Bratislavou otriasla správa o odstúpení starostu najväčšej mestskej časti – Petržalky. Ján Hrčka oznámil svoju rezignáciu k 31. máju po tom, čo informoval verejnosť o miliónovom podvode, ktorého sa mal dopustiť zamestnanec miestneho úradu, údajný gambler. Ten si mal počas svojho pôsobenia na oddelení ekonomiky postupne previesť na svoj účet minimálne 2,7 milióna eur z verejných financií.
V roku 2023 to bolo zhruba 400 tisíc, v roku 2024 so bolo zhruba 1,2 milióna a od januára 2025 necelý milión, ktoré si previedol na svoje súkromné účty.
Podľa Hrčkovej výpovede išlo o konanie jedného človeka, no morálna a politická zodpovednosť za riadenie úradu je podľa neho natoľko vážna, že sa rozhodol odstúpiť. Informáciu priniesol portál Denník N.
Podpora od kolegov: Hrčka ako symbol čestnosti a pracovnosti
Na sociálnych sieťach zverejnil klub poslancov PRE Petržalku svoje stanovisko, v ktorom starostovi vyjadruje plnú podporu: „Je pre nás, ale veríme, že aj pre mnohých z vás, stelesnením čestnosti, nepodplatiteľnosti, priamych postojov, otvorenej komunikácie a pracovitosti.“
Pod stanovisko sa podpísali poslanci vrátane Ivety Jančokovej (ktorá sa má stať 1. zástupkyňou starostu od 1. júna 2025), Jána Karmana, Michala Kubinského, Jozefa Vydru, Pavla Zahradného a ďalších členov klubu PRE Petržalku a SaS PRE Petržalku, Polat Elalmis,
Gabriela Fulová, Alica Hájková, Andrej Kalina, Viera Némethová, Natália Podhorná a Richard Vilkus. Poslanci žiadajú verejnosť o objektívny pohľad a trpezlivosť, kým prebehne vyšetrovanie.
Hrčka čelí politickému tlaku, ale zvažoval sa ako kandidát na primátora
Ján Hrčka, ktorý viedol Petržalku sedem rokov, bol v komunálnej politike považovaný za potenciálneho kandidáta na primátora Bratislavy v prípade, že by Martin Winkler kandidoval len ako prechodný zástupca v rámci jednej volebnej sezóny. Hrčkov doterajší výkon vo funkcii – vrátane úspešne realizovaných projektov a transparentného riadenia mestskej časti – mu v očiach verejnosti i kolegov získal povesť čitateľného a čestného politika.
Jeho rozhodnutie odstúpiť, hoci sa sám nepodieľal na podvode, označujú niektorí za akt politickej kultúry, ktorý je na Slovensku ojedinelý. „Zodpovednosť za činy, o ktorých ste ešte pred pár hodinami ani len netušili, vedia zobrať iba skutoční lídri a ľudia so správne nastaveným morálnym kompasom, ktorý Ján Hrčka rozhodne má,“ uvádza sa vo vyhlásení poslancov.
Ďalšie kroky a vyšetrovanie
Podľa informácií Denníka N mal zamestnanec úradu vyniesť interné systémy a zneužiť procesy spojené s finančnými prevodmi. Mestskej časti spôsobila škoda v miliónoch eur. Policajné vyšetrovanie pokračuje a mesto pripravuje audit a sprísnenie vnútorných kontrolných mechanizmov.
Politická zodpovednosť alebo strategický ťah?
Niektorí pozorovatelia vidia v Hrčkovom rozhodnutí aj premyslený politický krok. Ak by zostal vo funkcii, opozícia by mu ďalších 18 mesiacov denne pripomínala, že mu z úradu odišli milióny eur bez povšimnutia. Tým, že odstúpil, získava priestor očistiť si meno a uchádzať sa o pozíciu primátora ako človek, ktorý sa nebál prevziať zodpovednosť. Podľa dostupných informácií starosta podpisoval platby nad 100 eur, čo v očiach verejnosti posilňuje dojem, že by mu podobné prevody nemali uniknúť.
Prečítajte si komentár Karola Brenera:
Hrčka chcel byť primátor. No zistil, že nezvláda ani vlastný úrad