5.9 C
Bratislava
streda, 17. apríla 2024

Spomienka na photokina 2012: Leica M má konečne full-frame CMOS a Full HD video!

Najčítanejšie

 

Števo Porubský

Leica na domácej výstave photokina 2012 predstavila hneď niekoľko modelov. Jedným z najzaujímavejších je bezpochyby nový model M (typ 240). Ten má samozrejme majestátny dizajn Leica, no namiesto CCD čipu v ňom nájdete CMOS full-frame snímač, rýchly procesor či možnosť natáčania videa. História sa tak prepisuje!

Leica M

Leica bola vždy iná. Okulahodiaci dizajn v kombinácii s parametrami, ktoré ste len tak hocikde nevideli. Zásadným rozdielom oproti moderným fotoaparátom bolo používanie CCD snímača, ktorý má svoje výhody, ale i nevýhody. Práve tie by mal odstrániť úplne nový full-frame snímač typu CMOS. Novinka s rozlíšením 24 Mpx ponúkne ISO od ISO 200 do ISO 6 400, čo nie je žiadna výhra, na to, že je rok 2012 a nový model M sa na trh dostane až budúci rok. Ale čo už. Leica však tvrdí, že vďaka spolupráci s CMOSIS je nový CMOS senzor svojimi vlastnosťami veľmi blízky klasike – CCD. Pri spracovaní obrazu novinke pomáha Meastro obrazový procesor. Novinkou má byť aj nový AF systém. Absolútnymi novinkami v Leica fotoaparáte sú Live View a Live View Focus funkcie, ktoré by ste doteraz hľadali márne. Okrem toho pribudli dve nové možnosti ostrenia – 10x priblíženie obrazu je jemné doostrenie alebo zvýraznenie okrajov zaostreného predmetu priamo na displeji.

Leica M

PREČÍTAJTE SI: photokina 2012 | Sony RX1: full-frame v tele kompaktu? Šialenosť!

Vďaka CMOS senzoru je konečne možné natáčať i HD video v plnom rozlíšení, teda Full HD. Natáčať bude možné v 24 alebo 25 fps rýchlosti. Vylepšenia sa dočkal i displej, ktorý kryje odolné Gorilla Glass sklo. Pri uhlopriečke 3 palce ponúkne rozlíšenie 921 tisíc bodov, teda VGA rozlíšenie. Leica M bude taktiež disponovať možnosťou použitia objektívov s bajonetom Leica R, samozrejme cez adaptér. Klasické Leica M objektívy použijete vraj všetky. Okrem toho bude táto extrémne drahá hračka odolná voči vode, no len ošpliechaniu vodou, na potápanie zabudnite. Novinka sa na trhu objaví začiatkom budúceho roka za cenu okolo 6 500 € v čiernej alebo striebornej farbe. Darmo, prémiová trieda, je prémiová trieda. Určite je to však menej ako predošlý model Leica M9-P Edition Hermès za neskutočných 38 000 €! Samozrejme k novinke bude možné dokúpiť množstvo unikátneho príslušenstva, no taktiež za nemalé sumy. Zaujímavý je napríklad multifunkčný grip so zabudovaným GPS modulom.

PREČÍTAJTE SI: photokina 2012 | Nikon D600: Najlacnejšia full-frame zrkadlovka na svete!

Leica M

Foto: Leica

 

Článok bol publikovaný v technologickom magazíne TECHBOX.sk

18.9.2012

MediaHub.sk
MediaHub.sk
Mediahub.sk je mediálny portál, ktorý pôvodne vznikol v roku 2013 ako Masmediálne.info. Zaoberá sa masmediálnou a marketingovou komunikáciou. Jeho súčasťou do roku 2023 bol portál s televíznymi reklamami Spoty.mediahub.sk, ktorý vznikol v roku 2017. Portál Mediahub.sk sa začiatkom roku 2023 zlúčil s portálom BratislavskýVečerník.sk.

Ďalšie články

Aktuálne