Primátor Bratislavy Matúš Vallo sa na svojom Facebooku vyjadril k aktuálnej politickej situácii a občianskym protestom, ktoré v posledných týždňoch rezonujú po celom Slovensku. Vo svojom príspevku opísal atmosféru na Námestí slobody, kde sa stretli tisíce ľudí, aby pokojne a nenásilne vyjadrili svoju nespokojnosť so stavom krajiny a obhajovali hodnoty, na ktorých stojí moderné Slovensko.
Obraz dvoch svetov
Matúš Vallo vo svojom príspevku poukazuje na rozdielne pohľady na aktuálne dianie. Na jednej strane vidí občiansku spoločnosť, ktorá sa mobilizuje, aby bránila ľudské práva, demokraciu a miesto Slovenska v Európskej únii. Spomenul ľudí rôznych profesií – učiteľov, umelcov, psychológov, seniorov či študentov – ktorí stoja za spoločnými hodnotami, aj keď to znamená vystúpiť zo svojej komfortnej zóny.
Na druhej strane opisuje pohľad vlády, ktorá podľa neho vidí v protestoch snahu opozície o rozvrátenie štátu, navozené davy, blokády ciest či zahraničné manipulácie. Vallo túto rétoriku prirovnal k rétorike komunistického režimu pred Novembrom ’89, ktorý rovnako obviňoval občanov z rozvratu a nepriateľských zámerov.
Pripomenutie odkazu Novembra ’89
Primátor zdôrazňuje, že práve nenásilný odpor a odhodlanie občanov priviedli Slovensko v roku 1989 k slobode. Spoločnosť sa vtedy dokázala zomknúť a poraziť zdanlivo neprekonateľný totalitný režim. Vallo preto vyzýva, aby Slovensko tento odkaz neopustilo a naďalej zostalo súčasťou demokratickej Európy.
„Vyštrngali a odstáli sme si ju na námestiach a nechceme, aby nám ju niekto opäť unášal do spoločnosti, kde ľudský život nemá žiadnu cenu, do náruče vojnového zločinca. Slovensko je a musí zostať Európa,“ napísal Vallo.
Pokojné zhromaždenia ako symbol nádeje
Matúš Vallo ocenil pokojný charakter zhromaždení, ktoré videl na Námestí slobody. Protestujúcich opísal ako odhodlaných, no zároveň slušných a nenásilných občanov, ktorí sa postavili za hodnoty, na ktorých stojí moderné Slovensko.
Výzva na ďalšie zhromaždenia
Primátor Bratislavy svoj príspevok ukončil výzvou, aby ľudia naďalej pokojne, slušne a nenásilne obhajovali demokratické princípy a miesto Slovenska v Európe. Vyjadril presvedčenie, že občianska spoločnosť dokáže ochrániť slobodu, ktorú si vybojovala pred viac ako tridsiatimi rokmi.
Matúš Vallo týmto príspevkom opäť ukázal, že vníma dôležitosť občianskeho hlasu a verí v silu spoločnosti, ktorá si cení demokraciu a ľudské práva. Slovensko podľa neho musí zostať pevnou súčasťou demokratickej Európy, a to prostredníctvom odhodlania, ktoré vidí na námestiach po celej krajine.