-2.8 C
Bratislava
nedeľa, 5. februára 2023

Kúpou kalendára „Luskáčik pre nevidiacich“ podporíte projekt pre slabozraké deti

Najčítanejšie

Iniciátorkou projektu „Luskáčik pre nevidiacich“ a vzniku unikátnej aplikácie pre nevidiacich je nevidiaca Račanka Galina Kubalová. Na projekte participujú občianske združenie „Od podlahy“  a Balet Slovenského národného divadla.

Pre lepšiu predstavu baletných pohybov sú nevidiacim na predstavení k dispozícii aplikácia a špeciálna plastická tabula, ktoré prostredníctvom hmatu a sluchu priblížia návštevníkom krásy baletu.

Na túto myšlienku prišla Račanka Galina Kubalová, ešte ako vidiaca, keď sledovala Luskáčika veľakrát, dokonale ho pozná a dnes ho už ako nevidiaca vníma na základe spomienok. Práve počas Luskáčika, v ktorom tancuje aj jej syn, zatúžila dať šancu všetkým nevidiacim a slabozrakým ľuďom zažiť baletné predstavenie. Základom tohto svetového unikátneho projektu je materinská láska.

Myšlienka sa pani Galine Kubalovej zrodila pri predstavení Tulák Chaplin, kde jej mladučký talentovaný syn Jakub tancoval Chaplina ako dieťa: „Jakub bol na javisku takmer 40 minút, ale ja som netušila, čo robí. Požiadala som manžela, aby mi popisoval, čo sa na javisku deje, ale aj tichý komentár rušil okolie. Cítila som sa frustrovane a vtedy som sa rozhodla niečo vymyslieť, aby aj nevidiaci mohli mať zážitok z baletu.“

Využili sa moderné technológie, aplikácia v telefóne – v slúchadlách sa nevidiacemu popisuje dianie na javisku. Keďže v komentári sa používa odborná terminológia, pred predstavením sú k dispozícii v 3D formáte „edukačné rámy“ s baletnými pózami s audio komentárom, ktorý vytvorila Ildikó Gúziková.

„Bola som na tom predstavení a priznávam, že sa mi urobila guča v krku a slzy som mala na krajíčku. Reakcie divákov boli neuveriteľné. Myslím, že toľko bezprostredných a nadšených reakcií divákov som ešte v divadle nezažila. Ďakujem, Galina, za nich, ale aj za seba, že som mohla byť toho súčasťou,“ uviedla Jana Maníková z Račianskeho muzeálneho spolku.

Túto prekrásnu klasickú „vianočnú rozprávku“ autora P. I. Čajkovského mohli nevidiace a slabozraké deti sledovať vďaka aplikácii, ktorej autorom je študent matematiky na Univerzite Komenského Jakub Drobný.

Iniciátorka projektu „Luskáčik pre nevidiacich“ Galina Kubalová doplnila: „Čajkovského hudba osloví deti aj dospelých svojou jednoduchou melodikou a čistou krásou, z ktorej vyžaruje radosť. Hudba samotná svojimi motívmi napovedá, čo sa v ktorom obraze deje, cítime, kedy je tanec vločiek, kedy ide o hru detí alebo o boj myší s cínovými vojakmi. Je to ideálna hudba na prvé stretnutie sa s baletom, na prvý krok do sveta umenia.“

Jana Maníková počas Vianočných trhov v Rači

Račiansky muzeálny spolok, ktorý si 17. decembra pripomenie už štvrté výročie od svojho vzniku, v rámci charitatívnych aktivít počas Vianočných trhov v Rači ponúkol v stánku na námestí špeciálny kalendár v limitovanej edícii s reliéfnymi fotografiami od Sandry Benčičovej, kúpou ktorého podporili ľudia projekt Luskáčik pre nevidiacich.

Ide o jedinečný kalendár s reliéfnymi fotografiami baletných póz. Každá strana kalendára má svoj QR kód, ktorý Vás postupne zasvätí do sveta baletu, postupne Vás prevedie dvanástimi baletnými pózami a zoznámi vás s baletkami a baleťákmi, ktorí sú na fotografiách.

Ak ste si nestihli kalendár zaobstarať počas Vianočných trhov v Rači a ponuka Vás zaujala, môžete si ho zakúpiť aj prostredníctvom iniciátorky projektu na email adrese kubalova@ozodpodlahy.sk a tiež na recepcii masážneho salónu Aimi v Rači na Hybešovej ulici 52. Tvorcovia dobročinného projektu vám vopred ďakujú za vašu priazeň a podporu.

Súčasťou tohto zmysluplného projektu, ktorý pomáha spájať je aj Balet SND. V rámci projektu „Luskáčik pre nevidiacich“ privítala 7. decembra riaditeľka Baletu SND Nina Poláková na prvom predstavení nevidiace a slabozraké deti z Bratislavy a napr. zo Spojenej školy internátnej z Levoče.

Reportáž v Televíznych novinách uviedla aj RTVS > pozri 

(fb, red)

Redakcia
Redakcia Bratislavského večerníka predstavuje starosti a radosti v bratislavských mestských častiach. www.bratislavskyvecernik.sk

Ďalšie články

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Aktuálne