15.7 C
Bratislava
pondelok, 20. mája 2024

Prichádza boom veteránov?

Najčítanejšie

Dá sa počítať s nárastom cien historických vozidiel? Dlhodobo platí, že ceny veteránov, sa odstupom rokov zvyšujú i bez ohľadu na (alebo práve pre) hospodárske krízy. Boom ich odbytu by mohlo vyvolať už v roku 2014 očakávané otvorenie pre ne, doposiaľ prakticky uzavretého, čínskeho trhu. Ako dôkaz, že práve v súčasnosti nastáva obdobie, ktoré robí z historických vozidiel zaujímavú investíciu, by mohla poslúžiť aj cena jeden milión eur, za ktorú sa predal Mercedes-Benz 300 SL kupé na tohtoročnej výstave klasických modelov Techno Classica v nemeckom Essene.

Priaznivé výhľady podporuje i analýza reálnych predajov (u obchodníkov a na dražbách) desiatok tisíc najhodnotenejších klasických veteránov všetkých značiek, s ktorou zostavuje organizácia Historic Automobile Group International (HAGI) ich cenové indexy. Podľa HAGI sa od roku 1980 pri týchto veteránoch priemerne 27-násobne zvýšila cena. Výsledky rešerší HAGI pritom nasvedčujú, že sú to práve klasické modely s hviezdou v znaku, ktorých cena rastie najviac.

Index pre klasické modely Mercedes-Benz (Mercedes-Benz Classic Index, MBCI) bol predstavený v roku 2012 a stanovuje sa analogicky ako indexy cenných papierov s tým rozdielom, že podkladom sú vysokohodnotné klasické automobily Mercedes-Benz. MBCI rástol v júli tohto roku o 6,68 bodu (5,05 percenta) na hodnotu 138,84. Od začiatku roka 2013 zaznamenal nárast o 24,36 percenta, čo je hodnota výrazne nad dlhodobým ročným priemerom.

Mercedes-Benz veterán-obr.1
Mercedes-Benz SL

Medzi klasické modely značky Mercedes-Benz s najvyšším nárastom hodnoty za posledných 10 rokov patria: 1.miesto – 300 SL roadster (viac ako späťnásobenie hodnoty), 2. miesto –  300 SL kupé (viac ako štvornásobenie hodnoty), 3.miesto – 500/540 K špeciálny roadster (takmer štvorznásobenie hodnoty).

Profesionálne poradenstvo, overovanie, sprostredkovanie, či kúpu veteránov s hviezdou v tuzemsku zabezpečuje Motor-Car Bratislava. To je dôležité aj v súvislosti s tým, aby poctiví záujemcovia nenaleteli špekulantom, podvodníkom a falzifikátorom, ktorých rast záujmu o historické vozidlá tiež prilákal. MBCI spoločnosti HAGI  a ďalšie dôležité informácie o veteránoch zasa zverejňuje magazín Mercedes-Benz Classic.

Iľja Majda

Zdroj: Daimler, Mercedes-Benz

MediaHub.sk
MediaHub.sk
Mediahub.sk je mediálny portál, ktorý pôvodne vznikol v roku 2013 ako Masmediálne.info. Zaoberá sa masmediálnou a marketingovou komunikáciou. Jeho súčasťou do roku 2023 bol portál s televíznymi reklamami Spoty.mediahub.sk, ktorý vznikol v roku 2017. Portál Mediahub.sk sa začiatkom roku 2023 zlúčil s portálom BratislavskýVečerník.sk.

Ďalšie články

Aktuálne