V rozsiahlom rozhovore pre magazín Kontext sa Jaroslav Haščák prvýkrát detailne vyjadril k svojmu trestnému stíhaniu, k stavu právneho štátu a k otázke korupcie. Jeho slová odhaľujú osobnú traumu, ale aj postoj k systémovým zlyhaniam slovenského štátu v rokoch 2020 až 2023.
Väzba ako nátlakový nástroj
Haščák spomína na svoj pobyt vo väzbe v decembri 2020, kam sa dostal po tom, čo skupinu Penta obsadilo 60 kukláčov a médiá si ho nafotili v obkľúčení ozbrojencov.
Daniel Lipšic mu ponúkal, aby začal spolupracovať s orgánmi a vypovedať proti iným osobám, ale on to odmietol. „Nemám sa k čomu priznávať a je mi ľudsky úplne odporné vymeniť svoje utrpenie za utrpenie iných ľudí,“ reaguje na otázku, či by začal spolupracovať s políciou.
Neskôr Najvyšší súd aj Generálna prokuratúra jeho obvinenie vyhodnotili ako nepodložené. Haščák tvrdí: „Lucidný človek nemôže mať žiadnu pochybnosť o tom, že trestné stíhania v rokoch 2020 – 2023 boli premotivované.“
Korupcia verzus ľudské práva
V rozhovore sa nevyhýba ani otázke korupcie, ktorá je s jeho menom dlhodobo spájaná cez kauzu Gorila. Priznáva: „Či je korupcia zlá alebo nie? Jednoznačne áno. Pretože je jednou z bŕzd dobre fungujúcej spoločnosti, smerovania k verejnému blahu.“
Zároveň však pridáva tvrdé porovnanie: „Ale keď si dám na jednu stranu korupciu a na druhú porušovanie základných ľudských práv, tak bez mihnutia oka odpovedám, že porušovanie základných ľudských práv je pre spoločnosť výrazne škodlivejšie než korupcia.“
Čo je podľa neho skutočné riešenie
Podľa Haščáka nie je riešením tvrdosť represívnych zložiek, ale zásadné zmeny v štáte. „Som bytostne presvedčený, že liek na tento neduh nespočíva ani v premotivovaných a drsných ľuďoch na polícii a prokuratúre, ani vo vysokých trestných sadzbách a plných väzniciach. Ale spočíva v tom, aby sme zmenšovali priestor na korupciu, aby sme zmenšovali priestor na zneužitie moci ľuďmi, ktorí ju majú v rukách, aby sme mali efektívnejší a štíhlejší štát.“
Haščákove vyjadrenia sú silné, miestami konfrontačné, ale v mnohom aj zrkadlom situácie v slovenskej justícii. Rozhovor je zaujímavý nielen ako osobná spoveď človeka, ktorý prešiel väzbou, ale aj ako názor investora na fungovanie štátu, spravodlivosť a verejné blaho.
Prečítajte si:
Adam Valček spúšťa nový magazín Kontext: Zameria sa na právo, investigatívu a analýzy