12.6 C
Bratislava
sobota, 19. apríla 2025

SaS čelí kritike za podporu vyšších daní a zadlžovanie Bratislavy. Richard Sulík odkázal na Branislava Gröhlinga

Najčítanejšie

Strana Sloboda a Solidarita (SaS), ktorá sa dlhodobo prezentuje ako pravicová a ekonomicky liberálna, čelí kritike za svoje rozhodnutia v komunálnej politike. Podľa Lukáša Reicha z občianskeho združenia Zjednotená Bratislava a ex- správcu stránky Bratislava – ECHO Bratislavčanov, SaS v bratislavskom mestskom zastupiteľstve podporila zvýšenie daní a zadlžovanie hlavného mesta, čo je v rozpore s jej dlhoročnou rétorikou o menšom štáte a nižších daniach.

„Strana SaS sa často snaží osloviť pravicových voličov, ako som ja, prostredníctvom sľubov a hesiel o nižších daniach. Žiaľ, tieto slová sa zvyčajne nepretavia do činov, ktoré by ich podporovali – práve naopak,“ píše Reich v statuse na sociálnej sieti.

Lukáš Reich, ktorý dlhodobo sleduje komunálnu politiku v Bratislave, upozorňuje, že SaS nielenže nebránila zvyšovaniu daní, ale bola ich aktívnym podporovateľom.

SaS podporila zvýšenie daní aj nárast zamestnancov magistrátu

Reich tvrdí, že SaS v komunálnej politike podporila viaceré opatrenia, ktoré idú proti jej vlastným programovým prioritám. „Keď sa dvakrát zvyšovali dane, raz dokonca o 35 %, boli za alebo proti? Odpoveď je jasná – boli za vyššie dane,“ píše.

Podľa informácií Reich uvádza, že SaS podporila zvýšenie dane z nehnuteľností v Bratislave v dvoch fázach.

  • K 1.1.2020 sa sadzba pre bytové priestory zvýšila na 0,4 % a pre nebytové na 0,6 %, čo predstavovalo nárast o 100 %.
  • Následné zvýšenie, schválené už v rámci koalície s Matúšom Vallom, prinieslo ďalší rast
  • byty na 0,5 % a nebytové priestory na 0,7 %, čo znamenalo zvýšenie o 35 %.

Dôvodom malo byť zvýšenie príjmov mesta a financovanie infraštruktúrnych a rozvojových projektov.

Podľa Reicha však prokurátor vzniesol upozornenie na nezákonnosť tohto postupu, podobne ako pri predchádzajúcom zvýšení daní.

Kritika smeruje aj na výrazný nárast zamestnancov magistrátu a v mestských organizáciách. Pod vedením Matúša Valla, ktorý bol zvolený s podporou koalície Progresívne Slovensko – SaS, došlo k nárastu fixných nákladov.

  • 400 nových zamestnancov na trvalý pracovný pomer
  • 500 ďalších zamestnancov prijatých na dohodu

Podľa Reicha SaS tieto zmeny nepripomienkovala ani nebránila ich prijatiu.

SaS reaguje: Vyjadril sa Branislav Gröhling

Redakcia Bratislavského Večerníka oslovila Richarda Sulíka, čestného predsedu strany SaS, s otázkami na túto tému. Ten reagoval stručne: „Obráťte sa prosím na predsedu strany. Ďakujem.“

Vyjadrenie poskytol aktuálny predseda SaS Branislav Gröhling prostredníctvom hovorcu strany:

„Strana SaS dlhodobo presadzuje nižšie dane, riešenia na ekonomický rast a podporu rodín a pracujúcich. O to sa snažíme aj v našej spolupráci v rámci opozície s PS a KDH. Táto spolupráca funguje aj na úrovni mesta a kraja dobre už druhé volebné obdobie. Ak sa má ale dlhodobo podvyživené mesto a kraj ďalej rozvíjať v prospech svojich obyvateľov, je potrebné robiť aj nepopulárne opatrenia.

Župan Juraj Droba a poslanci za SaS sú príkladom, ako sa treba starať o verejné zdroje a financie.

Čo sa týka vašej otázky ďalšej spolupráce s Matúšom Vallom, tak momentálne o tom prebiehajú rokovania.“

Kampaň SaS naďalej hovorí o nižších daniach

Napriek kritike za podporu vyšších daní v Bratislave strana SaS pokračuje v komunikácii hesiel o nižších daniach. Aktuálna bannerová kampaň SaS, ktorú môžeme vidieť na online portáloch, nesie slogan: „Nižšie dane, vyššie platy“

Podľa viacerých kritikov je tento slogan v priamom rozpore s realitou politiky strany na komunálnej úrovni. Otázkou zostáva, či voliči túto rétoriku budú vnímať ako dôveryhodnú.

Redakcia
Redakcia
Redakcia Bratislavského Večerníka predstavuje starosti a radosti v bratislavských mestských častiach. www.bratislavskyvecernik.sk

Ďalšie články

Aktuálne