18.7 C
Bratislava
sobota, 18. mája 2024

Nová ulica v Rači ponesie názov po Eduardovi Wenzlovi

Najčítanejšie

Už v decembri 2022 Račiansky Večerník informoval, že na návrh starostu Rače Michala Drotována miestni poslanci na zastupiteľstve odsúhlasili pomenovanie novej ulice po Eduardovi Wenzlovi.

„Ešte to musí schváliť príslušná komisia na meste a mestské zastupiteľstvo. Pán Wenzl pracoval viac ako 42 rokov na železnici a spoločne s Cyrilom Sekerkom spracovali knihu o Rendezi. Bol skromný a dobrý človek – a práve na takých ľuďoch stojí svet. Nebol „celebrita“, ale poctivý pracant, brat, sused, otec, manžel,“ uviedol vtedy račiansky starosta Michal Drotován.

Mestské zastupiteľstvo aktuálne vo štvrtok 26. októbra 2023 jednohlasne potvrdilo pomenovanie novej ulice. V Bratislavskej mestskej časti Rača, v časti zvanej Východné/Rendez tak na novom sídlisku RNDZ ponesie názov ulica po tomto významnom Račanovi. Informáciu zverejnil na sociálnej sieti starosta Rače Michal Drotován, ktorý uviedol: „Aj keď to bola dlhá cesta, pred chvíľou schválilo mestské zastupiteľstvo Bratislava (všetci za) názov novej ulice Eduarda Wenzla na Rendezi (novostavby RNDZ). Som rád, že sa to podarilo“.

Eduard Wenzl: „narodil som sa 7. septembra 1927 v Rači ako jedenáste dieťa v železničiarskej rodine. (…) Až do roku 1945 som pracoval u vinohradníkov a tiež ako stavebný robotník. Od 25. januára 1945 som začal pracovať ako robotník na železnici u traťmajstra, neskôr v jeho kancelárii a od decembra som pracoval na Riaditeľstve železníc v manipulačnej kancelárii na osobnom oddelení až do 30. septembra 1948 a 1. októbra som nastúpil na vojenskú prezenčnú službu ako čerstvý ženáč. (…) Po príchode z vojenčiny som išiel do kurzu výpravcov vlakov. Po absolvovaní tohto kurzu som v stanici Rača zložil skúšku pre samostatný výkon funkcie výpravca vlakov. Po roku som bol preložený do stanice Bratislava-Východné, kde som pracoval ako výpravca vlakov, dispečer a dozorný prevádzky až do roku 1987, keď som odišiel do zaslúženého dôchodku. Na železnici som pracoval 42 rokov a 8 mesiacov,“ napísal o sebe Eduard Wenzl vo svojom blogu na webe Račan.sk. > Čítaj viac

Dočká sa novej ulice aj Račanka Edita Gruberová?

Račania sa v diskusii na sociálnej sieti dožadovali pomenovania ulice i po známej speváčke Edite Gruberovej, ktorá zosnula vo veku 74 rokov, pred dvomi rokmi 18. októbra 2021. Talent rodenej Račanky objavil, podľa webu Operaslovakia.sk, miestny farár Dr. Július Janko.

„Podľa pravidiel musí byť daná osoba mŕtva aspoň 5 rokov, takže nebolo možné po nej pomenovať ešte ulicu. (…) Po pani Gruberovej určite plánujeme pomenovať ulicu v Rači v budúcnosti,“ prisľúbil starosta Michal Drotován.

Marián Luha
Marián Luhahttp://www.racianskyvecernik.sk
Som šéfredaktorom portálov Bratislavský Večerník a Račiansky Večerník. Študoval som na masmediálnych fakultách na univerzitách na Slovensku a v Českej republike. V minulosti som pôsobil vo viacerých printových a elektronických médiách. V súčasnosti okrem portálov Bratislavskyvecernik.sk, Racianskyvecernik.sk a Novomestskyvecernik.sk vediem aj portály Mediahub.sk a Retazce.sk, ktoré sa ale začiatkom roka 2023 zlúčili pod jeden brand Bratislavský Večerník.sk. Zároveň vediem i printové noviny Račiansky Večerník a Novomestský Večerník. Žijem v najkrajšej bratislavskej mestskej časti Rača.👍🍀😉 Svoje tipy na články mi môžete zasielať na e-mail: marian@luha.sk, alebo telefonicky, sms na 0950 355 504. Ďakujem. Články o Rači nájdete > TU

Ďalšie články

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Aktuálne