19.7 C
Bratislava
nedeľa, 21. júla 2024

Trendy v dekorovaní okien 2024 – aké záclony a záclonové tyče sú v kurze?

Najčítanejšie

Aj tie najmenšie detaily majú v interiérovom dizajne veľký dopad na celkový výsledok, teda atmosféru v miestnosti. Medzi častokrát prehliadané komponenty patria záclony, závesy a garniže. Obytným priestorom dodávajú štýl, no zároveň plnia aj funkčnú úlohu. Nechajte sa uniesť na vlne trendov – prinášame vám niekoľko z nich.

Vrstvenie nie je len o vzhľade

Jedným z trendov je vrstvenie, tzn. kombinácia ľahkých, transparentných záclon so zatemňovacími závesmi. Toto premyslené spojenie nielenže dodá interiéru jedinečný a sofistikovaný vzhľad, ale je aj praktické – zabezpečí dokonalú reguláciu prirodzeného svetla a súkromie. Aby bol umožnený individuálny pohyb záclony a závesov, ideálnou voľbou pre ich zavesenie sú dvojkoľajnicové alebo dvojtyčové garniže.

Vintage mosadzné garniže

V súčasnom dizajne sa obľúbenou voľbou stávajú moderné kovové garniže, avšak klasický strieborný dizajn nahrádza mosadz. Dobre funguje v kombinácii so závesmi v tmavých farbách, ako je napríklad námornícka modrá, bordová alebo smaragdová zelená. Populárnou voľbou pre interiéri v rustikálnom, industriálnom alebo vintage štýle sú aj garniže s patinou, ktoré boli zámerne upravené tak, aby nadobudli starobylý, alebo opotrebovaný vzhľad.

Závesy v neutrálnych farbách

Neutrálne tóny dodávajú interiéru eleganciu a sofistikovanosť. Okrem toho pôsobia upokojúco, takže sú ideálne do miestnosti ako obývacia izba alebo spálňa. Doprajete si tu tak vytúžený oddych a relaxáciu. Ich výhodou je jednoduchá kombinovateľnosť s nábytkom či záclonovou tyčou. Nadčasovou voľbou sú tiež plisované závesy (napevno nariasené do pravidelných záhybov). Trendom je v roku 2024 aj výrazný kontrast v podobe záclon alebo závesov v neutrálnej farbe a minimalistickej čiernej garniže.

Takmer neviditeľné závesné systémy

Ak túžite po čistom a modernom vzhľade, koľajničkové garniže sú tou správnou voľbou. Dôraz je kladený na funkčnosť, nie na estetiku. Montujú sa do steny alebo do stropu, pričom na rozdiel od klasických tyčových garniží ponúkajú vyššiu úroveň diskrétnosti – nie sú takmer vôbec viditeľné, zakrývajú ich závesy.

 

Redakcia
Redakcia
Redakcia Bratislavského Večerníka predstavuje starosti a radosti v bratislavských mestských častiach. www.bratislavskyvecernik.sk

Ďalšie články

Aktuálne