V sobotu, 15. júna 2024, sa pod Devínskym hradom uskutočnil prvý ročník Fotofestivalu Devín 2024, ktorý sa ukázal byť mimoriadne úspešným a inšpiratívnym podujatím pre všetkých milovníkov fotografie. Tento jedinečný festival prilákal približne 50 návštevníkov, ktorí si užili deň plný kreativity, vzdelávania a spoločenských stretnutí.
Festival organizoval Klub dobrej fotografie s jeho členmi: Rudolfom Baranovičom, Janou Kollárovou, Martinom Drienskym a Rozáliou Vaculíkovou v spolupráci s vinárstvom Thebener – Devínsky ríbezlák . Sponzormi festivalu boli Thebener, NAY a.s. a AZ-pneu.sk, čo prispelo k vysokej kvalite celého podujatia.
Jednou z najväčších prekvapení bola prítomnosť profesora Jindřicha Štreita, legendy sociálneho dokumentu v Čechách a na Slovensku, ktorý je uznávaný po celom svete. Jindřich Štreit, ktorý na festival prišiel už o 11:00, sa aktívne zapájal do diania, a to nielen prostredníctvom svojej prednášky, ale aj osobnými rozhovormi s účastníkmi počas celého dňa. Štreitova prítomnosť pridala festivalu veľkú váhu a inšpiráciu pre všetkých zúčastnených.
Ďalšími významnými osobnosťami boli Veronika Mašková, uznávaná fotografka a cestovateľka, a Tomáš Hulík, renomovaný dokumentarista, fotograf, ochranca prírody a prírodovedec. Tomáš Hulík viedol fascinujúci workshop o fotografovaní dravcov v Sokoliarni a Minizoo Devín, ktorý bol jedným z najpopulárnejších bodov programu. Účastníci mali možnosť naučiť sa techniky, ako zachytiť krásu a majestátnosť týchto vtákov, čo prinieslo mnohým nové skúsenosti a zručnosti.
Okrem technických workshopov festival ponúkol aj kultúrne obohacujúce aktivity, ako napríklad komentovanú prehliadku hradu Devín s fotografkou a sprievodkyňou Jankou Kollárovou. Táto prehliadka umožnila účastníkom nielen zachytiť krásu historického miesta, ale aj pochopiť jeho význam v kontexte slovenskej histórie. Pri komentovaní o hrade a celej významnej lokalite Devín sa fotografovali nielen zrúcaniny hradu a okolia, ale súčasťou prehliadky boli aj členovia historickej divadelno-šermiarskej skupiny Argyll pod vedením Martina Michlíka, ktorí spestrovali fotografovanie na Devíne rôznymi scénkami a šermiarskymi súbojmi.
Program festivalu bol bohatý a pestrý, začínajúc o 9:00 otváraním záhrad Thebenera a voľným programom. Oficiálne otvorenie sa konalo o 11:00, nasledovalo grilovanie a rôzne aktivity vrátane workshopov a komentovaných prehliadok hradu Devín. Poobedňajšia časť programu s prednáškami a výstavami od 17:00 sa konala v krásnej vinnej pivnici s názvom Pivnica, klubová scéna pre Devín .
Popoludnie bolo vyplnené sériou prednášok. Profesor Jindřich Štreit predviedol a rozprával o svojej celoživotnej tvorbe, čo bolo pre mnohých účastníkov veľkým zážitkom. Veronika Mašková priniesla fotografie z Etiópie a podelila sa nielen o príbehy za vznikom týchto fotografií, ale aj o náročnosti cesty a samotného fotografovania v tejto krajine.
Návštevníci mali možnosť prezrieť si niekoľko výstav: fotky z Nepálu od Hynka Serafina, fotografie z Londýna od Rudolfa Baranoviča a koncertné fotografie Martina Drienského. Bratia Adam a Matej Kováč tiež vystavili svoje práce a ukázali jedinečný pohľad na Bratislavu a Devín cez svoj objektív, čím prispeli k rozmanitosti a kvalite výstavnej časti festivalu.
Počas celého dňa prebiehala súťaž o najlepšiu fotografiu, kde samotní účastníci mali možnosť zapojiť svoje fotografie do súťaže. Na záver festivalu bola súťaž vyhodnotená a najlepšie fotografie a ich autori boli odmenení.
Poobedňajší program festivalu spetril aj hudobný program s vystúpeniami Dávida Oláha a Petra Palaja, čo dodalo celému dňu príjemný a uvoľnený záver. Fotofestival Devín 2024 sa tak ukázal ako podujatie plné inšpirácie, vzdelávania a kreatívneho vyjadrenia, a všetci účastníci odchádzali s novými vedomosťami, skúsenosťami a nadšením pre fotografiu.
Tento úspešný nultý ročník naznačuje, že Fotofestival Devín má pred sebou sľubnú budúcnosť a tešíme sa na ďalšie ročníky, ktoré prinesú ešte viac skvelých zážitkov a príležitostí pre všetkých nadšencov fotografie.
(ts)