„Dnes som sa dozvedel zaujímavú informáciu. 27. apríla 1969 sa v kaviarni Družba v Krasňanoch konalo ustanovujúce zhromaždenie prvej organizácie Rómov v Československu,“ uviedol na sociálnej sieti 9. júna starosta mestskej časti Rača Michal Drotován.
Podľa jeho slov pôsobil Zväz Cigánov – Rómov až do svojho zrušenia vládnou mocou v roku 1973. Jeho prvým predsedom bol Anton Facuna, ktorý počas druhej svetovej vojny bojoval ako partizán v SNP. „Postupne počet členov narástol až na 15-tisíc,“ doplnil Drotován.
Pred 55 rokmi vznikol v Bratislave Zväz Cigánov a Rómov, historicky prvá rómska mimovládna organizácia na území Slovenska. Prvý ustanovujúci zjazd sa konal 27. apríla 1969 v kaviarni Družba v bratislavských Krasňanoch a predsedníctvo viedol Anton Facuna.
Ako pripomenul etnograf René Lužica, vznik zväzu umožnilo uvoľnenie politických pomerov v roku 1968, kedy Komunistická strana prijala Akčný program s cieľom zlepšiť postavenie národnostných menšín. Prípravný výbor zväzu vznikol už 4. apríla 1968 a pôsobil v bratislavskom byte Antona Facunu.
„Bola to veľká vec – organizácia, ktorá chcela podporovať zamestnanosť, folklór, šport, ale najmä kultúrne a politické sebavedomie Rómov,“ napísal René Lužica v komentári pre Romano fórum.
Zväz mal ambíciu presadiť práva na vzdelanie v materinskom jazyku, zakladanie folklórnych súborov, vydávanie tlače aj vznik rómskych učňovských škôl. Na návrh Antona Facunu vzniklo aj 12 výrobných družstiev Butiker, ktoré zamestnávali stovky Rómov a financovali spolkové aktivity.
Organizácia však narazila na silný odpor vo vnútri štátneho aparátu a ani medzi vlastnými funkcionármi nepanovala zhoda. V roku 1973 bola činnosť zväzu aj družstiev úradne ukončená.
Aj napriek tomu, že Zväz Cigánov a Rómov fungoval len niekoľko rokov, podľa historikov ide o významný míľnik v dejinách rómskeho hnutia na Slovensku.
Jasné, aktuálne správy o Rači nájdete v Račianskom Večerníku.