14.8 C
Bratislava
sobota, 18. apríla 2026

Okolie železničnej stanice v Podunajských Biskupiciach má prejsť modernizáciou za 2,6 milióna eur

Najčítanejšie

Okolie železničnej stanice v Podunajských Biskupiciach má dostať novú podobu. Starosta mestskej časti Roman Lamoš informoval, že projekt modernizácie jedného z dôležitých dopravných uzlov schválila Rada partnerstva pre Integrovaný územný rozvoj Bratislavský kraj. Investícia má podľa neho dosiahnuť predpokladanú výšku 2,6 milióna eur.

Lamoš uviedol, že mestská časť projekt predstavila rade partnerstva ešte v ten istý deň a následne získala súhlas. „Náš projektový zámer sme dnes odprezentovali Rade partnerstva pre Integrovaný územný rozvoj Bratislavský kraj, ktorá nám investíciu v predpokladanej výške 2,6 milióna eur následne schválila. Ďakujeme za podporu, ktorá prispeje k výraznému zlepšeniu podmienok a atraktivity verejnej dopravy nielen v Podunajských Biskupiciach, ale aj v rámci celého mesta,“ uviedol starosta.

Podľa jeho vyjadrenia už súčasný stav ciest, prístupových chodníkov, parkovísk, verejného osvetlenia či nástupíšť MHD pri biskupickej stanici nezodpovedá kvalitatívnym a často ani bezpečnostným požiadavkám. Práve preto má projekt priniesť rozsiahlejšiu prestavbu celého priestoru.

Mestská časť plánuje vybudovať parkovisko s 53 parkovacími miestami pre ľudí, ktorí budú pri stanici prestupovať z auta na MHD alebo vlak. Pribudnúť majú aj tri krátkodobé parkovacie miesta.

Súčasťou projektu majú byť aj tri nové autobusové nástupištia s prístreškami pre linky 70, 78 a 79. Lamoš zároveň avizoval bezbariérový prístup a rekonštrukciu povrchov priľahlých úsekov ciest na Dvojkrížnej, Orenburskej a Odeskej ulici.

Zmeny sa majú dotknúť aj pešieho a cyklistického pohybu v území. V pláne je obnova prístupových chodníkov a priechodov pre chodcov, ako aj napojenie na existujúce miestne cyklotrasy.

Nový vzhľad má dostať aj verejný priestor pri stanici. Podľa starostu sa počíta s osadením nového mobiliáru, teda lavičiek, odpadkových košov a kvetináčov. Na náklady Dopravného podniku Bratislava by mali pribudnúť aj elektronické informačné tabule a automaty na lístky. Priestor má zároveň strážiť kamerový systém napojený na políciu.

„Veľmi sa z toho teším, pretože aktuálny stav ciest, prístupových chodníkov, parkovísk, verejného osvetlenia či nástupíšť MHD na biskupickej stanici už nezodpovedajú kvalitatívnym a často ani bezpečnostným požiadavkám,“ uviedol Roman Lamoš. Doplnil, že začiatok prípravných prác je naplánovaný na koniec tohto roka.

Projekt patrí medzi investície, ktorými chce mestská časť zlepšiť dopravnú obsluhu a zázemie v okolí stanice Podunajské Biskupice. Ak sa harmonogram podarí dodržať, obyvatelia by prvé práce mohli vidieť ešte pred koncom roka.

Martina Nováková
Martina Nováková
Redaktorka Bratislavského Večerníka. Píše o veciach, ktoré majú zmysel a dopad na každodenný život. Zaujímajú ju príbehy ľudí, dianie okolo nás aj témy, ktoré si zaslúžia zrozumiteľné vysvetlenie. V textoch má rada nadhľad a verí, že dobrý článok sa dá napísať pokojne a s úsmevom.

Ďalšie články

Aktuálne