27.3 C
Bratislava
štvrtok, 21. septembra 2023

Deň šimpanzov v bratislavskej zoo bude svetový!

Najčítanejšie

„Keď sa pozriete do očí šimpanza, viete, že sa pozeráte do premýšľajúcej mysle. Šimpanzy nás učia, že my, ľudia, nie sme jediné bytosti s osobnosťou, mysľou schopnou racionálneho myslenia, altruizmu a zmyslu pre humor. To nás potom podnecuje k rešpektu k iným zvieratám, životnému prostrediu a vôbec, k rešpektu voči všetkému živému,” povedala Dr. Jane Goodall.

Dňa 14. júla si pripomíname jedinečný druh primáta, ku ktorému má človek evolučne najbližšie. Spoznajte šimpanzy a ich svet. Cieľom je zvýšiť povedomie o ich živote vo voľnej prírode či v ľudskej starostlivosti, ako aj o hrozbách, ktorým čelia. K tomuto dňu sa pridáva svojím špeciálnym podujatím aj ZOO Bratislava.

Prijmite pozvanie, na Svetový deň šimpanzov

„Podujatie sa koná v sobotu 15. júla od 10.00 h do 15.00 h a bude situované za pavilónom primátov a na detskom ihrisku pri plameniakoch. V susedstve šimpanzov si malí i veľkí budú môcť na vlastnej koži vyskúšať, aké to je chodiť ako šimpanz, či používať nástroje šimpanzím spôsobom. Na tomto mieste návštevníci nájdu aj tvorivé dielničky a vzdelávací ostrov. Nezabudnite sa zapojiť do skutočne zaujímavej areálovej hry či exkurzie o primátoch o 9.30 h a 13.30 h. Začiatok je pri výbehu mačiaka Brazzovho,“ približuje Diana Dúhová, vedúca odboru vzdelávania a marketingu zoo.

Prelomový výskum Dr. Jane Goodall s vplyvom na súčasný život šimpanzov

Doktorka Jane Goodall bola jednou z prvých, ktorá pozorovaním zaznamenala jedinečné vlastnosti a správanie šimpanzov. V roku 1960 počas svojho výskumného pobytu v Afrike zistila, že vyrábajú a používajú nástroje, majú zložitý komunikačný systém a sociálne štruktúry.

Zároveň popísala, že šimpanzy sa dokážu správať jeden voči druhému nezištne a pomáhať druhým jedincom v skupine aj na úkor svojho blaha. Šimpanzy učenlivé patria v súčasnosti medzi ohrozený druh. Pred sto rokmi žilo odhadom 1 až 2 milióny šimpanzov v dvadsiatich piatich krajinách Afriky. Dnes žije na africkom kontinente len odhadom 350 000 voľne žijúcich šimpanzov, uvádza stránka worldchimpanzeeday.org.

V dnešnej dobe sa žije mnoho šimpanzov v ľudskej starostlivosti, najmä v zoologických záhradách, kam sa dostali z rôznych životných podmienok. Nakoľko šimpanzy sa v minulosti využívali v medicínskom výskume a cirkusoch, veľa z nich má za sebou nepríjemné životné skúsenosti.

Z tohto dôvodu je výskum, zameraný na život a správanie šimpanzov, napríklad v prostredí zoologických záhrad, dôležitý aj dnes. Jeho cieľom je vzdelávať verejnosť ako aj zvýšiť tlak na legislatívne opatrenia, ktoré ukončia podporu zariadení s nevhodnými podmienkami, a naopak, zabezpečia pre šimpanzy dôstojné a kvalitné podmienky na život.

(ts)

Redakcia
Redakcia
Redakcia Bratislavského Večerníka predstavuje starosti a radosti v bratislavských mestských častiach. www.bratislavskyvecernik.sk

Ďalšie články

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Aktuálne