
Fotograf Juraj Mravec v nedeľu 22. februára zverejnil na sociálnej sieti status s výrazným titulkom: Odstránil som ruský film. Vysvetlil v ňom, prečo zmazal YouTube odkaz na ruský dokument Russians at War o vojakoch na fronte na Ukrajine, ktorý krátko predtým zdieľal.
Podľa jeho slov išlo o „mimoriadne kvalitne spracovaný ruský dokumentárny film o ruských vojakoch na fronte na Ukrajine od režisérky Anastasie Trofimovej“, ktorý vyvolal veľký ohlas a množstvo zdieľaní. Mravec však po dodatočnej rešerši dospel k záveru, že ide o propagandu.
Prečo film zmazal
„Prečo som ho dnes ráno zmazal?“ pýta sa v statuse a odpovedá, že jeho kamarát, komentátor Denníka N Roman Pataj, podrobil film detailnejšej analýze a upozornil na viacero dôležitých súvislostí.
Mravec uvádza, že Anastasia Trofimova je dokumentaristka, ktorá nakrúcala vojnové dokumenty pre R.T. (Russia Today), čo označuje za „výkladnú skriňu ruskej propagandy určenej na export“. R.T. podľa neho predstavuje finančne náročný projekt Kremľa zameraný na zahraničné publikum.
Film podľa Mravca pracuje s miernejším odkazom ruskej propagandy – zdôrazňuje, že aj „naši“ vojaci sú ľudia, majú rôzne motivácie a vojna je strašná pre všetkých. Zároveň však podľa neho nezobrazuje najtemnejšiu realitu ruského frontu, kde sa objavujú prípady násilia či nátlaku voči vlastným vojakom.
„Je to propaganda určená pre ľudí ako som ja, alebo vy, sledovatelia tejto stránky. A ja som na to naletel a pomohol tú propagandu šíriť,“ napísal Mravec a dodal: „Ospravedlňujem sa!“
Najlajkovanejší status za desať rokov
V aktualizácii zároveň uviedol, že samotné vymazanie odkazu sa stalo najlajkovanejším príspevkom jeho stránky za desať rokov jej existencie. „Keď si vezmem, že stránka má 10 rokov a za ten čas som vás prostredníctvom nej zobral na rôzne miesta, skadiaľ som sa už nemusel vrátiť, príde mi to zvláštne,“ konštatuje.
Záujem o status sa rozhodol využiť aj ako pozvánku na iný film.
Pozvánka do Kina Lumière
Mravec pozýva verejnosť v utorok 24. februára o 18:30 do bratislavského Kina Lumière na film Francisa Farella a Oleny Zashko s názvom Počuješ ma? Príbehy ukrajinských paramedikov. Premietanie sa má uskutočniť za osobnej účasti autorov, ktorých si, ako uvádza, „nesmierne váži“.
„Bude super, ak uvidia plnú kinosálu! Tak príďte,“ napísal na záver. Status fotografa vyvolal výraznú diskusiu a zároveň otvoril otázku, ako ľahko sa môže aj profesionál, ktorý sa vojnovej téme venuje dlhodobo, stať súčasťou šírenia manipulatívneho obsahu – hoci v dobrej viere.









