18.7 C
Bratislava
sobota, 18. mája 2024

Odovzdanie novej hasičskej techniky

Najčítanejšie

Krajské riaditeľstvá Hasičského a záchranného zboru od utorka 31. októbra disponujú novým technickým vybavením – súpravami Mobilného zodolneného pracoviska HaZZ.

Ministerstvo vnútra SR prostredníctvom realizácie projektu vybudovania systému Mobilnej komunikácie Hasičského a záchranného zboru zvyšuje úroveň pripravenosti Slovenska na zvládanie mimoriadnych udalostí ovplyvnených zmenou klímy.

Hasiči majú oddnes nové technické vybavenie, ktoré im uľahčí komunikáciu pri mimoriadnych udalostiach, slúži na včasné varovanie osôb, či vyhľadávanie osôb za pomoci kamerového systému s termokamerou.

„Cieľom tohto projektu je prostredníctvom týchto sád vytvoriť 8 zodolnených komunikačných pracovísk v rámci ôsmich Krajských riaditeľstiev Hasičského a záchranného zboru. Kombináciou hardvéru a softvéru sú prepojiteľné navzájom, vedia vytvoriť sieť, ktorá spoločne komunikuje v rámci operačného a taktického riadenia. Cieľom je vytvoriť operačné stredisko, komunikačné centrum tam, kde technologická vybavenosť v teréne nebola vytvorená pred mimoriadnou udalosťou, alebo bola pri mimoriadnej udalosti poškodená a nahradiť ju,“ povedal prezident Hasičského a záchranného zboru Pavol Mikulášek.

Systém pozostáva z 8 samostatných identických súprav technických prostriedkov, pre každý kraj jedna súprava, súčasťou ktorej sú zariadenia informačno-komunikačnej infraštruktúry.

To znamená Internet, satelitný systém, rádiostanice a modul vyrozumievacieho bezpilotného leteckého systému vybavený reflektorom, kamerou s vysokým rozlíšením, reproduktorom a ďalšími technickými zariadeniami, ktoré zasahujúcemu modulu poslúžia napríklad na včasné varovanie osôb, či vyhľadávanie osôb za pomoci kamerového systému s termokamerou.

„Som veľmi rád, že dnes odovzdávame techniku, ktorá pomôže hasičom v kľúčových a zlomových momentoch pritom ako si budú plniť svoje úlohy a povinnosti, aby ochránili zdravie, životy ale aj majetok obyvateľov Slovenska. Dnes odovzdávame techniku piatim Krajským riaditeľstvám Hasičského a záchranného zboru, nakoľko tri zariadenia už trom krajským riaditeľstvám boli odovzdané. Verím, že táto technika bude nápomocná a verím, že ju budeme môcť využívať na všetky krízové situácie, ktoré Slovensko čakajú. Som optimista ,ale tých prírodných katastrof môže prísť veľa,“ povedal minister vnútra SR Matúš Šutaj Eštok.

„Chcem sa pri tejto príležitosti hasičom poďakovať, že pri zásahoch denne nasadzujú vlastné zdravie a životy, majú snahu sa neustále zdokonaľovať, vzdelávať, prechádzajú výcvikom, čo je vidieť aj dnes v súvislosti s odovzdávaním tejto techniky. Hasiči sú vyškolený na jej používanie,“ povedala štátna tajomníčka MV SR Lucia Kurilovská.

Projekt Mobilná komunikácia HaZZ je financovaný z Operačného programu Kvalita životného prostredia.

Ministerstvo vnútra SR je sprostredkovateľským orgánom pre Operačný program Kvalita životného prostredia ( OP KŽP ). Je určený na riešenie osobitných rizík, predchádzanie vzniku katastrof a vyvíjanie systémov zvládania katastrof ovplyvnených zmenou klímy. Hlavným cieľom je podpora riadenia rizík, riadenie mimoriadnych udalostí a odolností proti mimoriadnym udalostiam ovplyvnených zmenou klímy.

Celkové oprávnené výdavky boli vo výške 7 013 126,88,- EUR.

(ts)

Redakcia
Redakcia
Redakcia Bratislavského Večerníka predstavuje starosti a radosti v bratislavských mestských častiach. www.bratislavskyvecernik.sk

Ďalšie články

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Aktuálne