6.9 C
Bratislava
piatok, 19. apríla 2024

ZOO Bratislava a Sloboda zvierat apelujú: Pomôžte ochrániť zvieratá, oslávte sviatky bez zábavnej pyrotechniky

Najčítanejšie

Apel na pokojné prežitie sviatočných dní bez zábavnej pyrotechniky prichádza aj zo strany ZOO Bratislava a útulku Slobody zvierat. Zábavná pyrotechnika zvieratám spôsobuje stres, v krajnom prípade môže viesť k ich úhynu.

Hoci v Bratislave platí celoročne všeobecne záväzné nariadenie o zákaze používania pyrotechnických výrobkov, nájdu sa ľudia, ktorí ho porušujú. Neuvedomujú si, že ohrozujú aj zvieratá v ZOO Bratislava. Oslavy Silvestra, dokonca aj zo vzdialenejších častí mesta, sa ozývajú v celom areáli zoologickej záhrady.

Najviac postihnutou oblasťou sú výbehy bezprostredne susediace s obytnými domami – cesta k nosorožcom, kde sa nachádzajú chovné zariadenia antilop a koní a samotný kopec s už spomínanými nosorožcami, lamami, kengurami či hyenami.

„Radi by sme poprosili aj ľudí, ktorí bývajú v našom susedstve, aby sa ohňostrojov v blízkosti zoo vzdali. Pre zvieratá je to veľmi náročné. Zažívajú veľký stres. Po Novom roku majú u nás veterinári veľa práce, dochádza k úrazom, zvieratá sú vystresované, mávajú problémy s príjmom potravy, “ vyzýva chovateľka lám, kengúr a hyen, Margaréta Marečková.

Zviera sa v stresovej reakcii snaží uniknúť, čo môže viesť k vážnym zraneniam. V minulosti sa to stalo osudným ročnej samici lamy krotkej, ktorá uhynula v dôsledku krvácania do mozgu spôsobeného nárazom do plotu. Problém môžu spôsobiť aj lampióny šťastia. Horiaci lampión môže spôsobiť požiar, nielen v areáli zoo.

Na hluk a záblesky z petárd doplácajú aj zachránené psíky v susediacom útulku na Poliankach. Aktuálne sa tu nachádza viac ako 200 zvierat, ktoré majú za sebou ťažkú minulosť. Každoročné oslavy im spôsobujú ďalšiu nadbytočnú traumu. Na Silvestra preto Sloboda zvierat skracuje návštevy pre verejnosť a venčenie, aby v čo najväčšej miere predišla možným stretnutiam s pyrotechnikou.

Kristína Devínska zo Slobody zvierat: „Máme nádej, že tento rok bude jedným z posledných, kedy sa nielen útulkové zvieratá, ale aj hospodárske či voľne žijúce druhy, budú musieť báť kvôli ľudskému rozmaru o vlastný život. Od 2. januára 2024 vstupuje do platnosti zákon, ktorý obmedzí predaj pyrotechniky a striktne sa vymedzí aj jej čas používania na celom území SR. Zmenu k lepšiemu však môže urobiť každý z nás aj v tejto chvíli.“

„Apelujeme na majiteľov zvierat, aby si ich zabezpečili pred útekom. Tým samozrejme nemyslíme uviazanie na reťaz, ale poskytnutie bezpečného priestoru v blízkosti človeka. Psíkom treba dať skontrolovať platnosť údajov na čipe v centrálnom registri spoločenských zvierat. V prípade, že sa vyskytnú v útulku, je možné ich navrátiť späť domov,“ dodáva.

Odchytová služba zatúlaných zvierat funguje v rámci Bratislavy 24 hodín denne počas celého týždňa.

Mestská polícia Bratislava – viac hliadok a aj vyššie pokuty

„Výrazne zvyšujeme hliadkovanie v uliciach mesta a zameriavame sa predovšetkým na oblasti, ako je napríklad bratislavská zoo či okolie útulku Slobody zvierat. Monitorujeme aj miesta v blízkosti Mestských lesov ako aj ďalšie lokality, o ktorých máme aj z uplynulých rokov, vedomosť, že v nich dochádza k opakovanému odpaľovaniu pyrotechniky,“ informuje Barbora Krajčovičová, hovorkyňa bratislavskej mestskej polície.

V prípade nerešpektovania zákazu používania pyrotechniky, môže byť priestupca riešený v blokovom konaní do výšky 33 eur. V správnom konaní je už pokuta výrazne vyššia, vyšplhať sa môže až do výšky 500 eur.

(ts)

Redakcia
Redakcia
Redakcia Bratislavského Večerníka predstavuje starosti a radosti v bratislavských mestských častiach. www.bratislavskyvecernik.sk

Ďalšie články

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Aktuálne