19.7 C
Bratislava
nedeľa, 21. júla 2024

Novomestské kultúrne a športové leto už potešilo takmer päť tisíc návštevníkov

Najčítanejšie

Mestská časť Bratislava-Nové Mesto sériou podujatí Novomestského kultúrneho a športového leta predstavila novú koncepciu, ktorá spríjemňuje verejné priestory, ponúka paletu rôznorodej dramaturgie a športových aktivít a v neposlednej rade predstavuje spoluprácu s novomestskými komunitami.

Štatistiky hovoria o 4 900 návštevníkoch počas mesiaca júl, najviac ich bolo v sobotu 29. júla v Letnom kine na Kuchajde na premietaní filmu Invalid. Novomestské kultúrne a športové leto sa končí 9. septembra.

„Novomestské kultúrne a športové leto a jeho návštevnosť ukazujú, že spolupráca na kvalitnej ponuke programu sa oplatila. Program je len v polovici, pred nami je ešte šesť týždňov, počas ktorých ponúkame aktivity takmer každý deň. Šport, detské divadielka, kino v amfiteátri na Kuchajde, ale aj výnimočná špacírka Národnou kultúrnou pamiatkou – Novou Tržnicou. To všetko čaká novomešťanky, novomešťanov, ale aj každého návštevníka mestskej časti do konca prázdnin,“ zhrnul ponuku starosta mestskej časti Bratislava-Nové Mesto Matúš Čupka.

Najväčší úspech v rámci letnej dramaturgii má už tradične filmové premietanie v amfiteátri na Kuchajde. Počas 13. ročníka Letného kina na Kuchajde zaznamenal za prvý mesiac najväčší úspech film Invalid a po ňom Whitney Houston: I Wanna Dance With Somebody. O tom, ktorý film sa bude premietať na Kuchajde, rozhodujú samotní diváci.

Do stredy môžu na stránke kino.nakuchajde.sk hlasovať za film, ktorý bude premietaný v sobotu. Aktuálne sa rozhoduje medzi Janom Žižkom a filmom Vstupenka do raja. Letné kino na Kuchajde prináša spoločnosť Wood&Company.

Novú tradíciu sa mestská časť buduje aj pre rodiny s deťmi, ktorým každý pondelok prináša interaktívne rozprávky, alebo aj cirkusový workshop, striedavo na troch miestach v exteriéri mestskej časti v Parku Jama, v Parku Nobelova a na ihrisku Jahodová.

Mestská časť tak prichádza v rámci projektu Novomestské rozprávkové pondelky za rodinami, kde s nimi intenzívne komunikuje, oživuje verejný priestor a zároveň inšpiruje obyvateľov k priateľskému susedskému životu. Nová tradícia si získala veľmi pozitívne ohlasy. Zo strany návštevníkov je o podobný typ podujatí veľký záujem z čoho máme naozaj úprimnú radosť.

Novomestské leto je aj o športe. Dlhoročnú tradíciu jógy so Zdenom na Kuchajde, ktorá sa uskutočňuje každú stredu sme obohatili o Nording Walking s Ankou na Železnej studničke.

V Parku Jama sa každý utorok môžu návštevníci stretnúť na STRONG Nation HIIT intenzívnom tréningu s Michaelou a každý štvrtok tréner Roman prevedie funkčným tréningom so zameraním na správne držanie tela. Všetky tréningy a cvičenia sú vždy o 17:30.

Obľúbeným formátom, ktorý si okamžite našiel svojich priaznivcov je aj špacírka v ikonickej Novomestskej tržnici. Jedinečnú budovu môžu prísť záujemcovia spoznať 9. augusta o 17:00. Vstup je voľný, registrácia je nutná na: kultúra@banm.sk, pretože počet miest je limitovaný.

Novinkou sú aj bubnovačky na Kuchajde. Nielen bubnovať, ale aj spievať, hrať na gitare, drumbli, či koncovke môžu novomešťania 24. augusta o 17:00 h spolu s profesionálnymi lektormi z hudobnej školy.

Stredisko kultúry na Vajnorskej pripravilo pre skôr narodených Legendárne tančiarne na Vajnorskej, ktoré majú už svojich stálych návštevníkov. Na každom podujatí sa stretne vyše stovka seniorov, ktorí udržiavajú spolu sociálny kontakt a zároveň si tanečnými prvkami udržujú pohybovú aktivitu a pozitívnu náladu.

Ďalšie tančiarne sú naplánované na 18. a 25. augusta. Vstupné je 4€. Novinkou Strediska kultúry je projekt Zážitkové maľovanie v plenéri. V júli sa uskutočnili dve stretnutia s abstraktnou témou Trysková maľba a s témou akvarelu Obraz do vrecka. Tvorivý workshop sa uskutoční ešte jeden 18. augusta od 17:00 a potrvá do 20:00 v novej chillout zóne z Robotníckej ulici.

V prípade nepriaznivého počasia sa podujatie presunie do ateliéru v stredisku. Účastníci sa na workshope oboznámia s technikou ALLA PRIMA/priama maľba a odnesú si zo sebou abstraktný alebo impresionistický obraz. Cena workshopu je 30 € a je nutná registrácia na: kultúra@skvajnorska.sk

Novomestská knižnica pripravila v júli s o.z. Vnútoblog diskusiu s témou mestské záhrady, ktorá bola kvôli vysokým horúčavám zrušená. O náhradnom termíne Vás budeme informovať.

O.z. Ježkové oči pozýva 16. augusta o 17:00 h do knižnice na Pionierskej na prednášku o mestskej cyklistike, kde sa účastníci dozvedia, ako bezpečne jazdiť, ako si udržiavať bicykel v dobrom technickom stave aj s názornou ukážkou drobných opráv.

Najstarší spolok žien Živena, ktorá sídli v našej mestskej časti, si pripravilo v novej chillout zóne pri Stredisku kultúry na Vajnorskej niekoľko letných čitárni so zaujímavými ženskými spisovateľkami a osobnosťami. V júli o svojej tvorbe a živote porozprávali Martina Monošová a Denisa Fulmeková.

Najbližšie sa čitárne uskutočnia 17. augusta so spisovateľkou Petrou Nagyovou-Džerengovou a ďalšia 24. augusta s Valériou Holoman, obe so začiatkom o 17:00 . V mesiaci august pripravili v Dome kultúry Kramáre aj tvorivý workshop s technikou Macramé, s ktorou si zhotovíte dekoračné listy na stenu.

Uskutoční sa 25. augusta o 17:00 h a trvať bude približne dve hodiny. Cena workshopu je 7€. Počet miest je obmedzený a je nutné sa prihlásiť na mail: bratislava.zivena@gmail.com.

„Mestská časť Nové Mesto sa po prvýkrát zapojila do najväčšieho multižánrového festivalu – Bratislavské kultúrne leto a je jeho hrdým partnerom. Dramaturgia podujatí je pripravená pre všetky sociálne a vekové skupiny obyvateľov,“ uzavrela vedúca Oddelenia kultúry, športu a voľného času Adriána Rabatinová.

Program Novomestského kultúrneho a športového leta nájdete > tu 

(ts)

Redakcia
Redakcia
Redakcia Bratislavského Večerníka predstavuje starosti a radosti v bratislavských mestských častiach. www.bratislavskyvecernik.sk

Ďalšie články

Aktuálne