Administratíva amerického prezidenta Donalda Trumpa spustila pri príležitosti piateho výročia útoku na Kapitol samostatnú webovú stránku, ktorá opisuje udalosti zo 6. januára 2021 spôsobom priaznivým pre Trumpa a jeho podporovateľov. Na obsah upozornil Denník N.
Nová stránka nesie názov whitehouse.gov a v úvode uvádza, že obvinení z 6. januára boli „nespravodlivo“ stíhaní. Text opakovane označuje účastníkov zhromaždenia za „patriotických Američanov“ či „pokojných protestujúcich“, spochybňuje interpretáciu udalostí ako „insurrection“ a zodpovednosť za bezpečnostné zlyhania pripisuje demokratom, najmä vtedajšej predsedníčke Snemovne reprezentantov Nancy Pelosiovej.
Milosťami a prepisovaním príbehu
Web zároveň uvádza, že Trump po návrate do úradu 20. januára 2025 udelil „plošné“ milosti a zmiernil tresty v súvislosti s prípadmi z 6. januára, pričom spomína takmer 1 600 stíhaných osôb. Súčasťou stránky je aj znenie prezidentského dokumentu označeného ako „proclamation“, vrátane zoznamu niektorých mien pri zmiernení trestov.
Denník N v tejto súvislosti upozornil, že stránka je v rozpore s doteraz známych faktickým opisom udalostí aj tým, že opakuje tvrdenie o „ukradnutom“ víťazstve v prezidentských voľbách v roku 2020 a naznačuje, že napätie 6. januára eskalovala polícia.
Čo sa stalo 6. januára 2021
V deň, keď Kongres formálne potvrdzoval výsledok volieb z novembra 2020, sa v blízkosti Bieleho domu zišli tisíce ľudí a časť davu sa následne presunula ku Kapitolu, kde niektorí účastníci násilím prenikli do budovy. Podľa zhrnutia, ktoré Denník N priniesol s odvolaním sa na agentúru ČTK, bolo zranených 140 policajtov a viacerí ľudia zomreli v deň nepokojov alebo v období po nich.
Demokrati podľa Denníka N varovali, že sa odmietajú zmieriť s „prepisovaním histórie“ udalostí zo 6. januára. „Donald Trump a krajne pravicoví extrémisti v kongrese sa opakovane snažia prepisovať históriu a bagatelizovať hrozné udalosti 6. januára. To nedopustíme,“ citoval ich Denník N.


