Podľa zistení portálu Bratislavský Večerník, medzi dvomi významnými postavami slovenského investigatívneho žurnalizmu, Monikou Tódovou a Adamom Valčekom, sa v posledných dňoch rozprúdila debata týkajúca sa etiky, nezávislosti a možných konfliktov záujmov v médiách.
Monika Tódová sa v Korupčnom newsfiltri z 31. marca 2025 kriticky vyjadrila na adresu Adama Valčeka, pričom poukázala na jeho spoluprácu s Pentou Investments, či na jeho rozhodnutie nekonfrontovať Jaroslava Haščáka s nahrávkami Gorily v nedávnom rozhovore pre Magazín Kontext.
Adam Valček zareagoval statusom na sociálnej sieti, kde zdôraznil, že každý novinár by mal byť otvorený kritike, no zároveň spochybnil pozíciu Tódovej ako „líderky etickej debaty“. Pripomenul jej vlastné novinárske rozhodnutia, ktoré podľa neho vykazujú známky selektívnosti – napríklad rozhovor s bývalým špeciálnym prokurátorom bez otázok k vyšetrovaniu, či predchádzajúce mediálne vystúpenie v prospech obhajkyne Jany Valkovej.
1. apríla 2025 zverejnil Denník N opravu, v ktorej analytik Milan Nič priznáva omyl v korupčnom newsfiltri. Uviedol, že v prípade Valčeka si pomýlil klienta, ktorého sa údajne týkalo sprostredkovanie stretnutia s britským konzultantom. Išlo o Miroslava Výboha, nie o spoločnosť Penta, ako pôvodne zaznelo:
Včera Penta, dnes Výboh, zajtra to bude Jozef Brhel alebo niekto iný?
Adam Valček na túto opravu reagoval ďalším statusom, v ktorom tvrdí, že ani stretnutie s klientom Výboha sa neuskutočnilo, a celkovo spochybňuje presnosť a zmysel pôvodného vyjadrenia. „Nevieme kto, nevieme čo, nevieme kedy, nevieme s kým, ale účel splnený – čudný pocit ostáva,“ napísal Valček.
V statuse tiež pripomenul, že o jeho údajnom vzťahu k Pente alebo iným podnikateľom sa opakovane šíria nejasné domnienky, pričom skutočná debata o konfliktoch záujmov by podľa neho mala byť komplexná – teda mala by zahŕňať aj kontakty iných novinárov, napríklad s predstaviteľmi justície alebo vyšetrovateľmi.
V tejto súvislosti Valček pripomenul výpoveď zo súdneho procesu s bývalým šéfom finančnej polície Bernardom Slobodníkom, podľa ktorej Slobodník udržiaval kontakty s viacerými novinármi, vrátane Tódovej, výmenou za priaznivé mediálne pokrytie.
Spor medzi Tódovou a Valčekom poukazuje na širší problém dôvery v médiá a na dôležitosť transparentnosti aj medzi samotnými novinármi. Ako Valček uviedol: „Rozprávajme sa o konfliktoch záujmov, ale pravdivo, poctivo a komplexne.“