8.8 C
Bratislava
sobota, 20. apríla 2024

Oslávte Deň orangutanov v ZOO Bratislava

Najčítanejšie

OrangUtan, v preklade lesný muž. Oranžovo sfarbené stvorenie, s inteligentným pohľadom a obrovskou silou v končatinách. Živočích, ktorého v dažďovom pralese aj napriek výraznému sfarbeniu len ťažko zazriete. Oslávte ich deň, ktorý určite bude nezabudnuteľný!

V apríli tohto roku sa v ZOO Bratislava narodilo vzácne mláďa orangutana sumatrianskeho. Prvému potomkovi chovného páru samice Mengaly a samca Filipa, už začínajú rásť prvé zuby.

„Mláďa rastie, matka sa oň poctivo stará a pomaličky ho púšťa objavovať obydlie orangutanov samostatne, ale stále pod starostlivým dohľadom. V októbri bude mať samček pol roka, čo je čas, kedy by mohol začať ochutnávať tuhú stravu. Zo začiatku ho bude zaujímať krmivo, ktorým sa pred ním bude kŕmiť jeho matka. Mláďa je však veľmi zvedavé, zaujíma sa už aj o zelené listy drevín, ktoré (nielen) orangutany dostávajú v rámci svojej kŕmnej dávky v lete a zvedavo sleduje okolie,“ hovorí zoologička Magdaléna Hadová.

„Pri príležitosti Svetového dňa orangutanov organizujeme v sobotu 19. augusta od 10.00 h do 16.00 h podujatie, situované v lesíku nad výbehom levov. Na tomto mieste budú tvorivé dielničky, zaujímavé hry a aktivity pre deti a všetkých, ktorí sa chcú zábavnou formou dozvedieť zaujímavosti o orangutanoch žijúcich v našej zoo, aj o ich vzdialených príbuzných z dažďových pralesov. Za pozornosť bude stáť rozprávanie o primátoch, ktoré začne o 11.00 h pri výbehu mačiaka Brazzovho a skončí pri orangutanoch sumatrianskych,“ doplnila zoologička Magdaléna Hadová.

„Komu sa nepodarí vidieť mláďa orangutana vo výbehu, môže si pozrieť jeho video zábery v stane nad výbehom levov. Veríme, že z Dňa orangutanov v našej zoo si každý odnesie skvelý zážitok a možno aj vlastnoručne vyrobený suvenír,“ približuje Diana Dúhová, vedúca odboru vzdelávania a marketingu ZOO Bratislava.

Orangutany vynikajú svojou inteligenciou a zručnosťou

Orangutan trávi až 90 % života na stromoch, kde si každú noc postaví nové hniezdo. Na jeho stavbu orangutany používajú vetvy stromov, listy a malé konáre slúžia ako vankúše. Zručný jedinec dokáže postaviť hniezdo za 5 minút.

O vysokej inteligencii orangutanov svedčia aj ďalšie fakty. Na manipuláciu s pichľavým ovocím používajú listy, využívajú ich aj ako dáždniky. Konáre a listy im slúžia aj ako podsedáky. Na otváranie ovocia používajú kamene a konáre. Na rozdiel od ostatných ľudoopov, žijú väčšinu svojho života samotársky.

Žena medzi orangutanmi, Dr. Biruté Mary Galdikas

Dr. Biruté Mary Galdikas je považovaná za jednu z najväčších expertiek na orangutany. Pozorovaním a popisovaním orangutanov strávila niekoľko dekád svojho života. Práve ona zdokumentovala, že samice orangutana rodia mláďatá priemerne každých 7,7 rokov, živia sa viac ako 400 rôznymi druhmi potravy. V roku 1986 založila Orangutan Foundation International za účelom štúdia správania a ekológie voľne žijúcich orangutanov, ich ochrany a ochrany ich habitatu.

Vplyv sociálnych sietí na život orangutanov

Predpokladá sa, že v horizonte najbližších 50 rokov vo voľnej prírode orangutany vyhynú. Obrovskou hrozbou pre orangutany je klčovanie pralesov a ich vypaľovanie človekom. V dnešnej dobe však, žiaľ, tieto ľudoopy naďalej ohrozuje i nelegálny chov mláďat ako domácich miláčikov a obchodovanie s nimi.

„Odborné štúdie za posledných 10 rokov potvrdzujú, že médiá, obzvlášť sociálne siete, sú značným poháňačom dopytu po exotických domácich miláčikoch. S tým súvisí úbytok živočíšnych druhov vo voľnej prírode, ilegálny obchod a pytliactvo. Takmer každý z nás má prístup na Facebook, Instagram, a iné sociálne siete. Čím pozitívnejšie vnímame a hodnotíme obsah postov na sociálnych sieťach zachytávajúce neprirodzené vzťahy a činnosti ľudoopov s človekom, napr. šimpanzy voziace sa v autíčkach pre deti, prípadne v detskom oblečení, resp. pózujúce s turistami, tým viac posilňujeme dopyt po takomto obsahu a po pytliačení ohrozených zvierat. Jednou z úloh zoo je pripomínať, že naše zvieratá nie sú domáci miláčikovia, ani zdroj zábavy. Informácie, ktoré zoo poskytujú k príspevkom na sociálnych sieťach, by preto vždy mali obsahovať i kontext príspevku a dôvod, prečo zviera držíme alebo s ním inak manipulujeme (napr. overenie zdravotného stavu, tréning, transport a pod.),“ objasňuje zoologička Magdaléna Hadová.

Fakty o orangutanoch {:(|}

• V ľudskej starostlivosti sa dožívajú až 60 rokov.
• Samce môžu mať rozpätie rúk až 2 m.
• Dospelým dominantným samcom sa vyvinú veľké lícne valy a hrdelné vaky, dôležité pri vokalizácii.
• Aktuálne poznáme 3 druhy orangutanov:
o Orangutan bornejský (Pongo pygmaeus)
o Orangutan sumatriansky (Pongo abelii)
o Orangutan tapanulijský (Pongo tapanuliensis) – ako samostatný druh bol popísaný len nedávno, koncom roka 2017. Všetky druhy orangutanov sú kriticky ohrozené. Tento druh má však populáciu menšiu ako 800 jedincov. Obýva severnú časť Sumatry, tzv. Batang Toru Ecosystem.

(ts)

Redakcia
Redakcia
Redakcia Bratislavského Večerníka predstavuje starosti a radosti v bratislavských mestských častiach. www.bratislavskyvecernik.sk

Ďalšie články

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Aktuálne