8.6 C
Bratislava
nedeľa, 21. apríla 2024

Prvý najrýchlejší zálohový automat na Slovensku je v COOP Jednote

Najčítanejšie

Domáca maloobchodná sieť COOP Jednota disponuje najväčším počtom odberných miest zo všetkých obchodných sietí na Slovensku. Z 3 000 odberných miest v SR je 1 450 v sieti COOP Jednota. Vo štvrtok 21. decembra 2023 uviedli v Dunajskej Lužnej do prevádzky najrýchlejší zálohový automat v Strednej Európe.

K interiérovým zálohovým automatom pribudne v sieti COOP Jednota najväčší a najrýchlejší exteriérový zálohový automat, určený na PET fľaše a plechovky. S prevratnou novinkou prichádza COOP Jednota Dunajská Streda, ktorá sa rozhodla využiť možnosti exteriérového zálohového automatu pre skvalitnenie služieb svojim zákazníkom.

„Exteriérový zálohový automat dokáže spracovať viac ako 100 obalov za minútu, čím výrazne skráti čas čakania zákazníkov v radách. Nový automat je umiestnený pred obchodným strediskom COOP Center v Dunajskej Lužnej. Výhodou automatu je, že spotrebitelia už nebudú musieť vkladať do zariadenia vratné obaly po jednom, ale jednoducho vysypú obsah tašky alebo vreca s obalmi do násypníka automatu,“ uvádza Ľudovít Kulcsár, predseda predstavenstva, COOP Jednota Dunajská Streda.

Toto out – doorové riešenie je ideálne pre veľké obchodné centrá s parkovacou plochou a celý proces vrátenia obalov prebehne ešte pred samotnou návštevou obchodu.

Exteriérový zálohový automat zefektívňuje chod prevádzok

Z pohľadu obchodníka predstavuje nový zálohový automat vysoko efektívne riešenie, ktoré šetrí veľkú časť predajnej ako aj skladovacej plochy prevádzky. Zariadenie Envipco Quantum sa teší obľube zákazníkov v severských krajinách, no pozitívne ocenené a využívané je i spotrebiteľmi v Grécku či na Malte.

Spoločnosť Envipco Slovakia, s.r.o., prináša na slovenský trh novinku, ktorú budú môcť ako prví využívať zákazníci domácej maloobchodnej siete COOP Jednota. V centrálnej Európe bude mať toto zariadenie slávnostnú premiéru práve pred Vianocami ako symbolický darček pre slovenský zálohový systém a hlavne pre spotrebiteľov, ktorým sa zjednoduší a zrýchli proces zálohovania.

Zálohovanie je príležitosťou šíriť udržateľný prístup

V rámci legislatívnej povinnosti, ktorou bolo zavedenie zálohového systému na slovenský trh od 1. 1. 2022, bol už rok 2021 v sieti COOP Jednota venovaný príprave infraštruktúry na tento systém. V sieti COOP Jednota sa intenzívne venovali prispôsobeniu prevádzok, ich rekonštrukcii, výberu spôsobu zberu, ako aj výberu samotných zariadení určených na zber PET fliaš a plechoviek.

Rok 2022 bol venovaný okrem vybaveniu odberných miest technológiou aj dolaďovaniu súvisiacich procesov, ako bola napríklad logistika, skladovanie odobratých obalov či náklady vynaložené na zabezpečenie zálohovania, pričom naša domáca maloobchodná sieť COOP Jednota úzko spolupracovala so Správcom zálohového systému.

Z pohľadu obchodníka urobili maximum, aby systém zálohovania na Slovensku fungoval. V súčasnosti môžu v COOP Jednote zodpovedne prehlásiť, že proces zálohovania je zabehnutý. Zákazníci si osvojili ako zálohovať, teda ako funguje ručný zber a ako automatizovaný.

Enviromentálna politika a ekologický prístup sú dôležité strategické piliere domácej maloobchodnej siete COOP Jednota, preto zálohovanie predstavuje investíciu s pozitívnym vplyvom na životné prostredie a celú spoločnosť. Zároveň je systém zálohovania príležitosť šíriť ekologický prístup do všetkých regiónov Slovenska prostredníctvom našich odberných miest.

COOP Jednota má najviac dobrovoľne zriadených odberných miest

Maloobchodný systém COOP Jednota má najväčší počet odberných miest po celom Slovensku, čím pre zákazníka vytvára čo najlepšie a najoptimálnejšie podmienky aj v rámci služby zálohovania.

Sieťou odberných miest chcú byť čo najbližšie k zákazníkovi, aby bolo pre neho zálohovanie pohodlné a dostupné. Naďalej chcú rozširovať mapu odberných miest o ďalšie prevádzky, ktoré sú v pláne aj na rok 2024. Aktuálne je v maloobchodnej sieti COOP Jednota takmer 1 500 odberných miest.

Z toho povinných odberných miest je viac ako 300 a viac ako 1 100 prevádzok sa do zálohovania zapojilo dobrovoľne, čo je najviac spomedzi všetkých obchodných reťazcov na Slovensku. Takmer 1 100 odberných miest disponuje zálohovými automatmi.

Najviac automatizovaných zálohových automatov je v Nitrianskom kraji, následne v Žilinskom, v Trnavskom a v Banskobystrickom kraji. Ručný zber využíva viac ako 400 menších prevádzok.

Za celé obdobie odovzdali spotrebitelia do predajní COOP Jednota viac ako 220 miliónov vratných obalov. Všetky naše odberné miesta sú zobrazené na stránke www.jednote-ekologicky.sk na mape, na ktorej si každý zákazník môže nájsť jemu najbližšie odberné miesto.

zdroj: COOP Jednota

(ts)

Reťazce.sk
Reťazce.sk
Reťazce.sk písali predovšetkým o maloobchode v Bratislave, sústredili sa na centrum Bratislavy a väčšinou na gastroscénu. Zaujímali sa predovšetkým o inovatívne nezávislé projekty. Projekt v rôznych podobách fungoval od roku 2009. Autorom a zodpovednou osobou za obsah bol Radoslav Augustín. V histórii na projekte spolupracovali i Lukáš Kočišek a Ivan Krasko. Redakcia Mediahub.sk od novembra 2018 na obsahu projektu pokračuje. Doménu Reťazce.sk sme získali od spoločnosti VisuArt, s.r.o. a stala sa súčasťou nášho projektu. Portál Reťazce.sk sa začiatkom roku 2023 zlúčil s portálom BratislavskýVečerník.sk.

Ďalšie články

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Aktuálne