8.6 C
Bratislava
nedeľa, 21. apríla 2024

Chladnička na víno, vstavaná alebo voľne stojaca?

Najčítanejšie

Chladnička na víno by rozhodne nemala chýbať v žiadnej domácnosti, v ktorej sa nachádza nejaký ten milovník vína, ktorý si samozrejme potrpí aj na poriadne skladovanie. Pri výbere vhodného typu takejto chladničky sa však môže vyskytnúť aj otázka, od ktorej sa samozrejme odvíja aj výber: vstavaná alebo voľne stojaca? Každý z týchto štýlov má svoje výhody a nevýhody, a rozhodnutie medzi nimi závisí od vašich preferencií, štýlu domácnosti a samozrejme, množstva vášho obľúbeného vína. V tomto článku vám však predstavíme oba typy týchto chladničiek, a vy si tak budete môcť vybrať takú, ktorá vám bude najviac vyhovovať.

Prečo práve chladnička na víno?

Možno si hovoríte, prečo by ste si mali vôbec nejakú takúto chladničku zaobstarať, keď máte vlastne doma klasickú chladničku, v ktorej môžete toto víno skladovať tiež. No, ono, nemáte celkom tak pravdu, pretože tieto podmienky nie sú pre víno najvhodnejšie. Samozrejme, ak nepatríte k tým vínkarom, ktorí si potrpia na kvalitu a ocenia vlastnosti vína, potom si možno ani nemusíte vyhadzovať peniaze za tento typ spotrebiča, ale pokiaľ pijete víno práve kvôli jeho vlastnostiam, ktoré si vychutnávate každým jedným dúškom, potom nie je nad čím rozmýšľať.

Aby ste si mohli vychutnávať každú kvapku svojho obľúbeného nápoja tak, ako si zaslúži, potrebujete správne podmienky. A práve tu vstupujú na scénu vinotéky.

Čo to vlastne je táto chladnička na víno? Je to v podstate spotrebič, ktorý si dáva záležať na tom, aby vaše víno bolo vždy v optimálnej teplote a pripravené na degustáciu. Je to spotrebič, ktorý vytvára tie najideálnejšie podmienky, ktoré si skladovanie vína vyžaduje. Tými sú samozrejme optimálna teplota, vlhkosť, poloha fľaše, tmavé miesto a miesto, ktoré s fľašami nehýbe (chráni ich proti vibráciám). A prečo by ste mali zvážiť investíciu do tejto chladničky? No, tu je pár dobrých dôvodov.

Prvý a najdôležitejší – teplota. Víno má svoje preferencie, a ak nie sú dodržané, môže to mať zlé následky, ktoré sa preukážu na jeho chuti a aróme. Chladničky na víno vám umožnia nastaviť presnú teplotu pre rôzne druhy vína – či už je to biele, červené alebo bublinkové. A taktiež v nej budete vedieť udržiavať tú najvhodnejšiu vlhkosť.

A to nie je všetko! Vinotéky tiež chránia vaše víno pred vonkajšími vplyvmi, ako sú svetlo a vibrácie, ktoré mu nerobia dobre. Takže, ak chcete zachovať vínu jeho kvalitu a užiť si jeho chuť, je to samozrejme aj o kúpe správnej vinotéky. A ako sme už načrtli, môžete si vybrať medzi voľne stojacou a vstavanou. Poďme si o nich povedať viac.

Voľne stojaca vinotéka – praktická a flexibilná

Voľne stojace chladničky na víno majú výhodu jednoduchej inštalácie a pohodlného prístupu. Sú ideálne pre všetkých ľudí, ktorí nechcú alebo nemajú priestor na to, aby zmenili vzhľad svojej kuchyne, do ktorej by si mohli nainštalovať vstavaný produkt. Taktiež je tento typ vinotéky vhodný aj pre tých, ktorí chcú mať možnosť ľahko prenášať túto chladničku z jendého miesta na druhé, ak to bude situácia vyžadovať. Voľne stojace modely vám okrem iného ponúkajú aj väčší výber veľkostí a dizajnov, čo môže byť výhodné v prípade, že máte vo vašej domácnosti obmedzený priestor a tiež aj v prípade, ak hľadáte niečo čo bude dizajnové a dokonale zapadne do vašej domácnosti.
Jedným z najdôležitejších faktorov pri voľbe voľne stojacej chladničky na víno je tiež cena. Tieto modely sú často cenovo dostupnejšie a poskytujú zároveň spoľahlivý výkon. Ak ste praktický spotrebiteľ, ktorý kladie dôraz na jednoduchosť a prístupnosť, voľne stojaca chladnička na víno môže byť pre vás ideálnym riešením.

foto: Klarstein
Vstavaná chladnička na víno – elegancia a štýl v jednom

Potom tu ale prichádza na rad elegantné a praktické riešenie, ktorým je vstavaná vinotéka. Jedným z najvýraznejších prvkov vstavanej chladničky na víno je jej schopnosť elegantne zapadnúť do kuchynskej linky alebo skrinky, samozrejme, platí to v prípade ak máte možnosť do svojej linky namontovať vstavaný spotrebič. Pokiaľ si však zariaďujete úplne novú kuchyňu a plánujete do nej aj vstavané spotrebiče a chcete vinotéku, mali by ste sa bez váhania rozhodnúť pre vstavanú. Táto integrácia vytvára pocit jednotnosti v dizajne vašej kuchyne. Vstavaná chladnička ponúka bezchybný vzhľad a je skvelým riešením pre tých, ktorí uprednostňujú minimalistický a moderný štýl.

foto: Klarstein

Okrem toho majú vstavané modely často špecifické funkcie, ako sú presné teplotné nastavenia, voľne konfigurovateľné vnútorné priestory a dotykové ovládacie panely, ktoré pridávajú dojem luxusu do vašej kuchyne. Ak ste náročným milovníkom vína, ktorý ocení nielen jeho chuť, ale aj estetiku, vstavaná chladnička na víno môže byť ideálnym riešením.

To ako sa rozhodnete je samozrejme vašou voľbou, ktorá závisí od vašich osobných preferencií, štýlu a možností. V každom prípade však obe tieto vinotéky majú jeden vlastný cieľ, ktorým je chrániť a vyzdvihnúť každú vlastnosť chuti vína.

Redakcia
Redakcia
Redakcia Bratislavského Večerníka predstavuje starosti a radosti v bratislavských mestských častiach. www.bratislavskyvecernik.sk

Ďalšie články

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Aktuálne