17.4 C
Bratislava
streda, 22. mája 2024

Medzinárodný deň boja proti homo-, bi-, intersex a transfóbii (IDAHOBIT): Pošlite odkaz LGBT+ ľuďom na Slovensku

Najčítanejšie

17. máj je Medzinárodným dňom boja proti homo-, bi-, intersex a transfóbii (v angličtine známy pod skratkou IDAHOBIT). V tento deň si pripomíname vyškrtnutie homosexuality zo zoznamu psychických porúch Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO).

Po úspechu minuloročnej kampane Odkaz pre LGBT+, do ktorej sa zapojili aj viacerí poslanci NR SR a vtedajšia verejná ochrankyňa práv Mária Patakyová, spúšťa združenie Mladí druhý ročník kampane.

Cieľom kampane je zvýšiť akceptáciu lesieb, gejov, bisexuálnych, transrodových a ďalších LGBT+ ľudí na Slovensku. Verejnosť a osobnosti vyjadrujú podporu formou krátkeho odkazu zdieľaného na sociálnych sieťach prostredníctvom webu www.lgbt.sk.

„Každý z nás pozná až 30 LGBT+ ľudí. Že o nich neviete? Väčšina sa ešte stále neodváži hovoriť o svojej orientácii či identite. Mnohí totiž na Slovensku zažívajú každý deň odsudzovanie, netoleranciu, diskrimináciu či nenávistné prejavy. Kampaňou #odkazpreLGBT+ chceme zvýšiť akceptáciu dúhových ľudí a zároveň umožniť verejnosti vyslať signál svojmu okoliu, že vnímajú problémy komunity a podporujú ju. Pre niekoho, kto nemá za sebou coming out, môže byť vami uverejnený odkaz na sociálnej sieti iskierkou nádeje. Vďaka tomu sa možno zdôverí niekomu vo svojom okolí so svojimi pocitmi,“ povedal Ondrej Vrábel, spoluzakladateľ združenia.

Mladí, o.z. stoja za portálom Dúhy.sk – je to najväčšia online komunita LGBT+ ľudí na Slovensku. Dúhy zaznamenali už viac ako 11 000 registrácií.

„Dúhy.sk sú bezpečným online prostredím pre LGBT+ komunitu, kde sa queer ľudia môžu združovať, bez strachu hovoriť o svojich problémoch, nájsť si kamarátov a v mnohých prípadoch aj vzťah. Spätná väzba od ľudí z Dúh nám jasne ukazuje, že Dúhy sa stali súčasťou života veľkej časti slovenskej dúhovej komunity,” hovorí Marek Mach, predseda združenia.

(ts)

Redakcia
Redakcia
Redakcia Bratislavského Večerníka predstavuje starosti a radosti v bratislavských mestských častiach. www.bratislavskyvecernik.sk

Ďalšie články

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Aktuálne