15.5 C
Bratislava
sobota, 1. októbra 2022

Poznáme nominácie na cenu Krištáľové krídlo za rok 2021. Veľká porota rozhodla aj o laureátovi Mimoriadnej ceny

Najčítanejšie

Jubilejný 25. ročník udeľovania cien Krištáľové krídlo pozná mená nominovaných osobností za rok 2021 v deviatich kategóriách. Veľká porota rozhodla aj o laureátovi Mimoriadnej ceny, ktorú udelila motocyklovému pretekárovi Štefanovi Svitkovi.

Krištáľové krídlo každý rok oceňuje významné osobnosti Slovenska v oblasti vedy, kultúry, filantropie či športu. Z vyše 140 nominácií za rok 2021, ktoré do odborných diskusií priniesli porotcovia, ale aj široká verejnosť, sa do finálneho výberu dostalo 27 nominácií. Každá z nich v hodnotenom roku dosiahla vo svojom odvetví mimoriadnu odbornosť a úspech.

„Máme za sebou deväť stretnutí odborných porôt z každej kategórie a zasadnutie Veľkej poroty. Napriek tomu, že bol rok 2021 poznačený pandémiou, každá kategória priniesla množstvo silných nominácií, výnimočných osobností a počinov, z ktorých bolo náročné vybrať tri najvýznamnejšie. Vďaka skúsenostiam, širokému prehľadu a profesionálnemu nadhľadu členov porôt sa nám podarilo vybrať 27 najvýznamnejších počinov v oblasti vedy, kultúry, filantropie aj športu za rok 2021,“ informuje riaditeľka Krištáľového krídla Katarína Srkala.

Kategórii Hospodárstvo tento rok dominovali technológie a potravinárstvo, v kategórii Výtvarné umenie to bola fotografia, maľba a umelecké sklárstvo. Porota kategórie Hudba vybrala vyváženú trojicu umelcov z oblasti folklóru, populárnej hudby a jazzu.

Medicína a veda reagovala tento rok na silnú požiadavku spoločnosti oceniť predovšetkým osobnosti z oblasti zdravotníctva. Porota Inovácií a startupov posunula do trojice nominovaných dve ženy a projekty nielen z oblasti technológií.

Silný pretlak významných osobností a ich počinov za rok 2021 zaznamenali aj porotcovia kategórie Publicistika a literatúra.

Najvýznamnejšie počiny pripísali dielam z literárnej prózy, vedeckej literatúry a z publicistiky. V kategórii Filantropia najsilnejšie zarezonovali témy násilia na ženách, podpory osamelých matiek či resocializácii detí.

Členovia odborných porôt nominovali na ocenenie Krištáľové krídlo za rok 2021 osobnosti a počiny v deviatich kategóriách.

Mimoriadna cena Krištáľové krídlo za rok 2021

Veľká porota Krištáľového krídla rozhodla aj o laureátovi Mimoriadnej ceny. Táto cena sa udeľuje osobnostiam za celoživotné dielo, mimoriadny úspech v zahraničí alebo iný výrazný počin v hodnotenom roku.

Tento rok ju porota udelila motocyklovému pretekárovi Štefanovi Svitkovi, ktorý v januári na Rely Dakar 2021 predviedol špičkové športové výkony, ale aj mimoriadny ľudský rozmer zápolenia a športového ducha.

Počas pretekov zastavil, aby pomohol zranenému súperovi. Argentínčanovi Lucianovi Benavidesovi pomáhal v 9. etape, ktorá viedla kamenistým riečiskom a sprevádzalo ju množstvo pádov.

Argentínčan si pri páde zlomil ruku a Štefan Svitko pri ňom počkal až do príchodu vrtuľníka s lekárom. Nebolo to prvý raz, čo Štefan zastavil počas pretekov, aby pomohol svojim súperom. Jeho hrdinstvo pri záchrane portugalského jazdca Paula Goncalvesa v roku 2020 (spolu s Tobym Pricom) nezostane nikdy zabudnuté.

Tomuto činu v 7. etape predchádzala i ďalšia nezištná pomoc, a to hneď v druhej etape, keď Štefan bez zaváhania poskytol pomoc zranenému Danielovi Nosigliovi Jagerovi z Bolívie.

Vďaka týmto činom získal európsku cenu fair play 2021 za príkladné vystupovanie v duchu humanizmu a spolupatričnosti počas pretekov Rely Dakar. Porota Európskeho hnutia fair play sa rozhodla Štefanovi Svitkovi udeliť najvyššie ocenenie, Európsku plaketu fair play, ktorú každoročne vyhlasuje EFPM pod patronátom Európskych olympijských výborov.

V septembri tohto roka ocenil Štefana Svitka aj Klub fair play Slovenského olympijského a športového výboru (KFP SOŠV), ktorý mu za príkladné správanie sa počas Rely Dakar udelil najvyššie ocenenie – Cenu Jána Popluhára.

Trojnásobný majster Európy a niekoľkonásobný majster SR v enduro a cross country nakoniec obsadil na Rely Dakar 2021 konečné 8. miesto. Pri mene Štefana Svitka svieti vo výsledkovej listine logo slávnej rely a pod ním nápis „Legend“.

Do tejto kategórie spadajú v najslávnejšej diaľkovej rely len tí najskúsenejší pretekári. Štefan Svitko patrí medzi nich. Od roku 2010 nechýbal na Dakare ani jediný raz. V januári odštartuje na slávnej rely po trinástykrát.

Poslaním Krištáľového krídla je odmeňovať a dávať do pozornosti významné osobnosti, ktoré svojou prácou robia spoločnosť plnšou, krajšou a hodnotnejšou. „Ako garantka podujatia cítim pri každom zasadnutí poroty obrovský rešpekt. Vybrať z toľkého množstva nadpriemerných výkonov, prelomových myšlienok a nápadov len tých najlepších je umenie a zodpovednosť. Odovzdávame ich do rúk odborníkov z každej hodnotenej oblasti, ktorým plne dôverujeme,“ hovorí garantka podujatia Danka Barteková.

Mená laureátov sa dozvieme počas slávnostného udeľovania cien Krištáľové krídlo 20. marca 2022, ktoré môžu v priamom prenose sledovať diváci RTVS na Jednotke so začiatkom o 20:30 hod. Na galavečere odovzdá porota ocenenie aj laureátovi mimoriadnej ceny.

Nominované osobnosti na cenu Krištáľové krídlo za rok 2021

HUDBA
Michal Noga
Peter Bič Project
Sisa Michalidesová
FILANTROPIA Anton Horváth
Adriana Havašová
Timea Keresztényiová

HOSPODÁRSTVO
Marián Gurega
Milan a Tatiana Kovalančíkovci
Helena Petrusová

MEDICÍNA A VEDA
Prof. MUDr. Peter Šimko, CSc.
MUDr. Adriana Šimková, PhD.
Doc. MUDr. Miloš Jeseňák, PhD.
VÝTVARNÉ UMENIE Jakub Gulyás
Patrik Illo
Rastislav Podhorský
ŠPORT Erik Vlček
Alena Kánová
Rory Sabbatini

PUBLICISTIKA A LITERATÚRA
Stanislav Rakús
Vladimír Štefko
Ľubica Hargašová

DIVADLO A AUDIOVIZUÁLNE UMENIE
Sláva Daubnerová
Milan Ondrík
Peter Kerekes

INOVÁCIE A STARTUPY
Matej Ftáčnik
Lenka Cenigová
Veronika Hudzíková

Mimoriadna cena
Štefan Svitko

(ts)

Redakcia
Redakcia Bratislavského večerníka predstavuje starosti a radosti v bratislavských mestských častiach. www.bratislavskyvecernik.sk

Ďalšie články

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Aktuálne