10.3 C
Bratislava
streda, 17. apríla 2024

Víťazom 11. ročníka bienále Grand Prix Svetozára Stračinu sa stala nahrávka Poľského rozhlasu

Najčítanejšie

V dňoch 28. – 30. marca sa v priestoroch Slovenského rozhlasu uskutočnil 11. ročník bienále Grand Prix Svetozára Stračinu. Do súťaže sa prihlásilo až 32 nahrávok z 12 krajín.

Vo štvrtok 30. marca boli na galakoncerte v budove Slovenského rozhlasu vyhlásení víťazi a odovzdané ocenenia. Víťazom sa stala nahrávka Smútok (Sadness) Poľského rozhlasu, RTVS si odniesla vedľajšiu cenu za najlepšiu kolekciu nahrávok.

Ambíciou súťaže Grand Prix Svetozára Stračinu je podporovať tvorbu nahrávok tradičného a spracovaného hudobného folklóru prezentovaných členmi Európskej vysielacej únie, podporovať medzinárodnú výmenu v oblasti hudobného folklóru, podporovať výmenu teoretických, technických a odborných skúseností na medzinárodnej úrovni v oblasti hudobného folklóru.

O víťazoch tento rok rozhodovala medzinárodná porota zložená zo siedmych členov – Prof. Bernard Garaj (predseda poroty, Slovensko), Jaroslav Kneisl (Česká republika), Ivo Heinloo (Estónsko), Mihai Anghel (Rumunsko), Tatiana Jaško (Srbsko), Milan Rendoš (Slovensko) a Kateryna Honcharuk (Ukrajina).

11. ročník bienále uzavrel vo štvrtok 30. marca galakoncert vo Veľkom koncertnom štúdiu Slovenského rozhlasu. Počas večera boli vyhlásené výsledky súťaže a odovzdané ocenenia. Ocenenie Grand Prix Svetozára Stračinu získala nahrávka Smútok (Sadness) PLPR – Poľského rozhlasu. Päť vedľajších cien si odniesli:

Vedľajšia cena za najlepší interpretačný výkon – huslistka Anna Ekborg
Polska podľa Timasa Hansa (Polska After Timas Hans), Švédsky rozhlas

Vedľajšia cena za najlepšiu technickú úroveň nahrávky
Morsis (Morsis), Švédsky rozhlas

Vedľajšia cena za najkreatívnejšie hudobné spracovanie
Láska, Bože, láska (Love, Oh Love), Český rozhlas

Vedľajšia cena za najlepšiu nahrávku ľudovej hudby v pôvodnej forme
Khasanbegura (Khasanbegura), Verejnoprávny vysielateľ Gruzínska

Vedľajšia cena za najlepšiu kolekciu nahrávok
RTVS – Rozhlas a televízia Slovenska

(ts)

MediaHub.sk
MediaHub.sk
Mediahub.sk je mediálny portál, ktorý pôvodne vznikol v roku 2013 ako Masmediálne.info. Zaoberá sa masmediálnou a marketingovou komunikáciou. Jeho súčasťou do roku 2023 bol portál s televíznymi reklamami Spoty.mediahub.sk, ktorý vznikol v roku 2017. Portál Mediahub.sk sa začiatkom roku 2023 zlúčil s portálom BratislavskýVečerník.sk.

Ďalšie články

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Aktuálne