27.3 C
Bratislava
štvrtok, 21. septembra 2023

Tento týždeň je venovaný práci chovateľov v zoo

Najčítanejšie

„Od malička som mala blízko k zvieratám a som rada, že mi bolo umožnené pracovať práve v tejto zoo, pretože je to tu také pestré. Ja to neberiem ako zamestnanie ale ako moje poslanie,“ vyjadrila sa chovateľka nosorožcov v ZOO Bratislava, Janka a dodala:

„V zoo si tento týždeň pripomíname prácu našich chovateľov. Tzv. Zoo keepers week, je síce typickejší pre americké zoologické záhrady, ale jeho myšlienka – hovoriť o práci chovateľov v zoo a poďakovať sa im aj verejne, je uplatniteľná aj u nás. Na sociálnych sieťach tento týždeň komunikujeme krátke videá „Na slovíčko s chovateľom“. Každý deň, od pondelka do nedele, predstavujeme jedného z našich skvelých chovateľov. Sú medzi nimi dlhoroční zamestnanci, ale aj nováčikovia, rozprávajú o svojich zverencoch, vysnívaných zvieratách, aj motivácii, ktorá ich do ZOO Bratislava priviedla. Zaujímavosťou je, že v našej je viac chovateliek ako chovateľov.“

8 chovateľov za 7 dní

Grétka pracuje v zoo 34 rokov a môžete ju vidieť pri lamách, kengurách či hyenách, o ktoré sa stará, alebo ju zažiť počas komentovaných kŕmení lám a hyen, ktoré realizuje. Zabezpečuje aj zážitkové programy Pol dňa chovateľom a Rande s lamou. Je to veľmi pokojný človek, ktorý sa málo kedy chmúri a vždy rada návštevníkom porozpráva o svojich zvieratách.

Chovateľka Janka sa snáď v zoo narodila a jej „srdcovkou“ o ktorú by sa raz chcela starať, je gepard. V zoo sa má na starosti nosorožce, pštrosy, psíky ušaté, kone Przewalského, mundžaky a antilopy kudu. Aj Janka je veľmi zhovorčivá a z rozhovoru s ňou cítite lásku a úctu, ktorú má voči zvieratám.

Kristína je nováčikom v bratislavskej zoo, no skúseností v starostlivosti o zvieratá má na rozdávanie. Stará sa o veľké mačkovité šelmy a pandy červené. A i keď je v našej zoo len pár mesiacov, komentuje prehliadky pri levoch juhoafrických, ktoré počas leta môžu návštevníci zažiť každý pondelok a každý druhý víkend pri výbehu levov.

Mirka sa stará nielen o medveďa hnedého, ale aj niektoré papagáje, ovce, dikobrazy, urzona, kozy, kozorožce a mačky maloškvrnné. Svojou výškou možno pôsobí nenápadne, ale je veľmi milá a komunikatívna, čo dokazuje aj počas komentovaných kŕmení medveďa a dikobrazov.

Chovateľky z terária a exotária – Peťa a Silvia, majú svojich zverencov niekoľko desiatok, rôznych druhov, veľkostí a farieb. Ich spoločným snom je mať vo svojej opatere jedovatého hada.

Monika je žena činu. Stará sa o antilopy, ktoré sa nachádzajú nad pavilónom primátov, spolu s kolegyňou realizujú komentované kŕmenia pri antilopách vraných a nilgau. Jej snom je mať na svojom rajóne antilopy bongo.

Šimon je mladý chovateľ, ktorý v zoo pracuje len niekoľko mesiacov. Zaujíma ho ornitológia a v bratislavskej zoo sa stará o hrošíky, púštne antilopy ako sú adaxy a oryxy a dikdiky.

V bratislavskej zoo v súčasnosti pracuje 28 zamestnancov na pozícii chovateľ. Každý chovateľ je zodpovedný za určitú skupinu zvierat zoskupenú v rajóne – napr. šelmy, opice, terárium/exotárium, les, a pod. Chovatelia medzi jednotlivými rajónmi rotujú, aby sa postupne zaškolili do starostlivosti o všetky živočíchy žijúce v zoo.

Predpokladom na prácu chovateľa je minimálne stredoškolské vzdelanie/maturita v odbore chovateľstvo alebo veterina, bezúhonnosť, zdravotná spôsobilosť, spoľahlivosť, psychická stabilita, rozvážnosť, samostatné myslenie, dobré pozorovateľské schopnosti.

Byť chovateľom v zoo je práca, ktorá sa musí vykonávať za každého počasia, precízne v ktorej osobné ego ide nabok a do popredia sa dostáva blaho zvieraťa.

(ts)

Redakcia
Redakcia
Redakcia Bratislavského Večerníka predstavuje starosti a radosti v bratislavských mestských častiach. www.bratislavskyvecernik.sk

Ďalšie články

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Aktuálne