18.7 C
Bratislava
sobota, 18. mája 2024

V rámci Kultúrneho leta sa uskutočnila v Novom Meste – Špacírka po Novej Tržnici

Najčítanejšie

Vlastivedná prehliadka, ktorú viedol sprievodca Ivor Švihran, sa konala 19. júla v rámci podujatia Novomestské kultúrne a športové leto, ktoré potrvá v tejto mestskej časti až do 9. septembra. Špacírku po Novej tržnici si budete môcť pozrieť ešte raz, 9. augusta o 17 hod a prihlásiť na ňu sa musíte cez email kultura@banm.sk.

Na vlastivednej prednáške sa dozviete aj odpovede na otázky:

  • Ako vznikla v polovici sedemdesiatych rokov významná stavba, ktorá uzavrela podobu Trnavského mýta?
  • Unikátna katedrála architektúry alebo bratislavská Centre Pompidou?
  • Prečo si s ňou architekt Ivan Matušík pohneval lordov slovenskej architektúry?
  • Čo skrývajú útroby červeného parníka? A viete, aký je výhľad z jeho strechy?

Nová tržnica bola vybudovaná podľa projektu významného slovenského architekta Ivana Matušíka, ktorý zomrel vo februári 2022 vo veku 91 rokov. Nová tržnica bola zaradená medzi pamätihodnosti mestskej časti Nové Mesto a bola zapísaná i do zoznamu pamätihodností mesta Bratislavy.

Ivan Matušík okrem Novej tržnice navrhol v Bratislave napríklad také významné stavby ako obchodné domy Prior, Slimák, alebo plaváreň Lafranconi. Bol jedným z najlepších slovenských architektov, laureátom Ceny Emila Belluša, dvojnásobným laureátom Ceny Dušana Jurkoviča a nositeľom ocenenia CEZAAR.

Pozrite si fotoreportáž z podujatia, Nová tržnica, 19. júla 2023:

Marián Luha
Marián Luhahttp://www.racianskyvecernik.sk
Som šéfredaktorom portálov Bratislavský Večerník a Račiansky Večerník. Študoval som na masmediálnych fakultách na univerzitách na Slovensku a v Českej republike. V minulosti som pôsobil vo viacerých printových a elektronických médiách. V súčasnosti okrem portálov Bratislavskyvecernik.sk, Racianskyvecernik.sk a Novomestskyvecernik.sk vediem aj portály Mediahub.sk a Retazce.sk, ktoré sa ale začiatkom roka 2023 zlúčili pod jeden brand Bratislavský Večerník.sk. Zároveň vediem i printové noviny Račiansky Večerník a Novomestský Večerník. Žijem v najkrajšej bratislavskej mestskej časti Rača.👍🍀😉 Svoje tipy na články mi môžete zasielať na e-mail: marian@luha.sk, alebo telefonicky, sms na 0950 355 504. Ďakujem. Články o Rači nájdete > TU

Ďalšie články

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Aktuálne