Na bratislavských Kramároch pribudol v areáli základnej školy na Cádrovej ulici moderný pavilón, ktorý vznikol prístavbou a nadstavbou objektu z prelomu 50. a 60. rokov. Miestny úrad Bratislava-Nové Mesto realizoval projekt rekonštrukcie s cieľom navýšiť kapacitu školy a tým poskytnúť novomestským školákom lepšie podmienky na vzdelávanie. Nový pavilón bol základnej škole odovzdaný do užívania v deň začiatku školského roka 2. septembra 2024.
Základnú školu s materskou školou Cádrova na bratislavských Kramároch tvorí súbor pavilónov, ktoré vznikli podľa projektu významného architekta Vladimíra Dedečka. K nim teraz pribudol nový pavilón, ktorý vznikol prestavbou budovy bývalej kuchyne s jedálňou.
Okrem nadstavby a prístavby pôvodného objektu projekt riešil zateplenie celej budovy, výmenu okien a dverí, stavebno-technické úpravy kuchyne a jedálne a tiež areálové úpravy. Výmera obnovenej budovy po ukončení projektu je tak viac ako dvojnásobne zväčšená. Škola získala nové priestory, vďaka čomu môže v školskom roku 2024/2025 nastúpiť na vzdelávanie o 160 žiakov viac ako v minulosti.
„Poskytovať zázemie pre kvalitné vzdelanie žiačkam a žiakom z Nového Mesta považujem za svoju prvoradú úlohu, a som preto rád, že sme nový školský rok mohli začať slávnostným odovzdaním nového pavilónu základnej škole na Cádrovej ulici. Rozšírenie kapacity školy jednoznačne navýši kvalitu vzdelávania v našej mestskej časti. Ďakujem preto všetkým, kto sa na tejto úlohe podieľali,“ zhodnotil starosta mestskej časti Bratislava-Nové Mesto Matúš Čupka.
„Cádrova v novom šate. Pre nás ako školu je to výnimočná chvíľa. Veríme, že terajšia modernizácia je tým správnym impulzom pre všetkých našich priaznivcov, že sa chceme uberať modernou a na potreby žiaka orientovanou cestou – projekt priniesol nielen pekné vizuálne vnemy, ale aj vyšší komfort pre učiteľov a žiakov v každodennom procese vyučovania,“ pochvaľuje si nový pavilón riaditeľ ZŠ s MŠ Cádrova Mgr. Dušan Lomnický.
Pavilón poskytne sedem nových učební na troch plnohodnotných nadzemných podlažiach. Na druhom poschodí sa nachádzajú tri nové učebne a na treťom štyri učebne. Jedna z učební je špeciálne určená na vyučovanie na počítačoch. Na štvrtom, ustúpenom, nadzemnom podlaží sú pripravené dva kabinety pre učiteľov. Vnútorné vybavenie reaguje na aktuálne potreby vzdelávania, umožňuje bezbariérový prístup deťom so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami či zdravotnými znevýhodneniami.
Významným prvkom stavby sú použité technológie a energetické opatrenia, ktoré zvýšia úspornosť objektu. Okrem vylepšených teplotechnických vlastností pôvodného objektu, s energetickou úsporou pomôže aj SMART systém. Chladenie tried je zabezpečené technikou rekuperácie a inteligentným tienením, čím eliminujeme potrebu otvárania okien za účelom vetrania. Kvalitné hliníkové okná zároveň izolujú hluk z vonkajšieho prostredia. Pribudla tiež nová zelená strecha a retenčná nádrž pre dažďovú vodu.
Okrem učební aj moderné stravovacie zariadenie
Súčasťou nového pavilónu je aj moderná školská jedáleň. Obnovou pôvodného stravovacieho zariadenia došlo k navýšeniu jeho kapacity na 750 jedál denne, čo umožnila inštalácia moderných technológií na prípravu jedla. Pôvodná dispozícia jedálne je zmenená a maximalizuje využitie denného svetla v stravovacej časti. Zároveň je presvetlená a akusticky izolovaná. Žiaci budú mať prístup z jedálne priamo na terasu. Terasa sa môže využívať aj na obedovanie, ale je určená predovšetkým na vyučovanie v exteriéri „Na terase máme aj ďalší unikát rekonštrukcie a tým je niekoľko desiatok rokov starý strom, ktorý sme pred rekonštrukciou nevyťali, ale sme ho ponechali a zakomponovali do architektúry,“ dodáva starosta Matúš Čupka.
Projekt nadstavby a prístavby objektu z prelomu 50. a 60. rokov zachováva architektonický odkaz architekta Vladimíra Dedečka. Architekti stavby citlivo pracovali s rukopisom Dedečka a zjednotili pôvodný funkcionalizmus s minimalizmom: „Pôvodný objekt architekta Dedečka je oddelený od nadstavby, ktorá sa nachádza nad pôvodnou rímsou objektu, ale rešpektuje tektonické a architektonické členenie pôvodného objektu a parafrázuje ho. Nová prístavba používa vlastný architektonicky jazyk, materiálovo sa odčleňuje použitím betónového prefabrikátu od pôvodného objektu a parafrázuje dobovú výstavbu,“ uvádzajú architekti INDEX spol. s.r.o..
Pôvodného architekta bude pripomínať umelecké dielo od Ivany Palečkovej na vstupe do budovy, ktoré odkáže na jeho slávne diela. „Táto škola je významným architektonickým počinom a verím, že citlivé zachovanie Dedečkovej architektúry ocenia aj Novomešťanky a Novomešťania, najmä z Kramárov,“ uzatvára starosta Matúš Čupka.
Projekt „Rozšírenie kapacít tried ZŠ Cádrová“ (kód projektu: 302071BSY7) sa realizoval vďaka podpore z Európskeho fondu regionálneho rozvoja. Miestny úrad Bratislava-Nové Mesto získal na realizáciu projektu finančný príspevok vo výške 2 352 014 eur. Celková výška investície dosiahla sumu 4 430 381 eur.
Nový pavilón ako súčasť plánu skvalitniť vzdelávanie v Novom Meste
Spoločne s novým pavilónom pre základnú školu na Cádrovej ulici miestny úrad Bratislava-Nové Mesto zrealizoval aj výstavbu nového pavilónu pre ZŠ s MŠ Odborárska 2 a novostavbu novej materskej školy na Teplickej ulici. Zámerom trojice investičných projektov bolo skvalitniť vzdelávanie v mestskej časti. Všetky tri zariadenia sú dokončené a schopné prevádzky.
(ts)