17.5 C
Bratislava
nedeľa, 16. júna 2024

Župné Divadlo Aréna je na nespoznanie. Prechádza komplexnou rekonštrukciou

Najčítanejšie

Bratislavský samosprávny kraj (BSK) sa tento rok odvážne pustil do takmer deväť miliónovej komplexnej rekonštrukcie Divadla Aréna. Práce na tejto výnimočnej rekonštrukcii napredujú podľa plánu a kraj predpokladá, že do župného divadla by sa diváci mohli vrátiť najneskôr v divadelnej sezóne 2023/2024.

„Naším zámerom je nielen obnoviť túto unikátnu divadelnú budovu, ale aj vytvoriť jedno z najmodernejších divadiel na Slovensku. Kompletne obnovená bude javisková technológia, zvuková, osvetľovacia, projekčná technika a opravená bude aj vodná veža. Tá v budúcnosti rozšíri ponuku kultúrnych priestorov v areáli divadla. Rekonštrukcia budovy bude stáť 5 880 000 eur, ale celkové náklady spolu s technológiami za približne 3,4 milióna eur dosiahnu približne deväť miliónov eur,“ priblížil predseda BSK Juraj Droba.

Zhotoviteľ už vybúral stavebné konštrukcie budovy, odstránil technológie budovy, vybavenie (sedadlá, tribúna…), či podlahy hľadiska a javiska. Boli vyhotovené nové základy spolu so základovou doskou pod javiskom a hľadiskom, mikropilóty pod vežu na vnútornú oceľovú konštrukciu, ktorá bude slúžiť na zavesenie technológií divadla, ako aj nové priečky, rozvody kanalizácie v objekte aj mimo objektu a demontáž okien.

V letnom období prebiehajú betonárske práce na prístavkoch, reštaurátorské práce na dvoch vežiach pri hlavnom vstupe, drobné stavebné úpravy vo vnútri budovy, práce na streche – montáž časti nového krovu a výmena krytiny. Následne sa v druhej polovici roka začne pracovať na interiéri divadla. V záverečnej fáze sa osadí všetka javisková technológia spolu so svetelnou, zvukovou a premietacou technikou. Práce by mali trvať 18 mesiacov.

Nové Divadlo Aréna bude mať aj niečo naviac. Smerom na panorámu Bratislavy a nábrežie Dunaja vznikne novozriadená kaviareň. Návštevníci ju nájdu na terase, ktorá sa vytvorí zväčšením protipožiarnych okien a schodiska. Kaviareň bude môcť fungovať aj mimo divadelnej prevádzky.

„Celkovou rekonštrukciou divadla sa nielen zásadne zvýši komfort návštevníka a diváka, ale otvorí sa aj priestor na rozšírenie divadelných aktivít tzv. site specific typu, čo najmä v letnom počasí umožní prevádzkovať letnú scénu, prípadne šapitó. Svetelný park divadla je riešený novými technológiami LED typu a inteligentných hlavíc, zvuková aparatúra umožní divákom jedinečný zážitok aj z priamych operných či baletných prenosov z celého sveta. To všetko prinesie aj kvalitu do produkcie nových inscenácií a oživenia dramaturgického plánu, a spolu s obnoveným Tyršovým námestím Divadlo Aréna a jeho areál výrazne rozšíria umeleckú a kultúrnu ponuku kraja,“ objasnila Svetlana Waradzinová, vedúca oddelenia kultúry BSK.

(ts)

Redakcia
Redakcia
Redakcia Bratislavského Večerníka predstavuje starosti a radosti v bratislavských mestských častiach. www.bratislavskyvecernik.sk

Ďalšie články

Aktuálne