2.1 C
Bratislava
štvrtok, 16. januára 2025

Prúdová zaťažiteľnosť káblov: Čo to je a ako zabrániť preťaženiu?

Najčítanejšie

Elektrina je súčasťou nášho každodenného života, bez nej si to mnohí nevedia predstaviť. Ale viete, čo by sa stalo, ak by káblom prechádzalo viac prúdu, než dokáže zniesť? Správne navrhnuté elektroinštalácie sú kľúčové pre bezpečnosť a funkčnosť budov, pričom jedným z najdôležitejších parametrov je prúdová zaťažiteľnosť káblov.

Čo je prúdová zaťažiteľnosť káblov

Prúdová zaťažiteľnosť káblov (ozn. aj prúdová kapacita) je parameter, ktorý hovorí o maximálnom elektrickom prúde, ktorý môže kábel po určitý čas bezpečne prenášať bez toho, aby sa prehrial alebo poškodil. Pri návrhu a realizácii elektrických inštalácií je prúdová zaťažiteľnosť jedným z najdôležitejších kritérií pre bezpečnú a spoľahlivú prevádzku.

Pre konkrétnu aplikáciu je nevyhnutné správne zvoliť prierez kábla (priemer), dĺžku, materiál vodiča (kábla) či izolačný materiál, ktorý obklopuje vodič. V opačnom prípade hrozí prehriatie a poškodenie kábla, v horšom prípade môže dôjsť až k vzniku požiaru.

Ako ochrániť káble a elektroinštalácie

Dôležitú úlohu pri ochrane káblov pred poškodením spôsobeným nadmerným prúdom zohráva kombinovaný chránič – spája funkcie kvalitného prúdového chrániča a preťažového chrániča (ističa). Ak dôjde k nadmernému prúdu (napr. v dôsledku skratu alebo preťaženia), okamžite odpojí obvod, čím zabráni poškodeniu káblov v sústave.
Výber chrániča

Sledujte parameter menovitého prúdu, t. j. maximálny prúd, ktorý môže bezpečne prechádzať ochranným zariadením, napr. chráničom. Táto hodnota by mala byť nižšia ako hodnota prúdového zaťaženia, ktorú zvládnu káble bez preťaženia. Prečo? Ak by bol menovitý prúd chrániča príliš vysoký, dovoliť by prúdu prechádzať cez obvod, kým by káble neboli poškodené alebo neprišlo k preťaženiu.

Na každý typ prúdu a problém, ktorý v rámci sústavy môže vzniknúť, je špecifický prúdový chránič s ističom (kombinovaný), ktorý si so situáciou dokáže poradiť. V domácnostiach sa najčastejšie používa typ B, ktorý reaguje už pri 3 až 5 násobku menovitého prúdu, zatiaľ čo typ C reaguje pri 5 až 10 násobku menovitého prúdu. Pre veľké a náročné záťaže, napr. pre priemyselné aplikácie, je vhodný typ D.

Redakcia
Redakcia
Redakcia Bratislavského Večerníka predstavuje starosti a radosti v bratislavských mestských častiach. www.bratislavskyvecernik.sk

Ďalšie články

Aktuálne