Komunálne voľby v bratislavskom Novom Meste naberajú ďalšie konkrétne kontúry. Bývalý starosta mestskej časti Rudolf Kusý podľa informácií Bratislavského Večerníka vo štvrtok 4. júna oficiálne ohlási svoju kandidatúru na starostu Nového Mesta. Oznámenie má prebehnúť v parku Jama od 17:30 hod.
Kusý rozposlal svojim podporovateľom pozvánku, v ktorej avizuje neformálne stretnutie spojené s predstavením kandidatúry. „Oficiálne ohlasujem kandidatúru na starostu našej mestskej časti,“ uviedol v správe, ktorú má Bratislavský Večerník k dispozícii.
Podľa pozvánky bude súčasťou podujatia aj občerstvenie pripravené rodinou a priateľmi bývalého starostu. „Mama, žena, ženina mama, sestra a dcéra napečú niečo dobré, kamarát urobí guláš, pre vegetariánov niečo vegetariánske,“ napísal Rudolf Kusý.
Bratislavský Večerník už 13. mája informoval, že sa v Novom Meste črtá silný volebný súboj a že Rudolf Kusý ohlási svoju kandidatúru na starostu. V tom čase sa zároveň spomínal aj návrat bývalého vicestarostu Branislava Filipoviča. Ten plánuje kandidovať na miestneho poslanca a podľa kuloárnych informácií by v prípade úspechu Rudolfa Kusého mohol opäť obsadiť post vicestarostu.
Podľa kuloárnych informácií by sa okrem Branislava Filipoviča mali v tíme Rudolfa Kusého objaviť aj Gabriela Galbavá, Michal Grajciar, Juraj Švec, Mário Vladár, Norbert Mészároš (podcast Bratislavská káva / o.z. Zjednotená Bratislava), Filip Hoza, Zuzana Kaprinay, či Ladislav Vitkovič.
Rudolf Kusý patrí k najvýraznejším postavám novomestskej komunálnej politiky za ostatné dve desaťročia. V roku 2010 sa stal starostom Nového Mesta a vo funkcii pôsobil tri volebné obdobia. Predtým bol poslancom miestneho zastupiteľstva aj Bratislavského samosprávneho kraja. V minulosti kandidoval aj na predsedu Bratislavského samosprávneho kraja.
Jeho meno sa však spája aj s viacerými kontroverziami z minulosti. Bratislavský Večerník aj v marci pripomenul, že bývalý starosta čelí obvineniu z prijatia úplatku vo výške 150-tisíc eur, čo Rudolf Kusý dlhodobo odmieta.
V komunálnych voľbách v roku 2022 kandidoval na primátora Bratislavy, kde vyzval súčasného primátora Matúša Valla. Kandidatúru vtedy podporovali viaceré politické subjekty vrátane KDH, Za ľudí či Sme rodina.
O post starostu Nového Mesta sa má opätovne uchádzať aj súčasný starosta Matúš Čupka. Kandidatúru už skôr avizoval občiansky aktivista Tomáš Čajda. Podľa informácií Bratislavského Večerníka zbiera podpisy na kandidatúru aj Andrej Árva, ktorý sa o post starostu uchádzal už v minulosti.
Najbližšie týždne ukážu, ako sa začnú formovať jednotlivé volebné tímy, koalície a podpora kandidátov. Už dnes je však zrejmé, že komunálne voľby 2026 budú v Novom Meste patriť medzi najsledovanejšie súboje v Bratislave.
Ďalší vývoj pred komunálnymi voľbami bude Bratislavský Večerník sledovať v rubrike Komunálne voľby. Sériu rozhovorov Bratislavského Večerníka s kandidátmi na primátora Bratislavy nájdete > TU.
Prečítajte si tiež:
Letáky Rudolfa Kusého sú späť v schránkach. Mrva reaguje ostrou kritikou




