Mestské lesy v Bratislave: Prečo má byť pes v lese na vôdzke

Mestské lesy v Bratislave informujú prečo musí byť pes v lese vždy na vôdzke: „Mnohí z vás sa pýtajú, prečo to tak vlastne je? Prečo mám mať psa uviazaného? Prečo nemôže voľne behať?

V prvom rade veríme, že vám na vašom psíkovi záleží, a chcete, aby bol v bezpečí. Zákon mať psa na vôdzke bol ustanovený z viacerých dôvodov, a jedným z nich je práve samotná bezpečnosť vášho psíka. Práve v lesoch to býva pre psov lákavé a zaujímavé, všade je plno pachov a zvierat, od veveričiek až po diviaky. Avšak voľne pustenému psovi hrozí, že sa môže za takýmto zvieraťom rozbehnúť, a to priamo cez cestu, kde ho môže zraziť cyklista, auto, či autobus. Mnoho takýchto zrážok, najmä s cyklistami, sme tu už zažili, ohrozený je teda aj iný návštevník.

Ďalej sa stretávame s prípadmi, keď voľne pustený pes naháňal diviaky, ktoré ho avšak spätne napadli, a bohužiaľ usmrtili. Pri divej zvery to však platí aj opačne. Pes naháňal srnky, ktoré si zlomili nohu, alebo sa inak zranili. A ak ich pes dobehol, natrhol im hrdlo či inak dohrýzol, srny potom museli byť utratené, alebo v bolestiach umierali.

Netreba zabúdať ani na iných návštevníkov. Každý má právo sa cítiť v lese bezpečne. Viacerým je nepríjemné, ak na nich pes skáče. Mnoho ľudí, a najmä detí sa psov boja. To, že k nim príde pes, ktorý je pustený na voľno, prípade na nich začne skákať, im môže spôsobiť stres, znásobiť ich strach či traumu. Nikto totiž dopredu nevie, či je daný pes vychovaný alebo nie. Najmä pri deťoch netreba zabúdať, že taký väčší pes má hlavu približne na rovnakej úrovni ako oni, čo môže byť veľmi nepríjemné.

Netreba opomenúť ani prípady, keď pes napadol iného psa či jeho majiteľa. Mnoho iných psíkov sa bojí, najmä väčších psov, a pokiaľ sú tieto psi voľne pustené, môže to byť pre nich veľmi nepríjemné. Dokonca sa už stalo, že sa druhý pes tak zľakol, že sa vyvliekol z vôdzky, a ušiel, pričom mohol vbehnúť v strese na cestu, či sa stratiť.

Myslite na vašich psíkov, na psíkov iných majiteľov, na zvieratká v lese, a hlavne na iných návštevníkov. Vôdzka je najbezpečnejšia voľba pre všetkých.

Budeme zároveň radi, ak sa zapojíte, a pomôžete nám pri vypĺňaní dotazníku, týkajúceho sa tejto problematiky > tu,“ uviedli mestské lesy v Bratislave.

Mestské lesy uvažujú o vybudovaní veľkého, oploteného výbehu pre voľný pohyb psov na Kamzíku.

(fb)

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu