14.2 C
Bratislava
štvrtok, 28. septembra 2023

Na Račianske mýto sa vrátila legendárna lavička Mekyho Žbirku, hlavné mesto ju citlivo obnovilo

Najčítanejšie

V parku na Račianskom mýte opäť stojí na svojom čestnom mieste vynovená lavička, na ktorej sedával a hrával hudobník Meky Žbirka. Hlavné mesto v spolupráci s manželkou Katarínou Žbirkovou lavičku citlivo zrepasovalo a upravilo – pribudol na nej spevákov podpis a časť textu známej piesne Mesto spí.

Desiateho novembra uplynul rok od jeho úmrtia, pri tejto príležitosti mesto pri obnovenej lavičke Mekyho Žbirku pripravilo komornú spomienkovú udalosť.

Miroslav Žbirka sa narodil 21. októbra 1952 v Bratislave, kde vyrastal, tvoril a do 90. rokov žil, neskôr našiel druhý domov v Prahe. Na mape hlavného mesta sa nachádza viacero miest, ktoré sa spájajú s jeho životom, napr. Gunduličova ulica, legendárny V klub či park na Račianskom mýte.

Práve tam, v 60-tych rokoch minulého storočia, na jednej z drevených lavičiek ako 15 ročný zvykol sedávať, spievať, hrať svoje melódie i koncertovať. Traduje sa, že práve tam bol aj objavený jeho talent.

Po informácií o úmrtí obľúbeného speváka sa stala lavička spontánnym pietnym miestom, kam chodili desiatky ľudí zapáliť sviečku, položiť kvety a uctiť si Mekyho pamiatku.

Hlavné mesto vtedy avizovalo zámer lavičku opraviť a vytvoriť spomienkové miesto so zachovaním autentickej podoby, k čomu pristúpilo v koordinácii s mestskou časťou Nové Mesto a OZ Živé Račko. “Náš sen bol vzdať Mekymu hold k jeho 70. narodeninám, keď sme mu chceli vytvoriť pamätník práve v podobe lavičky s odkazom na jeho tvorbu a zároveň ho pozvať ako čestného hosťa na náš festival Živé Račko. Žiaľ, osud to zariadil inak, o to väčšiu naliehavosť dotiahnuť náš plán sme po jeho skone pociťovali,” hovorí Marianna Mašátová a Pavol Troiak z OZ Živé Račko.

Magistrát hlavného mesta nadviazal na iniciatívu združenia, k samotnej realizácií pristúpil v spolupráci s manželkou Mekyho, Katkou Žbirkovou. “Meky mal k Bratislave veľmi silný vzťah. Aj k parku na Račianskom mýte. Na lavičke je text piesne Mesto spí, ktorá je o Bratislave a v Bratislave aj vznikla. Bol by určite rád, že na jeho lavičku si odteraz môže ktokoľvek sadnúť a zahrať si na gitare, tak ako on pred rokmi,“ uviedla Katka Žbirková.

„Meky Žbirka bol vynikajúci spevák, textár a gitarista, bol ikonou slovenskej i českej hudobnej scény. Bol výnimočný človek, ktorého ľudia mali radi a navyše mal aj krásny vzťah k nášmu mestu. Bol legendárnym Bratislavčanom. Mekyho lavičku sme citlivo obnovili, tak, aby bol zachovaný jej pôvodný ráz. Meky a jeho hudba je s nami stále a aj naďalej nás spája,“ priblížil Matúš Vallo, primátor Bratislavy.

Na počesť hudobníka prešla lavička po rokoch zrepasovaním – pôvodné materiály boli zachované a na drevené dosky sa naniesla ochranná lazúra, aby drevo vydržalo čo najdlhšie.

Poškodené časti betónových podstavcov boli opravené a pokryté zjednocujúcim náterom. Lavička sa zároveň stala nositeľom textu piesne Mesto spí a spevákovho podpisu.

zdroj: Magistrát hl. mesta Bratislavy

(ts)

Redakcia
Redakcia
Redakcia Bratislavského Večerníka predstavuje starosti a radosti v bratislavských mestských častiach. www.bratislavskyvecernik.sk

Ďalšie články

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Aktuálne