7.6 C
Bratislava
štvrtok, 18. apríla 2024

Medzinárodný deň zdravého spánku: Pozor si dajte predovšetkým na modré svetlo z obrazoviek!

Najčítanejšie

Patríte aj vy medzi ľudí, ktorí trávia celý večer pozeraním do svojho smartfónu ? Cítite sa permanentne unavení a možno tak nevedome prispievate k riziku slabšej pamäti, problémom so zrakom alebo dokonca k zvýšenému riziku rakoviny.

Problém sa skrýva v škodlivom modrom svetle, ktoré môže závažne narušiť spánkové procesy. A keďže sa blíži 21. marec a s ním aj Medzinárodný deň zdravého spánku, poďme si pripomenúť, prečo je kvalitný spánok alfou omegou nášho zdravia a tiež ako sa pred nebezpečným modrým svetlom ochrániť.

Modrá nemusí byť vždy dobrá

Modré svetlo je súčasťou bežného denného svetla a nášmu organizmu pomáha, aby sme zostali svieži a vždy pripravení konať. Po západe slnka sa v prírode modré svetlo už nevyskytuje.

Naše telo sa tak prirodzene upokojí a pred spaním vyplavuje spánkový hormón melatonín. Ten umožní nástup pokojného a kvalitného spánku, počas ktorého sa telo správne regeneruje a je pripravené na ďalší deň.

Do našich životov vstúpili moderné technológie, ktorých displeje a monitory modré svetlo vyžarujú. Akonáhle naše oči pred spaním modré svetlo zachytia, telo si myslí, že je tu opäť deň, a produkcia melatonínu sa obmedzí, alebo dokonca zastaví. Následkom toho dochádza k zhoršenému zaspávaniu, zlému spánku a nedostatočnej regenerácii.

Následne potom dochádza napr. k zhoršeniu pamäti, schopnosti učiť sa a sústrediť a môže sa objaviť aj vyššia náchylnosť k depresiám. Navyše sa hovorí aj o možnom poškodení sietnice a o zvýšenom riziku rakoviny prsníka a prostaty.

Smartfón vždy vyberajte zodpovedne vzhľadom k svojim očiam

Ľudia sa našťastie zo svojich chýb dokážu poučiť a tak niektorí výrobcovia technológií k otázke modrého svetla pristupujú zodpovedne a snažia sa svojich užívateľov pred modrým svetlom ochrániť.

Pri výbere nového smartfónu sa preto oplatí zamerať sa na jeho vlastnosti aj z tohto hľadiska, pričom nemusí ísť vždy len o modely najvyššej kategórie.

HONOR Magic5 Lite

Napríklad smartfón HONOR Magic5 Lite, ktorý patrí do strednej triedy vyžaruje iba nízke hodnoty modrého svetla, čím chráni vaše oči, aj celý organizmus.

To potvrdzuje aj fakt, že model prešiel dôkladným testovaním, zameraným na ochranu zraku a získal certifikáciu TÜV Rheinland.

Navyše má zabudovanú technológiu, ktorá zamedzuje blikaniu obrazovky a tým znižuje únavu očí aj pri dlhšom používaní.

Svoju úlohu zohráva aj OLED displej. Táto technológia sama o sebe vyžaruje až o polovicu menej modrého svetla v porovnaní s klasickým LCD displejom.

Tipy na zdravý spánok

V rámci medzinárodného dňa zdravého spánku stojí za to pripomenúť si tipy, ako svoje telo nechať cez noc zregenerovať čo najúčinnejšie. Štyri hodiny pred spaním nepite kávu ani povzbudzujúce nápoje, nerozptyľujte sa a nevenujte sa veciam, ktoré vás znepokojujú.

Choďte spať vždy v rovnakom čase a vstávajte v rovnaký čas aj cez víkend. V posteli nejedzte a nesledujte filmy, aby si vaše telo spálňu spájalo iba so spánkom, a ako už asi viete, nenechajte si spánok a zdravie poškodzovať modrým svetlom.

(ts)

Redakcia
Redakcia
Redakcia Bratislavského Večerníka predstavuje starosti a radosti v bratislavských mestských častiach. www.bratislavskyvecernik.sk

Ďalšie články

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Aktuálne