22.8 C
Bratislava
piatok, 21. júna 2024

Zapojte sa do Račianskej pátracej akcie “Nájdi v knihe”

Najčítanejšie

Račianska knižnica v Kultúrnom stredisku na Žarnovickej ulici pripravila pre svojich čitateľov podujatie „Nájdi v knihe“. Do piatich knižiek pre dospelých a piatich knižiek pre deti a mládež pani knihovníčka ukryla obrázky známych osobností Rače.

Čitateľ, ktorý takýto obrázok nájde získa malý darček. Podujatie trvá počas celého mesiaca máj a jeho cieľom je zvýšiť čitateľskú aktivitu a zároveň aj získavanie nových čitateľov.

„Toto podujatie organizuje knižnica po tretíkrát. V prvom ročníku sme do kníh ukryli symboly Rače – erb, vlajku, v druhom ročníku to boli pamiatky Rače – Barónsky dom s Pálffyho erbom, rušňové depo na Východnom, evanjelický kostol, Kúria na námestí Andreja Hlinku, Nemecký kultúrny dom…,“ prezradila pre Račiansky Večerník Anna Klačanová z knižnice KS Žarnovická.

Račianskemu Večerníku sa podarilo zistiť, aké obrázky ukryli do kníh tento rok, sú to tieto známe osobnosti Rače:

Vlastimil Ružička, pôvodne Růžička – slovenský cyklista českého pôvodu, člen víťazného družstva z Pretekov mieru v rokoch 1950, 1951, 1953, 1954 a 1957. Otec bol motocyklový pretekár, pri jednom z pretekov utrpel smrteľný úraz a následne sa matka s Vlastimilom presťahovali do Rače.

Ľudovít Havlovič – celý svoj život prežil v Rači, venoval sa štúdiu archívnych dokumentov, osobitne histórie o svojej rodnej Rači.

Móric Alster – správca farnosti až do svojej smrti, za jeho pôsobenia bol prestavaný a zväčšený farský kostol do dnešnej podoby.

Eva Krížiková – známa slovenská herečka, rodáčka z Rače.

Knižnica v Rači na Žarnovickej 7, v Kultúrnom stredisku má na zapožičanie množstvo pútavých titulov. Čitatelia chcú primárne relaxovať, ale sa i vzdelávať. „Preto aj náš knižničný fond obsahuje ako beletriu (všetky druhy románov a príbehov), tak aj populárno-náučnú literatúru (domáce remeslá, ručné práce, kuchárske knihy…) a náučnú (encyklopédie, biografia, literatúra faktu, medicína, psychológia, prírodné vedy…). Obdobne je to aj v oddelení pre deti a mládež do 14 rokov,“ doplnila Anna Klačanová.

Čitateľom sa môže stať každý záujemca od 0 do x rokov, ktorý sa za daný poplatok zaregistruje, cena pre dospelých je 4 eurá, pre študentov 2,80 a pre deti, dôchodcov a invalidných dôchodcov sú to len 2 eurá na celý kalendárny rok.

Výpožičky nie sú spoplatnené a podmienkou dokonca nie je ani trvalý pobyt v Rači, keďže v mestskej časti žije množstvo obyvateľov z prechodným pobytom.

Knižnica má aj svoj online katalóg, v ktorom sú uvedené všetky tituly knižnice a cez ktorý si čitatelia môžu knihy aj rezervovať a knižnica disponuje i knižným boxom, umiestneným pred vstupom do budovy, ktorý slúži na vrátenie kníh a je sprístupnený 24 hodín denne.

Marián Luha
Marián Luhahttp://www.racianskyvecernik.sk
Som šéfredaktorom portálov Bratislavský Večerník a Račiansky Večerník. Študoval som na masmediálnych fakultách na univerzitách na Slovensku a v Českej republike. V minulosti som pôsobil vo viacerých printových a elektronických médiách. V súčasnosti okrem portálov Bratislavskyvecernik.sk, Racianskyvecernik.sk a Novomestskyvecernik.sk vediem aj portály Mediahub.sk a Retazce.sk, ktoré sa ale začiatkom roka 2023 zlúčili pod jeden brand Bratislavský Večerník.sk. Zároveň vediem i printové noviny Račiansky Večerník a Novomestský Večerník. Žijem v najkrajšej bratislavskej mestskej časti Rača.👍🍀😉 Svoje tipy na články mi môžete zasielať na e-mail: marian@luha.sk. Ďakujem. Články o Rači nájdete > TU

Ďalšie články

Aktuálne