9 C
Bratislava
streda, 28. februára 2024

Nový festival Waves Bratislava prinesie desiatky koncertov v jeden deň! – 5.10.

Najčítanejšie

Viac ako 40 koncertov slovenských i zahraničných interpretov počas jedného dňa prinesie nultý ročník hudobného klubového festivalu Waves Bratislava. V sobotu 5. októbra môžu návštevníci s jednou vstupenkou navštíviť všetkých sedem priestorov v centre Bratislavy, kde sa bude hrať a koncertovať. Podujatie je rozšírením viedenského festivalu Waves Vienna, ktorý bude prebiehať paralelne v neďalekej metropole Rakúska. 

Úvodný ročník nového festivalu poskytne príležitosť predstaviť sa hlavne domácim účinkujúcim. Majú tak neopakovateľnú možnosť zaujať zahraničných profesionálov z hudobnej oblasti, ktorí prídu na festival z celej Európy. Zo slovenskej scény sa predstaví 35 kapiel a interpretov, medzi inými aj Lavagance, Puding Pani Elvisovej, Nvmeri, Vec & Valihora či Pressburger Klezmer Band. Koncerty domácich hudobníkov doplní 9 vystúpení vybraných zahraničných hostí, ako napríklad írski Mmoths, či nový projekt Ghost Capsules pioniera house music Tima Simenona, známejšieho aj ako Bomb The Bass.

Bibiána Grebeňová, spoludramaturgička Waves Bratislava, priblížila koncept výberu domácich hudobníkov: “Slovenskú hudobnú ponuku sme zvolili tak, aby bol program aktuálny, pestrý a atraktívny. Dôležité pre nás bolo, aby každý z účinkujúcich reprezentoval našu krajinu v danom hudobnom žánri. Stereotyp, že hudba v domácom jazyku nemá v celosvetovom meradle šancu, je prežitok. Sme presvedčení, že jazyková bariéra nemá priamy vplyv na úspech.”

Spojením priestorov Stará tržnica, KC Dunaj, Nu Spirit Club, Ateliér Babylon, Gorila.sk Urban Space, V-klub a Poľský inštitút Bratislava vytvorili organizátori plnohodnotný mestský festival. Atraktívnosť podujatia zvyšuje lokalita Starého mesta a pešia dostupnosť všetkých klubov a priestorov v okolí námestia SNP.

Počas soboty bude na všetky vystúpenia platiť jedna vstupenka, v predpredaji len za 9 € . V deň konania budú vstupenky dostupné za cenu 12 € na každom festivalovom mieste. Verejnosť tak môže vďaka Waves Bratislava 2013 získať jedinečný prehľad o aktuálnom stave a vývoji domácej hudobnej scény, ako aj ochutnávku neopozeranej európskej produkcie.

Poslaním festivalu je poskytnutie odrazového mostíka pre hudbu, ktorá má ambíciu i predpoklady prekročiť hranice svojich domovských krajín. Podujatie preto zahŕňa aj časť venovanú predstaviteľom hudobného priemyslu. Jeho cieľom je pozdvihnúť profesionalitu regionálnej hudobnej brandže na úroveň, ktorá vytvorí lepšie podmienky na spoluprácu a úspešné umiestnenie sa na zahraničnom hudobnom trhu.

Festival získal podporu v generálnom partnerovi, spoločnosti Telekom: „Aj týmto spôsobom chceme napĺňať prísľub našej značky ‘Zažime to spolu‘ a potvrdiť jej orientáciu na hudbu. Popri našom vlastnom, už etablovanom hudobnom projekte, vnímame festival Waves Bratislava ako ďalšiu skvelú možnosť podporiť slovenských interpretov,“ povedala Drahomíra Juríková, šéfka marketingovej komunikácie Telekomu.

Úsilie organizátorov podporil aj Slovenský ochranný zväz autorský, ktorého hlavným poslaním je chrániť práva autorov. „S ochranou autorských práv súvisí aj rozvoj domáceho autorského prostredia, podpora kultúrnej diverzity, ako aj podpora možnosti uplatnenia slovenskej tvorby v zahraničí,“ uviedol riaditeľ SOZA, Anton Popovič. „Práve koncepcia festivalu Waves Bratislava prináša program s výraznou účasťou slovenských kapiel, prezentujúcich svoju autorskú tvorbu. Výnimočnou črtou festivalu je účasť množstva delegátov z krajín EÚ, ktorých prítomnosť môže slovenským súborom a ich tvorbe otvoriť dvere na medzinárodných scénach. Ciele SOZA v tejto oblasti sú hlavnej myšlienke festivalu veľmi blízke, preto je spolupráca s festivalom pre nás vítaná,” dodal Popovič. 

KOMPLETNÝ PROGRAM:

Telekom Stage – Stará Tržnica:

PUDING PANI ELVISOVEJ (SK), LAVAGANCE (SK), BRNS (BE), GHOST CAPSULES (UK/AT)

Waves Bratislava-Telekom_Stage_-_Stará_tržnica

KC Dunaj~:

BAD KARMA BOY (SK), SWAN BRIDE (SK), PARA (SK), WALTER SCHNITZELSSON (SK), PURIST (SK), KASIOBOY (SK), TRIPLE SUN (SK), HERZOG HERZOG (SK), KEOSZ (SK), THE GLOBAL OPTIMISTIC (SK), FOOLK (SK), JIMMY PÉ (SK), FAT KIT (SK)

Waves Bratislava-Purist

Nu Spirit Club:

STROON & STIX (SK), TRUSTME (SK), SAY YES DOG (LX), A.G. TRIO (AT), B-COMPLEX (SK), MIKE POLARNY (PL), PJONI (SK), INK MIDGET (SK), DAMOLH 33 (SK)

Waves Bratislava-Pjoni

Gorila.sk Urban Space:

TONI GRANKO (SK), KATARZIA (SK), DYNAMO TEAM (SK)

Waves Bratislava-Dynamoteam

V-klub:

THE ILLS (SK), GOT BLUE BALLS (SK),  TOMÁŠ SLOBODA & SOUNDS LIKE THIS (SK), VEC & VALIHORA (SK), CRUNCH 22 (IL), BIRTH OF JOY (NL)

Ateliér Babylon:

PREßBURGER KLEZMER BAND (SK), DIEGO (SK), TALKSHOW (SK), NVMERI (SK),

MMOTHS (IE), EAR DRUM KRU (SK)

Poľský Inštitút Bratislava:

FEELME (SK), FALLGRAPP (SK), COLDAIR (PL)

Program doplní vystúpenie výhercu súťaže v spolupráci s reláciou Demovnica Rádia_FM.

Waves Bratislava je nový slovenský hudobný a showcasový festival. Je sesterským podujatím festivalu Waves Vienna, ktorý sa od roku 2011 koná v blízkej metropole Rakúska. Jeho cieľovou skupinou je popri širokej verejnosti predovšetkým profesionálna komunita a hudobná brandža. Zámerom oboch podujatí je vytvoriť v budúcnosti spoločný Twin City Festival, ktorý by už svojou geografickou polohou a spojením miest Bratislava a Viedeň symbolizoval svoju orientáciu na strednú a východnú Európu. Cieľom tohto úsilia je napomôcť zviditeľneniu a profesionalizácii lokálnych a regionálnych hudobných scén. Okrem poskytnutia priestoru pre samotnú živú prezentáciu hudby v rámci množstva klubových koncertov je hlavným nástrojom na dosiahnutie tohto cieľa hudobná konferencia, ktorá vytvára priestor pre odborné prednášky, diskusie či networking. Súčasťou konferencie sú tiež významní delegáti z európskeho hudobného biznisu. Poslaním Waves Festivalu je v dlhodobom horizonte napomáhať spoločne s existujúcimi podujatiami podobného typu k väčšiemu rozšíreniu európskeho hudobného repertoáru.

Srdečne Vás všetkých pozývame!

Zuzana Hrdličková

 

Zdroj: Waves Bratislava 2013

Ďalšie články

Aktuálne