Starosta Petržalky Ján Hrčka sa po odhalení miliónového podvodu na miestnom úrade rozhodol vyvodiť politickú zodpovednosť a oznámil odchod z funkcie. Jeho krok vyvolal vlnu reakcií – od verejnej podpory a vzniknutej online petície až po kritiku zo strany Transparency International Slovensko.
Podľa Hrčkových slov bol hlavným páchateľom pracovník úradu, ktorý sa ku skutku priznal a bol odovzdaný polícii. Mestská časť následne zverejnila video z mimoriadnej tlačovej konferencie a rozoslalo obyvateľom mimoriadny newsletter venovaný kauze aj Hrčkovmu rozhodnutiu odstúpiť.
Petícia a verejná podpora
Na Hrčkovo rozhodnutie zareagovali viaceré verejne známe osobnosti a občania spustením online petície na jeho podporu. Medzi takmer 2 300 signatármi sú rektor Ekonomickej univerzity Ferdinand Daňo, primátor Dubnice Peter Wolf, olympionici Matej Beňuš a Zuzana Rehák-Štefečeková, aktivisti Jozef Chajdiak, či Ivor Švihran, herci, hudobníci, architekti, ale aj viacero mestských a krajských poslancov, či starostov – Dana Čahojová, starostka MČ Bratislava-Karlova Ves, Jozef Uhler, starosta MČ Bratislava-Jarovce, Radovan Jenčík, starosta MČ Bratislava-Rusovce, či Gabriela Ferenčáková, starostka MČ Bratislava-Čunovo.
Petícia vyjadruje dôveru v Hrčkovu integritu a vyzýva ho, aby zvažoval ďalšie pôsobenie v komunálnej politike.
Transparency International Slovensko: Ocenili gesto, kritizujú komunikáciu úradu
Organizácia Transparency International Slovensko vo svojom stanovisku ocenila rozhodnutie starostu vyvodiť osobnú zodpovednosť ako prejav vysokej politickej kultúry. Upozornila však, že dobrý dojem môže narušiť spôsob, akým mestská časť celú situáciu komunikuje.
„Newsletter mestskej časti obsahuje aj informáciu o petícii Hrčkových podporovateľov, ktorá obsahuje nielen politické promo starostu, ale aj výzvu na jeho opätovnú kandidatúru v doplňujúcich voľbách,“ uviedla Transparency International Slovensko (TIS).
Kritika sa týka aj toho, že oficiálne komunikačné kanály samosprávy – tvorené úradníkmi v pracovnom čase – boli využité na šírenie obsahu, ktorý môže pôsobiť ako kampaň.
Podľa TIS ide o precedens, ktorý znižuje dôveru v nestrannosť samosprávnej komunikácie: „Obdiv za prejav vysokej politickej kultúry sa môže veľmi ľahko zriediť oprávnenými rozpakmi zo zneužívania verejných zdrojov na vlastnú politickú propagáciu.“
Kauzu na úrade starostu Jána Hrčku spravodajsky pokryl Bratislavský Večerník v nasledujúcich článkoch.