14.5 C
Bratislava
streda, 22. mája 2024

Adela Banášová a ďalšie osobnosti nahovorili rozprávky o bezpečnom internete pre nevidiace deti

Najčítanejšie

hlavicka zodpovedne.sk

5. február – Deň bezpečného internetu, oslávilo 98 krajín sveta. Podľa nezávislého prieskumu Mediácia bezpečného používania internetu viac ako štvrtina opýtaných detí si uvedomuje, že sa niekedy na internete ocitli v riskantnej situácii. Už tri roky sú na Slovensku unikátne rozprávky o bezpečnom internete, OVCE.sk, ktoré deti učia, ako sa vyhnúť nástrahám internetovej a mobilnej komunikácie. Až 92 % deväťročných detí v prieskume uviedlo, že najznámejšie príbehy aj poznajú.
Stránka www.ovce.sk, na ktorej rozprávky nájdete, patrí u detí medzi najvyhľadávanejšie spomedzi webstránok o bezpečnom používaní internetu.

eSlovensko.sk foto 1

Nezisková organizácia eSlovensko spolu so Slovak Telekomom predstavila tri nové časti animovaných rozprávok, ktoré sa tentoraz venujú citlivým témam ako sexuálne obťažovanie na internete, sexting, zverejňovanie profilových fotografií či zodpovedné používanie internetu. Rozprávky dostali názov Fotoalbum, ObťažovanieZodpovedne a po prvýkrát boli uvedené aj s audiokomentárom pre nevidiacich.

Počas premiéry na Spojenej škole internátnej pre žiakov so zrakovým postihnutím v Bratislave ich osobne predstavili Adela Banášová, Petra Palevičová i Marianna Pružinská, ktoré tieto príbehy pre nevidiace a slabozraké deti nahovorili. Audiokometár dostalo všetkých 24 častí OVCE.sk. Špeciálnu verziu nahovorili aj speváčka Zuzana Smatanová a herečky Gabriela Dzuríková a Monika Hilmerová. Rozprávky existujú aj vo verzii v posunkovom jazyku pre Nepočujúcich. Rozprávky sú mimoriadne úspešné aj v zahraničí – doposiaľ boli preložené do 22 jazykov, ako napríklad čínština, vrátane jazykov krajín Európskej únie.

eSlovensko.sk foto 2

Súčasťou programu Dňa bezpečného internetu bolo vyhodnotenie 4. ročníka súťaže Zodpovedne.sk, do ktorej sa zapojilo viac ako 20 000 detí z celého Slovenska. Do súťaže pripravili rôzne prezentácie, plagáty, videá, webové stránky či básničky, ktorými upozorňovali na ohrozenia v prostredí internetu. Oproti predchádzajúcemu ročníku súťaže bolo tentoraz vytvorených oveľa viac videí i webstránok, čo svedčí o rastúcej digitálnej úrovni mladých ľudí. Porota napokon spomedzi zaslaných prác udelila špeciálnu cenu za najlepšiu webstránku žiakom zo ZŠ J. D. Matejovie v Liptovskom Hrádku, za najkreatívnejší nápad žiakom SOŠ Drevárska v Topoľčanoch, najlepšie video žiakom z Gymnázia M. Rúfusa v Žiari nad Hronom. Ocenenie za najlepšiu animáciu získala Ema Klučovská z Animačného ateliéru detí a mládeže v Bratislave. Špeciálna cena za Najzodpovednejšiu mestskú políciu bola udelená Mestskej polícii Sereď a ocenenie za najzodpovednejšie občianske združenie si prevzalo o.z. Spoločne proti kriminalite v Pezinku. Najzodpovednejším mestom sa stal Lučenec. Najlepší projekt pripravili žiaci zo ZŠ Hviezdoslavova v Trstenej a SOŠ strojnícka v Považskej Bystrici. Špeciálnou cenou za najoriginálnejší nápad boli ocenení žiaci zo ZŠ R. Dilonga v Trstenej. Víťazi si odniesli zaujímavé ceny od partnerov projektu Slovak Telekom, Telefónica Slovakia – O2, Slovanet, a InfoConsult.

Projektovými partnermi rozprávok OVCE.sk sú Slovak Telekom, slovenský výbor pre Unicef a Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu.

eSlovensko.sk foto 3

eSlovensko.sk foto 4

 

eSlovensko, občianske združenie pre informatizáciu Slovenska sa podieľa na príprave a realizácii niekoľkých národných projektov v oblastiach eBezpečnosť, eInklúzia, eTurizmus a eGovernment. Zodpovedne.sk je projekt, ktorý sa zameriava na propagáciu bezpečného používania internetu a nových technológií. Pripravuje animované rozprávky OVCE.sk, informačné materiály a prednášky pre pracovníkov s deťmi a mládežou i pre deti a mládež. Pomoc.sk je bezplatná telefonická a internetová linka pomoci so zameraním na internet a nové technológie. Stopline.sk je centrum pre nahlasovanie nezákonného obsahu na internete. Tieto projekty sú podporované Ministerstvom vnútra SR, Ministerstvom školstva, vedy, výskumu a športu SR, Ministerstvom kultúry SR, Slovenským výborom pre UNICEF, spoločnosťami Slovanet, Telefónica Slovakia a ďalšími. Generálnym partnerom je spoločnosť Slovak Telekom. Projekt Zodpovedne.sk je spolufinancovaný Európskou úniou v rámci programu Safer Internet. Rozprávky OVCE.sk vznikli za podpory Audiovizuálneho fondu SR a RTVS.

Kontakt:
Miroslav Drobný, eSlovensko, o.z. miroslav.drobny@eslovensko.sk, 0948 201 015
Zuzana Tichá, eSlovensko, o.z. zuzana.ticha@eslovensko.sk, 0948 201 018 

MediaHub.sk
MediaHub.sk
Mediahub.sk je mediálny portál, ktorý pôvodne vznikol v roku 2013 ako Masmediálne.info. Zaoberá sa masmediálnou a marketingovou komunikáciou. Jeho súčasťou do roku 2023 bol portál s televíznymi reklamami Spoty.mediahub.sk, ktorý vznikol v roku 2017. Portál Mediahub.sk sa začiatkom roku 2023 zlúčil s portálom BratislavskýVečerník.sk.

Ďalšie články

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Aktuálne