13 C
Bratislava
sobota, 1. apríla 2023

RTVS odvysiela pokračovanie pútavej série Budujeme Slovensko

Najčítanejšie

Televízny cyklus dokumentárnych portrétov miest, na ktorých sa budoval priemysel a konštruovali dejiny, s názvom Budujeme Slovensko začala RTVS vysielať od roku 2017.

Od 21. februára, kedy RTVS odvysielala prvú časť, každý pondelok na Dvojke budú môcť diváci sledovať v premiére ďalších dvanásť nových dielov, rozdelených do dvoch cyklov Budujeme Slovensko II. a III..

Pri realizácii nových častí cyklu boli oslovení tvorcovia mladej generácie dokumentárnej tvorby, študenti, alebo nedávni absolventi. V nových častiach rozpovedia príbehy kedysi významných stavieb, areálov či prosperujúcich fabrík. V časti o Vyhliadkovej veži na Dukle pripomenú príbehy ľudí, ktorí práve tu našli svoje životné miesto, nazývané Údolím smrti.

Neopomenú ani zabudnutú slávu kina Družba, kedysi najmodernejšieho kina v Košiciach, textilný areál Merina v Trenčíne, ktorý sa viaže na predvojnovú etapu vývoja textilného priemyslu na Slovensku, či Dynamitku, ktorú pozná každý Bratislavčan a ktorá dnes predstavuje dlhodobo neriešenú ekologickú katastrofu.

Nové časti dokumentárneho cyklu Budujeme Slovensko II. a III. budú pokračovaním rozprávania o budovaní priemyslu a dejín Slovenska v 20. storočí. Projekt očami mladých režisérov sleduje architektúru, ktorá z našich miest rýchlo a často bez zaslúženej diskusie mizne.

V druhej sérii tvorcovia prostredníctvom príbehov miestnych obyvateľov a pamätníkov rozprávajú širšie príbehy konkrétnych miest v kontexte spoločenských, politických a kultúrnych podmienok daného obdobia.

Časti tretej série sú tematicky viazané na konkrétne historické obdobia budovania Slovenska. Cez „malé“ dejiny jednotlivých objektov každá z častí mapuje jedno historické obdobie, v ktorom zažil najväčší rozmach.

„Mapovanie priemyselného dedičstva je dôležitou súčasťou našej kultúrnej pamäti. Máme voči nej dlh. Zatiaľ čo v zahraničí sa priemyselnej architektúre venujú výskumné centrá a opustené vodojemy, pivovary či sklárne sa po konverziách menia na živé kultúrne centrá alebo originálne rezidenčné bývanie, na Slovensku neexistuje systematický súpis priemyselných objektov,“ ozrejmil dramaturg, producent a garant projektu je Peter Kerekes.

Projekt Budujeme Slovensko vzniká v koprodukcii RTVS, Peter Kerekes s.r.o. a Slovenského filmového ústavu. Jeho vznik finančne podporil Audiovizuálny fond a bol realizovaný s finančnou podporou Fondu na podporu kultúry národnostných menšín a Nadácie mesta Bratislava. Premiérové časti cyklu Budujeme Slovensko prináša RTVS na Dvojke od 21. februára každý pondelok o 20.10 h.

BUDUJEME SLOVENSKO II.
PROJEKT 566 SEDADIEL – réžia Marek Moučka
VYHLIADKOVÁ VEŽA DUKLA – réžia Matúš Ďuraňa
MICHALOVSKÝ ČERNOBYĽ – réžia Paula Reiselová
RUKA A PRSTY – réžia Katarína Jonisová
SRDEČNÉ POZDRAVY Z KÚPEĽOV SBRANCE – réžia Dorota Vlnová
KYSAKWOOD – réžia Paula Reiselová

BUDUJEME SLOVENSKO III.
LUCIA BAŇA – réžia Róbert Rampáček a Palko Matia
BRATISLAVSKÁ DYNAMITKA – réžia Eduard Cicha
PRÍBEH MERINY – réžia Jana Mináriková a Dušan Bustin
V NAPÄTÍ – réžia Kristína Leidenfrostová
OKRASA ČADCA – réžia Mária Pinčíková
SMALTOVŇA FIĽAKOVO – réžia Lea Podhradská

(ts)

Avatar photo
Redakcia
Redakcia Bratislavského večerníka predstavuje starosti a radosti v bratislavských mestských častiach. www.bratislavskyvecernik.sk

Ďalšie články

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Aktuálne