V digitálnej ére je prístup k informáciám kľúčový pre aktívnu občiansku účasť. Projekt Zastupitelstvo.sk zohráva významnú úlohu v sprístupňovaní diania na úrovni miestnych samospráv širokej verejnosti.
Samosprávy majú povinnosť zverejňovať audio záznam a v súlade s §14 Vyhlášky č. 78/2020 Z. z. o „štandardoch pre informačné technológie verejnej správy“ aj textový prepis alebo titulky k audiovizuálnym záznamom.
Zastupitelstvo.sk je platforma, ktorá poskytuje priame prenosy a archívy zo zasadnutí krajských, mestských a obecných zastupiteľstiev na Slovensku. Projekt vznikol ako prirodzené pokračovanie staršieho livestreamingového projektu.
„Bolo to spontánne pokračovanie nášho live streamingového projektu s názvom infonettv.sk, ktorý sme spustili v roku 2004. Portál zastupitelstvo.sk vznikol ako tematicky vyhradená platforma prenosov a záznamov z rokovaní krajských, mestských a obecných zastupitelstiev,“ vysvetľuje pre Bratislavský Večerník Martin Turský zo spoločnosti Digitel, ktorá projekt Zastupitelstvo.sk prevádzkuje.
Samosprávy si môžu objednať priamy prenos zo svojich zasadnutí, ktorý zabezpečuje tím profesionálov. Technická realizácia zahŕňa 4 zdroje obrazu – tri kamery a hlasovaciu tabuľu, doplnené o titulky s názvom prerokovávaného bodu, menom diskutujúceho, dátumom a časom rokovania. V prípade dohody so samosprávami je možné zabezpečiť aj simultánne titulkovanie hovoreného slova do textu alebo tlmočenie do posunkovej reči.
Prenosy sú dostupné na viacerých platformách – na serveroch Zastupitelstvo.sk, ale aj na YouTube, Vimeo či sociálnych sieťach. „Naše serverové vybavenie umožňuje streamovať na všetky dostupné streamingové a sociálne portály súčasne,“ upresňuje Turský.
„V súčasnosti máme ustálený počet samospráv, ktorým zabezpečujeme livestream z rokovaní zastupiteľstiev a nakoľko sme personálne limitovaní počtom súčasne prebiehajúcich rokovaní zastupiteľstiev v jeden deň, nevieme vyhovieť ďalším záujemcom o naše služby (napr. posledné utorky v mesiaci mávame aj 7 rokovaní zastupitelstiev súčasne),“ vysvetľuje Turský.
Projekt funguje výlučne na komerčnej báze, čo znamená, že samosprávy si služby platia. V minulosti ale bolo financovanie problematické – v prvých rokoch (2004–2006) museli zakladatelia investovať milióny korún z vlastných prostriedkov.
“Keďže sme začínali v roku 2004, keď internet v SR bol zastúpený len cez dial-up, tak jednoducho hrôza… Museli sme si sami budovať hot-spoty. Bolo to finančne nákladné a projektu som obetoval niekoľko miliónov korún (od roku 2006 sme mali 12 tímov po celej SR, jeden dokonca aj v Prahe). Všetky prenosy sme robili výlučne z vlastných prostriedkov. V 2007 – 2009 sme začali robiť všetky livestreamy pre JOJ-kársky projekt www.huste.tv, čo naštartovalo ďalšie prenosy. V súčasnosti už zabezpečujeme prenosy z MsZ a MiZ výlučne na komerčnej báze,” zaspomínal si pre Bratislavský Večerník Martin Turský.
Najväčšou výzvou je automatizácia procesov s využitím umelých inteligencií (AI). Zakladatelia projektu vidia budúcnosť digitálnej transparentnosti pozitívne, avšak jej vývoj bude závisieť od bezpečnosti a rýchlosti implementácie moderných technológií. “Myslím, že každá technická a technologická platforma sa snaží o maximálnu implementáciu AI do automatizácie procesov a my nie sme výnimka. Takže plná automatizácia je náš „vysnívaný cieľ,“ zdôveril sa Turský.
Pokiaľ ide o reakcie politikov a poslancov, niektoré samosprávy sa v minulosti vysielaniu bránili. Napríklad v roku 2005 bol tím Zastupitelstvo.sk vykázaný starostom bratislavského Starého Mesta Petrom Čiernikom a v roku 2006 podobne starostom Rače Pavlom Bielikom.
Dnes je však služba čisto komerčná, a teda odmietnutie prenosu zo strany samospráv je skôr výnimočné. Mimochodom, teraz a ani vtedy na to nemali žiadne legislatívne právo, keďže Ústavný súd svojim nálezom uznal zastupiteľstvá ako verejné (okrem presne zadefinovaných výnimiek) a snímanie priebehu rokovaní si môže robiť ktokoľvek. Projekt už niekoľkokrát pomohol pri vyšetrovaní trestných činov.
„Niekoľkokrát sme poskytovali záznam prokuratúre (platnosť a účinnosť VZN) a aj polícii v trestnoprávnych veciach (ohrozovanie a vyhrážanie sa poslancom). Uvádzanie času v našich streamoch súvisí práve s identifikovaním a vyhodnotením možných priestupkov,“ vysvetľuje Turský.
“Mám za to, že naše riešenie je pre každú samosprávu výhodné, nakoľko archivujeme záznamy na našich serveroch počas celého obdobia našej existencie, t.j. 20 rokov a tým pádom šetríme miesto na úložiskách samospráv (v súčasnosti máme 5,6 TB záznamov). Ďalej je dôležitá dostupnosť a dohľadateľnosť toho-ktorého prerokovaného bodu, nakoľko iné streamovacie platformy zverejňujú záznamy v celosti a nie podľa bodov s popiskami,” uzavrel Turský a doplnil: „Najväčší úspech je to, že existujeme 20 rokov,“
Zastupitelstvo.sk predstavuje dôležitý nástroj digitálnej transparentnosti na Slovensku a dokazuje, že moderné technológie môžu prispieť k lepšej informovanosti občanov a efektívnejšiemu fungovaniu samospráv.