Podľa stránky Hoaxy a podvody sa Gustáv Murín, poverený vedením Slovenského literárneho centra (SLC), opäť negatívne zviditeľnil. Tentoraz na prestížnom medzinárodnom knižnom veľtrhu Svět knihy v Prahe, kde vystúpil na diskusnom pódiu ako zástupca slovenského literárneho priestoru.
Namiesto diskusie o literatúre Murín podľa prítomných a medializovaných informácií prirovnal feminizmus k nacizmu, Václava Havla označil za „bábku iných“ a zvyšovanie výdavkov na obranu označil za hystériu, pričom ironicky dodal, že „Rusi by k nám museli pádlovať hore Dunajom“.
Záznam z podujatia a následné správanie Murína popísala novinárka Ivana Svobodová z českého týždenníka Respekt, ktorá jeho vystúpenie zachytila. Po zverejnení článku Murín zaslal šéfredaktorovi Respektu Erikovi Taberymu e-mail, v ktorom žiadal ospravedlnenie, označil novinárku za „telnatú a neomalenú osobu predstierajúcu, že je novinárka“ a odvolával sa na GDPR. Celý incident popísal Respekt v článku Feminismus je jako nacismus, Havel byl loutka… říkal mimo jiné šéf Slovenského literárního centra na Světě knihy. A to byl jen začátek
Stránka Hoaxy a podvody označila Murína za dôsledok systémovej chyby, kedy odbornú kvalifikáciu nahrádza ideologická lojalita. Podľa autorov tejto stránky nejde o ojedinelý výstrelok – Murín dlhodobo publikuje komentáre spochybňujúce médiá, útočiace na menšiny, mimovládne organizácie a šíri naratívy typické pre dezinformačné platformy.
Na aktivity Gustáva Murína sme opakovane upozorňovali aj na stránkach Bratislavského Večerníka. Písali sme o protestnom liste zamestnancov Slovenského literárneho centra adresovanom ministerke kultúry po jeho zvolení, aj o jeho spojitosti s dezinformačnou scénou a konšpiračnými médiami.
Po incidente zaslal riaditeľ veľtrhu Svět knihy Praha Radovan Auer otvorený list ministerke kultúry SR Martine Šimkovičovej, v ktorom označil Murínove výroky za nevhodné a urážlivé. Zároveň vyjadril poľutovanie nad tým, že takúto osobu Slovenská republika vysiela na reprezentáciu svojej kultúry. List zverejnil šéfredaktor Respektu Erik Tabery.
Respekt je český týždenník, ktorý vznikol v roku 1990 ako pokračovanie samizdatového Informačného servisu. Po dlhé roky ho vydávalo vydavateľstvo Economia, ktorého majoritným vlastníkom bol podnikateľ Zdeněk Bakala. Ten z vydavateľskej štruktúry odišiel v roku 2023.
Podľa informácií Denníka N, od novembra 2023 vydáva týždenník nová spoločnosť Respekt Media, a. s., v ktorej majú rovnaké podiely štyri subjekty: slovenský Denník N, česká nadácia Independent Press, ktorá spoluvlastní aj český Deník N, spoločnosť Aegis Holding maďarského novinára a spisovateľa zo Slovenska Lászlóa Szigetiho, zakladateľa vydavateľstva Kalligram, a samotná redakcia týždenníka Respekt.
Projekt Hoaxy a podvody po druhýkrát vydal Správu o dezinformáciách na Slovensku. Tentoraz mapuje vývoj dezinformácií a podvodov, ale aj aktivity projektu za kalendárny rok 2024. > Prečítajte si ju
Murín na otázky Bratislavského Večerníka nereagoval.
Článok sme aktualizovali 22. mája:
Šéf Slovenského literárneho centra čelil kritike. Ministerka Šimkovičová ho po fiasku v Prahe odvolala
Podľa zistení denníka SME ministerka kultúry Martina Šimkovičová odvolala dočasne povereného riaditeľa Slovenského literárneho centra (SLC) Gustáva Murína. Rozhodnutie prišlo po jeho kontroverznom vystúpení na medzinárodnom knižnom veľtrhu a literárnom festivale Svět knihy v Prahe.
Murín počas diskusie prirovnal feminizmus k nacistickej ideológii, zľahčoval vojnové utrpenie a redaktorku týždenníka Respekt Ivanu Svobodovú označil za „telnatú a neomalenú osobu predstierajúcu, že je novinárka“. Jeho slová pobúrili publikum, ktoré časť jeho vystúpenia vypískalo.
Murín končí vo funkcii po niekoľkých mesiacoch
Požiadavka na jeho odvolanie zaznievala opakovane už od februára. Zamestnanci centra upozorňovali na jeho nevhodné správanie, zastrašovanie a narušenie pracovnej atmosféry. Kritika vyvrcholila po udalosti v Prahe, kde podľa zamestnancov verejne urazil hlavu štátu partnerskej krajiny a poškodil povesť Slovenskej republiky.
Ministerka kultúry ho preto odvolala z funkcie a vedením centra dočasne poverila iného zástupcu.
Otvorený list prezidentovi podpísali desiatky umelcov
Ako uviedol denník SME na prezidenta Petra Pellegriniho sa v súvislosti s touto kauzou obrátila aj širšia kultúrna obec. Viac ako stovka spisovateľov, umelcov a kultúrnych pracovníkov mu adresovala otvorený list. Kritizujú v ňom nielen Murínove výroky, ale aj to, že ministerka dlhodobo nereagovala na výzvy na jeho odvolanie.
V liste uviedli: „Slovenské slovesné umenie si zaslúži dôstojné zastúpenie a reprezentáciu v zahraničí, ktorá napomáha budovaniu dôvery a spolupráce. Kultúrna reprezentácia Slovenska má byť postavená na rešpekte, otvorenosti a odbornosti.“
Murín potvrdil stratu funkcie, dnes, vo štvrtok 22.mája počas podujatia v Obecnej záhrade v Rači: