20.8 C
Bratislava
pondelok, 20. mája 2024

Začína sa prekládka cyklolávky ponad Šúrsky kanál. Spojí Vajnory s cyklotrasou Jurava

Najčítanejšie

Cyklolávka umožní mimoúrovňové križovanie cyklistov s frekventovanou cestou, kadiaľ jazdia tisíce áut z Vajnor do Čiernej vody. Bratislavský samosprávny kraj už odovzdal stavenisko. Nové premostenie vytvorí dôležitú cyklistickú spojnicu mestskej časti Vajnory s obľúbenou cyklotrasou JURAVA.

Lávka cez Šúrsky kanál bola postavená v roku 2016 ako spojnica cyklistického chodníka a chodníka pre peších z Vajnor do miestnej časti Čierna Voda v obci Chorvátsky Grob. Cyklolávka preklenula Šúrský kanál v súbehu s cestou III/1082 a mostom M7368 na tejto ceste. Kvôli výstavbe novej diaľničnej križovatky D4 a prekládke cesty III/1082 však vznikla nutnosť jej preloženia tak, aby cyklisti nemuseli križovať frekventovanú cestu.

Pôvodná cyklotrasa sa zruší a posúva sa približne 60 metrov v smere proti toku Šúrskeho kanála. Na premostenie sa použije jestvujúca konštrukcia mosta. Nová poloha mosta je umiestnená kolmo na tok kanála a preto bude nutné pôvodnú konštrukciu skrátiť o 3 metre a upraviť na nové výškové usporiadanie.

Lávka pozostáva z dvoch častí. Pravá časť, nosník o dĺžke 24 m, je prostý priehradový nosník pripojený na konzolu ľavej časti lávky. Táto časť bude použitá bezo zmeny. Ľavá časť je navrhnutá ako nosník s konzolou. Táto časť bude skrátená o 3 metre.

Na montáž cyklolávky bude nutné použiť ťažšie mechanizmy a jednotlivé časti bude treba premiestniť ponad, resp. popod jestvujúci cestný most, ktorý sa nachádza približne 2 metre od tejto lávky. Ide síce o premiestnenie len približne 60 metrov, ale jednotlivé diely je treba premiestňovať v celku, aj s mostovkou a zábradlím. Ľavý nosník meria 12+3 metra a váži 4600 kg, podpera váži 400 kg a pravý nosník s dĺžkou 24 metrov váži až 8100 kg.

Práce zastrešuje Správa ciest Bratislavského samosprávneho kraja. Zmluvná cena diela je 177.131,77 EUR. Prekládka by mala byť ukončená do troch mesiacov.

(ts)

Redakcia
Redakcia
Redakcia Bratislavského Večerníka predstavuje starosti a radosti v bratislavských mestských častiach. www.bratislavskyvecernik.sk

Ďalšie články

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Aktuálne