrálnom území Vinohrady a Rača. Jednotlivé návrhy sa budú posudzovať podľa zverejnených súťažných kritérií. Hodnotený bude vinohradnícky aspekt, teda ako daný návrh prispieva k miestnej ekonomike a ako nadväzuje na miestne tradície.

Podmienky súťaže sú navrhnuté tak, aby motivovali záujemcov zohľadňovať aj ekologické pestovanie viniča, podporu biodiverzity, ale tiež využívanie lokalít na rekreáciu a sprístupnenie priestoru pre návštevníkov. Umožní sa tak kontakt obyvateľov s autentickým remeslom a miestnymi tradíciami.

Metropolitný inštitút Bratislavy zároveň pripravuje podklady na tvorbu zadania urbanistickej štúdie pre bratislavské vinohrady s cieľom ich zachovania, ochrany, ale aj rozvoja tohto územia ako kultúrno-historického dedičstva Bratislavy.

Záujemkyne a záujemci môžu súťažné návrhy posielať do 14. januára 2022. Súťaž bude vyhodnotená začiatkom februára.

(ts)

Avatar photo
Redakcia
Redakcia Bratislavského večerníka predstavuje starosti a radosti v bratislavských mestských častiach. www.bratislavskyvecernik.sk

Ďalšie články

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Aktuálne