12.5 C
Bratislava
sobota, 18. mája 2024

Medzinárodný deň materinského jazyka vo vysielaní RTVS

Najčítanejšie

rtvs materinsky jazyk_banner_na_titulku
ilustratívna grafika: Marián LUHA

RTVS si už tradične od roku 2000 pripomína 21. februára Medzinárodný deň materinského jazyka. Vo vysielaní programových služieb sa budeme venovať napríklad výučbe materinského jazyka, rôznym slovenským nárečiam, spisovnej slovenčine, aj problému detí, ktoré nerozumejú čítanému textu a dozvieme sa, čím je pre vás materinský jazyk.

Rádio Slovensko

Štvrtok 21. februára je deň, kedy by sme mali obzvlášť dodržiavať dĺžne, pekne mäkčiť a zohľadniť aj to, že slovenčina pozná mäkké ľ. Aj keď náš materinsky jazyk nie je v ohrození, dokedy prežije? Aj nad tým sa zamyslíme vo štvrtok ráno s Barbarou Štubňovou v  Téme na ráno od 5.00 do 9.00 h.

Ďalej sa spisovnej slovenčine budeme venovať v obľúbenej pravidelnej rubrike Slovenčina na slovíčko v časoch o 6.40 a 16.23 h. Predpoludním a popoludní vás Eva Sládková v prúdovom vysielaní Rádia Slovensko pozve vypočuť si rozhovor s odborníkmi o slovenčine.

Od 19.00 do 22.00 h moderátor Martin Cifrík ponúkne v Téme na večer odpovede na otázky týkajúce sa výučby materinského jazyka: Ako sa vyučuje materinský jazyk dnes? A ako to s jeho výučbou vyzeralo v minulosti? 

Rádio Regina Bratislava

Tentoraz bude hosťom v Magazíne Rádia Regina v čase od 10.05 do 11.00 h expert na nárečia profesor Ivor Ripka. Hovoriť bude práve o slovenčine, ktorá je mimoriadne bohatá na nárečia. Spoločne s poslucháčmi
si zahráme hru zameranú na identifikáciu nárečových slov.

Publicistika v prúdovom vysielaní sa bude niesť v znamení týchto tém: Keďže sa opakovane vo výskumoch vychádza, že deti nerozumejú čítanému textu, budeme zvedaví, čo tento jav spôsobuje a ako im môže komplikovať život. Vieme čo čítame? Na to sa budeme pýtať detí, žiakov, študentov, ale aj ich učiteľov. Ďalej budeme hovoriť o živote mŕtvych jazykov a so spisovateľom sa porozprávame o slovných hračkách v slovenskej literatúre.


Rádio Regina Banská Bystrica

Štvrtkové ráno na Rádiu Regina Banská Bystrica bude patriť stredoslovenským nárečiam. Ponúkneme rozhovor s etnografkou na túto tému. Počas dňa sa nám prihovorí aj dlhoročná učiteľka slovenčiny Mária Poliaková z Prievidze, ktorá o slovenčine porozpráva z odborného i ľudského hľadiska a povie tiež o vzťahu súčasných študentov k svojej rodnej reči.

Rádio Regina Banská Bystrica tiež pripravuje čriepky z rozhlasového archívu, vďaka ktorým poslucháčom pripomenieme majstrovskú prácu hercov so slovenským  jazykom v ukážkach z rozhlasových a televíznych hier. Prinesieme tiež rozhovor s kultúrnym aktivistom, majiteľom antikvariátu a pokračovateľom hrebendovskej tradície Jána Cígera z Mädokýša o tom, čím je preňho materinský jazyk.


Rádio Regina Košice

Už od 5.05 h sa v spravodajsko-publicistickej relácii Rádiobudík porozprávame s jazykovedkyňou M. Sedlákovou o najčastejších prehreškoch voči spisovnému jazyku. V Magazíne Rádia Regina privítame o 9.05 h jazykovedca Jána Bartka, rozoberieme tému úrovne jazykového prejavu v médiách. Ako sa učia hovoriť bábätká? Materinský jazyk odmalička v Mozaike regiónu o 14.05 h.

Radio Slovakia International

Slovenský jazyk bude vo štvrtok 21. februára Témou dňa v anglickej, francúzskej, nemeckej, ruskej, španielskej a slovenskej sekcii.

Rádio Devín

O 7.40 h uvedieme esej významného slovenského prozaika Dobroslava Chrobáka Z kadlubu nášho jazyka o mechanizmoch slovenského jazyka, jeho adaptabilite, operatívnosti a zmenách, ktoré v ňom prebiehajú. Číta Tomaš Maštalír. Neskôr, o 11.04 h prinesieme esej slovenského jazykovedca Jána Kačalu Naše jazykové dedičstvo o dejinách slovenského jazyka od praslovanskej jednoty po súčasnosť. Číta Jozef Šimonovič.

Dvojka

Medzinárodný deň materinského jazyka si vo vysielaní Dvojky pripomenieme v magazínoch, ktoré sa venujú jazykovede – o 15.35 h Jazykoveda – skúmanie nárečí a o 23.10 Spektrum vedy – Živí proti živým. Okrem toho vám o 16.30 h. ponúkneme medailón známej slovenskej jazykovedkyne s názvom Jubiluje – Mária Ivanová- Šalingová.

Informácie pre portál masmediálne.info poskytol hovorca RTVS Richard Šümeghy, www.rtvs.sk

MediaHub.sk
MediaHub.sk
Mediahub.sk je mediálny portál, ktorý pôvodne vznikol v roku 2013 ako Masmediálne.info. Zaoberá sa masmediálnou a marketingovou komunikáciou. Jeho súčasťou do roku 2023 bol portál s televíznymi reklamami Spoty.mediahub.sk, ktorý vznikol v roku 2017. Portál Mediahub.sk sa začiatkom roku 2023 zlúčil s portálom BratislavskýVečerník.sk.

Ďalšie články

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Aktuálne