9.4 C
Bratislava
utorok, 23. apríla 2024

Zoologická záhrada Bratislava – Krajšie miesto pre všetkých

Najčítanejšie

Zoologická záhrada v Bratislave je unikátne miesto, kde nájdete úchvatné prírodné prostredie v povodí Vydrice, jedinečnú panorámu Bratislavy či osviežujúci tieň Karpatského lesa. “Mojím cieľom bude vytvoriť čo najlepšie podmienky pre naše zvieratá a súčasne prostredie čo najprívetivejšie k našim návštevníkom, aby sa ľudia do zoo radi vracali,” vyjadril sa len nedávno nový riaditeľ zoo, Matej Dobšovič, a jeho slová už dostávajú reálnu podobu.

Zoo sa s novým riaditeľom transformuje na krajšie miesto pre všetkých návštevníkov. V areáli boli umiestnené nové lavičky, mimoriadne pohodlné na sedenie. „Vytvorili sme a osadili aj prototyp pre nové stojiská na odpadkové koše. Navrhla ich naša kolegyňa Vierka Tipulová a vyrobili ich naši pracovníci z dreva z Mestských lesov v Bratislave. Ďalšie stojiská budú postupne nainštalované v celom areáli,“ približuje riaditeľ zoo.

pracovnici ZOO s prototypom stojiska na-odpadkové-koše (zdroj: ZOO Bratislava)

Zoo plánuje už čoskoro osádzať aj pitné fontánky a dokončiť úpravy okolia vtáčích voliér nachádzajúcich sa pri vstupe do areálu. Navyše, pred vstupom do zoo budú nainštalované ďalšie stojany na bicykle, aby sa zoo stala prístupnejšou aj pre cyklistov.

Návštevníci nájdu nové vtáčie voliéry aj v ďalších častiach zoo. Voliéry pri vstupe do areálu obývajú exotické papagáje lori trojfarebné a hlučné rybáriky smejivé. V lesnej časti je zas zaujímavý poddruh výra skalného – výr skalný sibírsky. Lavičky osadené v okolí voliér prispievajú k príjemnej atmosfére v blízkosti týchto živočíchov.

Novinky nastali aj medzi faunou obývajúcou zoo. Len nedávno bratislavská zoo privítala nových obyvateľov – skupinu sysľov. Zapojila sa tak do záchranného programu na ochranu existujúcej populácie sysľa pasienkového a zakladanie nových populácií. Vplyvom ľudskej činnosti totiž hrozí tomuto hlodavcovi vyhynutie.

V teráriu nájdete nový druh žaby – rosničku austrálsku. Do zoo sa tiež vrátili dikobrazy bielochvosté, ktoré možno nájsť neďaleko spodného jazierka. V ich blízkosti objavíte aj urzona kanadského, zviera, ktoré má v skutočnosti bližšie k morčatám ako k dikobrazom, na ktoré sa podobá. Na prechádzke po zoo môžete vidieť aj niekoľko nedávno narodených mláďat – dve mláďatká kozorožca alpského, malé surikaty vlnkavé a rozkošné mláďatko lamy alpaky.

Rosnička austrálska, 31.5.2023 (zdroj: ZOO Bratislava)

„V zoo je stále čo vylepšovať, preto sme veľmi radi, že v piatok 16. júna privítame v areáli viac ako 100 dobrovoľníkov. V rámci akcie Naše mesto pomôžu skrášliť a spríjemniť areál zoo. Budú natierať ploty, prístrešky a revitalizovať zelené plochy od náletových rastlín. Už teraz sa tešíme, ako skvelo bude zoo vyzerať a všetkým zúčastneným ďakujeme,“ informuje vedúca odboru vzdelávania a marketingu zoo, Diana Dúhová.

Zoologická záhrada Bratislava však nemôže rásť a zlepšovať sa bez podpory návštevníkov. Každá vaša návšteva, nákup permanentky, adopcia zvieratka dokáže posunúť zoo v pred. Spoločne tak vytvárame zo zoo krajšie miesto pre všetkých.

Návštevou zoologickej záhrady podporujete starostlivosť a ochranu vzácnych a ohrozených živočíchov a ich možný návrat do divokej prírody. Spoločnými silami tak prispievame k zachovaniu rozmanitosti druhov na Zemi. Ďakujeme!

Lama alpaka, Charlie mláďa, 14.6.2023 (zdroj: ZOO Bratislava)

(ts)

Redakcia
Redakcia
Redakcia Bratislavského Večerníka predstavuje starosti a radosti v bratislavských mestských častiach. www.bratislavskyvecernik.sk

Ďalšie články

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Aktuálne